in ,

Efsane Formalar: Galatasaray Formaları

Efsane formaları bu bloga taşımaya devam ediyoruz. Bu hafta Türk futbolunun temel taşlarından Galatasaray’ın formalarına bir göz atalım.

Galatasaray tarihi boyunce 3 farklı forma rengi kullanmış. İlki, Kırmızı-beyaz, gömlek şeklinde. Yakası ve çoraplar kırmızı, geri kalanı beyaz. 1905-1906 yılları arasında kullanılmış. İkincisi ise bugün ezeli rakipleri Fenerbahçe’nin renkleri olan sarı-lacivert… 1906-1908 arasında kullanılan bu forma kraliyet mavisi denilen koyu bir lacivert ve şu anki sarıdan daha açık olan bir sarıdan oluşmuş. 6-12-1908 tarihinde ise bugünkü renkleri olan sarı-kırmızı formaları giymeye başlamışlar. 1920’lerde de ilk kez çubuklu formayı giymişlerdir. 1930’larda Aslan Nihat lakaplı Nihat Bekdik’in giydiği forma, aşağıda görüldüğü gibi sar-kırmızı parçalı ve yakası ipli. Ayrıca yaka renkleri gövdenin tam tersi şeklinde.

1943 tarihli bu fotoğraf Galatasaray’ın formalarını ilk kez renkli olarak gösteriyor.

Galatasaray’ın 1953-56 yılları arasında giydiği tek renkli kırmızı forması. Bu formanın gövdesi bütün kırmızı renkten oluşuyor, geniş yakası ise sarı renki:

1955-56 sezonunda giyilen aşağıdaki parçalı formaların altında beyaz şort ve sarı-kırmızı çoraplar yer alıyor.

1960’ların sonunda giyilen kalın çubuklu forma… Bu fotoğrafta Galatasaray forması ile görülen Muzaffer Sipahi 1968 yılında geldiği Galatasaray’da 4 lig 2 de Türkiye  kupası kaldırmıştır.

1970-71 sezonunda 3 farklı forma kullanan Galatasaray sezonu Fenerbahçe’nin 1 puan önünde şampiyon olarak tamamlamış, Türkiye Kupası’nın sahibi Eskişehirspor’u yenerek Cumhurbaşkanlığı kupasının  da sahibi olmuştur.

1972-73 sezonunda giyilen parçalı forma… Brian Birch’in teknik direktörlüğünde sezonu Fenerbahçe’nin 5 puan önünde şampiyon olarak tamamlaan Galatasaray, bir sonraki şampiyonluğu için 14 yıl bekledi.

1976-77 Sezonunda her zamanki parçalı ve çubuklu formaların yanı sıra farklı olarak düz sarı forma da giyilmiş. Aşağıda görülen düz sarı forma kırmızı yakası ve omuzlarından kollara doğru inen kırmızı şeritle dikkat çekiyor.

Galatasaray’ın formalarına göğüs reklamı aldığını ilk kez 1977-78 sezonunda görüyoruz. Parçalı formalarda VOLVO reklamı, çubuklu formalarda ise PEREJA reklamı yer alıyor.

1978-79 sezonunda giyilen formalardan ilgi çeken bir tanesi de sol tarafında yukarıdan aşağıya uzanan sarı-kırmızı şerit bulunan düz beyaz forma.

1980-81 sezonunda Galatasaray ilk kez Puma marka forma giymiş. Puma’nın dışında iki farklı marka daha giyilmişse de ağırlıklı olarak Puma formalar giyilmiş. Göğüs reklamlarında ise Alo, Telefunken ve THY reklamları bulunuyor. Fatih Terim, Erdoğan Arıca, Müfit Erkasap gibi ünlü oyuncular bu sezonda Galatasaray forması giyerken, ligde 34 puan toplayarak 3. sırada yer almışlardır.

14 sene aradan sonra 1986-87 sezonunu şampiyon tamamlayan Galatasaray, aynı sezonda Cumhurbaşkanlığı kupasını da kazanmıştır. Bu sezon formayı giyen isimler arasında kaleci Simovic, Raşit Çetiner, Cevad Prekazi, Suat Kaya dikkati çeker.

1987-88 sezonunda da ağırlıklı olarak parçalı forma giyilmiştir. Bu sezonun önemi, Galatasaray’ın en yakın rakibine 12 puan fark atarak şampiyon olmasının yanı sıra Tanju Çolak’ın da 39 golle gol kralı olması ve Metin Oktay’ın sahip olduğu rekoru bu forma altında kırmasıdır.

Galatasaray’ın başarılı geçirdiği sezonlardan birisi de 1992-93 sezonu… Önceki 3 yılda üst üste şampiyon olan Beşiktaş’ın elinden şampiyonluk alındığı gibi TSYD Kupası da Galatasaray’ın olmuştur. Bu sezon Bucaspor’dan Hakan Şükür transfer edilmiştir.

1993-94 sezonunda birbirinden farklı 3 farklı forma görüyoruz. Parçalı formanın dışında Sarı zeminde kırmızı çizgili forma farklı bir tasarım olmuş. Bir de tamamen kırmızı forma var. Bütün göğüs reklamları da Show TV.

1994-95 sezonundan Şampiyonlar Ligi forması. Umbro markalı, düz kırmızı renk. Üzerinde kırmızının farklı tonu olarak Umbro logolarıyla süslenmiş.

1995-96 sezonunda da çeşitli formalar tercih edilmiştir.

1998-99 sezonu formaları farklı tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

Ve Galatasaray’ın efsane sezonlarından biri. Süper Kupa sevincini yaşadıkları ve yaşattıkları forma unutulmaz.

Yazımızda yer alan bilgiler ve görseller www.galatasarayformalari.com adresinden alınmıştır.

adidas Clima365 Core Track Top

Sosyal medya tutkunlarının adidas Superstar dileği