in ,

Dünya Kupası topları – 1934 İtalya

Hemen hemen herkesin sevdiği, nostalji ve futbolun bir araya geldiği Dünya kupası topları yazımıza 1934 İtalya Dünya Kupası’nda oynanan futbol topu Federale 102 ile devam ediyoruz.

27 Mayıs – 10 Haziran 1934 tarihleri arasında oynanan ve 16 takımın katıldığı şampiyona Dünya Kupası tarihinde eleme turu oynanan ilk turnuvadır. Ev sahibi İtalya’nın da dahil olduğu 32 takım eleme maçlarına katılmış, bunlardan 16’sı elemeleri geçmiştir. Ddaha sonra ev sahibi takımın eleme oynamadan doğrudan katılması kuralı gelince Dünya Kupası tarihinde eleme maçı oynayan ilk ve tek ev sahibi takım İtalya olmuştur. Dört yıl önce ilk kez Uruguay’da düzenlenen organizasyona Avrupa takımları fazla rağbet göstermediğinden ikincisi Avrupa’da düzenlenen Dünya Kupası’na, Uruguay katılmamıştır. Avrupa’dan 12, Avrupa dışından 4 takım katılmış, bu dört ülkeden biri olan Mısır Dünya Kupası’na katılan ilk Afrika takımı olarak tarihe geçmiştir. 90 dakikalık sürenin berabere bitmesi halinde maçlar 120 dakikaya uzuyordu ancak 120 dakikanın sonunda da beraberlik bozulmazsa penaltı atışları yerine maç tekrarlanıyordu.

1934 Dünya Kupası’nı finalde Çekoslovakya’yı  2-1 yenen ev sahibi İtalya’nın en büyük silahı, kendi seçtiği Federale 102 futbol topudur. İtalyan E.C.A.S. tarafından üretilen Federale 102, Dünya kupalarında kullanılan ilk resmi futbol topudur. 1934 İtalya Dünya Kupası topu Federale 102 de 1930’da kullanılan top gibi deriden üretilmiştir. O dönemde futbol toplarında sibop kullanılmadığından maç esnasında sönen topu şişirmek gerekiyordu.

Çekoslovakya’nın 3-1 kazandığı Çekoslovakya -Almanya yarı finalinin başlama vuruşundan önce Alman futbolcu Fritz Szepan, Çek kaleci ve takım kaptanı Frantisek Planicka ile el sıkışırken Federale 102 de tarihi karedeki yerini alıyor.

Bir ayakkabıya otopsi yapıldığını gördünüz mü?

Nike The Chance’te son 100 sporcu belli oldu