in ,

Efsane Formalar: Beşiktaş Formaları

Spor kulüplerinin eski formalarını incelemeye devam ediyoruz. Bu hafta sırada Türk futbolunun köklü ve başarılı kulüplerinden birisi olan Beşiktaş var.

1902 sonbaharında Beşiktaş Serencebey mahallesinde, Osman Paşa konağında temelleri atılan, bugün milyonlarca taraftarının stadları, sokakları ismiyle inlettiği, Türk futbolunun başarılı takımlarından birisi de Beşiktaş. Taraftar grubu Çarşı’nın esprileri ile futbol sahalarına renk katan Beşiktaş’ın formalarına bulabildiğimiz en eskiden yeniye doğru sıralayarak bir göz atalım.

Bulabildiğimiz en eski BJK forması 1980-81 sezonunda giydiği forma. Bu sezon teknik direktör Dorde Miliç. Yaka etrafında köşeli siyah bir alan yer alıyor, formanın geri kalanı ise beyaz. Şort da siyah…

1981-82 sezonunda çubuklu forma çıkıyor karşımıza ve Beşiktaş bu formayla 14 yıl aradan sonra şampiyon oluyor. Göğüs reklamı da Bako.

1982-83 sezonunda ise yine düz beyaz renkli, yakanın çevresinde ince siyah çerçeveli forma tercih edilmiş. Bu sezon Beşiktaş ligde beşinci olsa da ileriki yıllarda sembol isimlerden birisi olacak olan Metin Tekin ilk kez bu sezon Beşiktaş forması giymiştir.

1984-85 sezonunda çubuklu forma giyen Beşiktaş, ligi averaj farkıyla ikinci bitirmiş, TSYD kupasını ise kazanmayı başarmıştı. Umbro marka, yuvarlak yakalı formanın altına yine siyah şort tercih etmiş.

1985-86 sezonunda ilk yabancı göğüs reklamıyla birlikte Metin-Ali-Feyyaz efsanesi de doğmaya başlıyordu. Göğsünü Sony reklamının süslediği forma beyaz üzerine ince siyah çizgilerden oluşuyor. Omuzlardaki yıldızlar da gerçekten güzel bir tasarım oluşturmuş.

1986-87 sezonu . adidas tarafından üretilen V yaka çubuklu formanın göğüs reklamı Beslen makarna… Metin-Ali-Feyyaz formayı terleten ayrılmaz üçlü…

1987-88 sezonunda Beşiktaş’a teknik direktör Gordon Milne ile birlikte adidas’ın en çok beğenilen forması olan koldan omza kadar uzanan 3 bantlı beyaz forma da geliyor. Yalnızca BJK logosu ve adidas 3 yaprak logosu ile sade ama çok şık bir tasarım . Bu sezon göğüs reklamı olarak hem Toshiba hem de TiTiBank var.  TiTiBank reklamlı formayla Kadıköy’de 4-0’lık galibiyete uzanan Beşiktaş taraftarını mutlu ediyor.

1988-89 sezonunda bir önceki sezonun düz beyaz  formasından çubuklu formaya geçildi. Bozkurt Mensucat reklamının yer aldığı formayı o sezon takıma ilk kez kiralık olarak gelen Les Ferdinand da giydi. Ferdinand bu sezon 13 gol atarken Feyyaz Uçar 22, Ali Gültiken 15 gol attı.

1989-90 sezonunda yeniden düz beyaz formaya geçen Beşiktaş göğüs reklamı olarak Demirdökümü tercih ediyor. Gordon Milne teknik direktörlüğünde geçen iki sezonu ikinci olarak bitiren Beşiktaş 1989-90 sezonuna da kötü başlangıç yapınca taraftarın morali bozulmaya başladı. Ta ki ligin 6. haftasındaki Adana Demirspor maçına kadar… Bu maçı Metin – Ali – Feyyaz’ın golleriyle 10-0 kazanan siyah-beyazlılar Türkiye liginin en farklı galibiyet rekorunu kırıp hem takımın hem de taraftarın moralini düzeltti ve sezonu şampiyon olarak tamamladı.

1993-94 sezonunda giyilen mor forma. Beşiktaş tarihinde siyah-beyaz formaların büyük ağırlığı görülürken istisna olarak bu sezon mor forma, 2001-2001 sezonunda da kırmızı forma giyildi.

1995-96 sezonunda giyilen beyaz forma. Omuzda adidas’ın 3 bantı, göğüste BJK ve adidas logoları ve uzun yıllar Beşiktaş forma reklamlarını domine eden Beko reklamı. 90’larda Beşiktaş formalarına reklam vermeye başlayan Koç grubuna ait Beko reklamı çok uzun yıllar değişmemiş ve siyah-beyaz formanın bir parçası gibi hafızalarda yer edinmişti.

1996-98 arasında giyilen beyaz formada 95-96 sezonundan farklı olarak beko reklamının iki yanında 3 siyah çizgive yaka çevresinde kırmızı bir çizgi eklenirken omuzdaki 3 bant kalkıyor.

2000-2001 sezonunda giyilen kırmızı forma da mor forma gibi farklı renk kullanılan ender formalardan birisi…

Samsun Ladikspor’da futbol kariyerine başlayan Şifo lakaplı Mehmet Özdilek 19898 senesinde Beşiktaş’a transfer oldu ve aktif futbol hayatını 2001 yılında Beşiktaş forması ile noktaladı. 4 Ağustos 2001 günü İnönü stadında AC Milan ile yapılan jübile maçı için hazırlanmış özel forma. Göğüste “Beşiktaş, 1988-2001 tarihi, Mehmet Özdilek imzası, sol kolda da Şifo’nun fotoğrafı bulunuyordu.

2001-2002 sezonunda giyilen çubuklu forma

2002-03 sezonu. Bir önceki sezon Galatasaray’ı şampiyon yapan Mircea Lucescu Beşiktaş teknik direktörlüğüne getirilirken, Oscar Cordoba, Daniel Pancu, Pascal Nouma gibi taraftarın çok sevdiği isimler de bu sezon takıma katıldı. 1997’de takımdan ayrılıp İstanbulspor, Fenerbahçe ve Galatasaray’da top oynayan Sergen Yalçın da bu sezon Beşiktaş’a geri geldi. Kuruluşunun 100. yılını kutlayan Beşiktaş bu sezonu şampiyon tamamlayarak taraftarının yüzünü güldürdü.

2007-08 arma desenli forma farklı yine tasarımıyla dikkat çekiyor.

kot + deri + renkli dikişler = Nike Big Nike Hi

2011 Dünya Kupası topu tanıtıldı