Menu
in

Eliptik Bisiklet Faydaları ve Dakikada Kaç Kalori Yakarsınız?

Eliptik Bisiklet Faydaları ve Dakikada Kaç Kalori Yakarsınız

Evlerde ve spor salonlarında yaygın olarak kullanılan bir egzersiz aleti olan eliptik bisikletler, aynı anda  hem üst hem de alt bedeninizi çalıştırırken etkili bir antrenman avantajı sunar. Eliptik, kardiyo için oldukça popüler bir ekipman parçasıdır. Bu ekipman üzerinde egzersiz yapmanın birçok yöntemi ve faydası vardır. Alt ve üst vücut üzerinde çalışır ve şarkı dinlerken veya en sevdiğiniz programı izlerken kalori yakmanıza yardımcı olur.

Eliptik bisikletleri evinizde kullanarak istediğiniz zaman çalışabilir, farklı programlar ve eğitim seviyeleri kullanabilir ve önemli yararları ile birlikte kalori yakımı açısından hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eliptik Bisikletin Faydaları Nelerdir?

Eliptik bisiklet üzerinde spor yapmak, forma girmenin rahat ve basit bir yoludur. Hemen her tür kasa etki eden bu aletin vücuda birçok faydası bulunur. Başlıca eliptik bisiklet faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kilo kaybına yardımcı olur. Ortalama 30 dakika gibi kısa bir sürede vücut endeksinize bağlı olarak 150-400 kalori arası yakmanızı sağlar.
 • Dizler için naziktir. Diz yaralanmaları yaşayan kullanıcılar için dizleri yormadan egzersiz yapma olanağı sunar.
 • Alt gövdeyi hedefler. Eliptik bisikleti pedal çevirme ve merdiven çıkma fonksiyonlarını alt vücudunuzdaki, yani alt karın bölgesi, kalçalar ve uyluklardaki ekstra yağlarınızı kaybetmek için kullanabilirsiniz.
 • Tam vücut egzersizi sağlar. Eliptik bisikletler, bacak hareketleriyle senkronize olarak itilen ve çekilen tutma kollarına sahiptir. Bu sayede aynı anda birçok kas grubu çalışır.
 • Kardiyovasküler sağlığı artırır. Eliptik bisiklette 20-30 dakika geçirmek kalp atış hızını artırmaya ve bu da kalp kaslarının güçlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Denge ve hareketliliği artırır. Eliptik bisiklet uzuvlar ve beyin arasındaki koordinasyonu geliştirmeye yardımcı olur.

Eliptik Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır?

Tüm vücut eliptiklerinde sırt, göğüs, omuz, biseps ve triseps ile birlikte kalça kasları, kalça fleksörleri, quadricepsler, hamstringler ve baldırlar dahil tüm ana kas grupları çalışır. Tek bir egzersiz aleti ile bu kadar fazla kas grubunu harekete geçirerek çok yönlü bir antrenman gerçekleştirebilir ve kısa sürede hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Eliptik bisikletlerin kaslar üzerindeki etkisi ve hangi kasları çalıştırdığı hakkında detaylı bilgiyi ise “Eliptik bisiklet hangi kasları çalıştırır?” yazımızda bulabilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Kaç Dakika Yapılmalıdır?

Eliptik bisikletler birçok kas grubuna hitap ettiği için üzerinde uzun süre geçirmenize gerek bırakmayan kullanışlı aletlerdir. Bu sebeple eliptik üzerinde bir kuvvet antrenmanı için ısınıyorsanız 5 ila 20 dakika sürmeniz yeterlidir.

Ancak eliptiğin kardiyo faydalarını gerçekten en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız en az 15 dakika veya en fazla bir saat kullanmanız gerekebilir. Bu süreyi eğitmeniniz belirleyebileceği gibi vücudunuzu ve ihtiyaçlarınızı dinleyerek kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Hangi Bölgeleri Zayıflatır?

Eliptik bisikletler, aerobik çalışma (kardiyo) yapmak için özel olarak tasarlanmış bir makinedir ve alt (baldır, uyluk, kalça) ve üst (kol, sırt ve göğüs) bölgelerinizi çalıştırır. Bu bisikletlerle Nordik yürüyüş, koşma, yürüme, merdiven çıkma gibi farklı hareketler yapabilir, eğimi hız, zorluk derecelerini artırarak farklı kasları çalıştırabilirsiniz. Bu çeşitliliğin sebebi ise eliptik bisikletlerin yürüme ile bisiklet arasında hibrit bir hareket sunan gidon sistemidir. Pedalların üzerindeki düz platformlar ayaklık görevi görerek havada yürüme hissi verir. Bu sebeple eliptik bisikletlere uzay yürüyüşü aleti de denebilir ve bu çalışma sistemi sayesinde eklemler veya sırt üzerinde olumsuz bir etki olmadan rutin egzersizlerinizi yapabilir ve alt-üst kaslarınız dahil tüm vücut için kalori harcamaya başlayabilirsiniz.

Kondisyon Bisikleti mi Eliptik Bisiklet mi Daha Faydalı?

Kondisyon bisikletleri ve eliptik bisikletler hem kardiyo hem de alt vücudunuzu çalıştırır. İlk bakışta çok benzer görünebilirler, ancak bu iki ev fitness cihazı arasında kullanıcıları iki farklı antrenman yoluna yönlendiren farklılıklar vardır. Ancak kondisyon bisikletleri ve cross trainer faydaları da oldukça fazladır. Kardiyonuzu  çalıştırarak genel kondisyon eğitimi sağlarken, eklemlerinizi koşu gibi egzersiz türlerinde tekrarlanan etkiden korurlar. Ortak ve farklı avantaj sunan bu iki cihazın özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Aralarındaki tek fark eliptik bisikletin koltuğunun olmamasıdır. Bu sayede duruşunuzu korumak için sırt ve abs’i çalıştırır.
 • Eliptik, eklemlerdeki basınç değişimlerini azaltırken kondisyon bisikleti, antrenman sırasında vücut ağırlığınızı destekleyen selesi sayesinde bunları tamamen ortadan kaldırır.
 • Eliptik bir bisiklette eklemleriniz üzerindeki etkiyi hafifletmek için bacaklarınız hareket eder. Kondisyon bisikleti de eklemler için en nazik cihazlardan biridir.
 • Her iki kondisyon aleti de yeni başlayanlar için uygun programlar sunar.
 • Rehabilitasyon için seviyelerden yardım alabilir, alt kas grubu için iki bisikleti de kullanabilirsiniz.

Hem farklılıkları hem de benzer yönleri olan bu iki egzersiz aleti de ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösteren birçok avantaja sahiptir. Siz de eliptik ve kondisyon bisikletleri ile formda kalmak ve kalori yakmak isterseniz, ekipmanınızı tamamlayacak spor ürünlere Barcin.com üzerinden sahip olarak antrenmanlara hemen başlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version