in

Eliptik Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır?

Eliptik Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır

Spor salonlarının kardiyo egzersizleri için koşu bantlarından sonra en çok yardıma başvurulan aletlerinden biri olan eliptik bisikletin hangi kasları çalıştırdığını ve vücudumuzu nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Eliptik Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır, diye merak ediyorsanız, gelin bu çok kapsamlı aleti yakından inceleyelim.

Bacaklar

Eliptik bisiklet, uyluğun ön kısmında bulunan dört ayrı parçadan oluşan büyük bir kas olan kuadrisepsleri çalıştırmada oldukça etkilidir. Bahsettiğimiz kaslar bacağımızın üst kısmını oluşturur ve bacağın uzanması sayesinde aktifleşirler. Eliptik bisiklet pedallara basmayı gerektirdiğinden her bir bacak hareketinde kuadrisepsleri ekipman üzerinde ileriye doğru itmeye devam ederek bükülmeye zorlayıp, kaslarınızın çalışmasına olanak sağlamış olursunuz. Ancak kaslarınızın çalıştığını hissetmezseniz şaşırmayın. Çünkü sıradan bir bisiklet aletinin aksine, üst gövde kasları da devreye girip kasların yükünü paylaştığı için söz konusu kaslarınızdan önemli bir yükü alacak ve çalıştığını hissetme olasılığınız düşecektir. Çalıştığınız makinenin koşu bantlarında olduğu gibi eğim arttırma özelliği varsa bu, bacakların daha fazla bükülmesine neden olarak hamstring kaslarının daha da etkili kullanılmasını sağlayacaktır. Eğer eğim özelliği bulanan bir makinanız yoksa, aleti tersten kullanarak bahsettiğimiz kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Kuadrisepslerde yarattığı etki kadar olmasa da gastrocnemius veya baldırlar gibi diğer kaslar da eliptik bisikletin nimetlerinden faydalanabilirler.

Eliptik Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır 1

Karın kasları

Karın kasları olarak bildiğimiz Abs, vücudun temel kas gruplarından bir tanesi ve ayakta durmak veya oturmak dahil hemen hemen bütün pozisyonların işlevi için kullanılır. Eliptik bisiklette bahsettiğimiz bu kasları çalıştırmanın en temel kuralı, çalıştığımız süre boyunca sıkmaktır. Kaslarda güçlü bir temel oluşturmak istiyorsanız, bacaklarınız çalışırken gerektiği şekilde bir pozisyon almalı ve kaslarınızı sıkmak etkili olabilir. Söz ettiğimiz kasılmalar, egzersiz yapmanın en temel parçalarından biridir. Karın kasılması da eliptik bisiklet antrenmanının etkinliği ve kalitesini arttırmak ve midenizdeki kasları güçlendirmede önemli bir rol oynar.

Kalçalar ve arka bacak

Kalça kasları olarak bilinen Gluteus maximus kasları, alt sırt ve kalçalardan uyluğun yan bölgesine kadar uzanır ve kalçaların biçimlenmesinde aktif olarak rol oynar. Kalça biçimlenmesi eliptik egzersizlerde, özellikle de makine bir eğime yerleştirildiğinde aktif olarak kullanılır. Eliptik bisiklette çalışırken, pedallara kuvvet uygulamanız, hareketi doğru ve faydalı bir şekilde yapmak için önem arz etmektedir. Gluteus maximus kasları, hareket esnasında bir bacağın aşağı doğru hareket ederek genişlemesi diğeri yukarı çekme nedeniyle büzülmesi sayesinde çalışmaktadır. Bu hareket kalçaların güç kazanmasına yardımcı olacak ve kalçalara denge katacaktır. Gluteus maximus karın kasları gibi büyük bir kas grubu olduğu için, bu tür büyük kas gruplarının çalışması kalori yakmaya ve metabolizmayı iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Üst vücut

Çoğu modern eliptik aletinin kolları üst vücudunuzu çalıştırmaya yönelik dizayn edilmiştir. Bu da omuzlarınız başta olmak üzere, kollarınız ve göğsünüzdeki kaslarla birlikte genel olarak üst vücut kaslarını belli bir derecede söz ettiğimiz kasları çalıştırma şansı verir. Triceps kasları, göğüsteki kasları harekete geçiren etkiye neden olan itici bir güce sahiptir ki bu da kol kaslarınızı ve diğer üst kasları tutan kaslardır. Üst vücudumuzdaki kasları daha etkili çalıştırmak için eliptik aletini ters yöne doğru kullanabilirsiniz.

eliptik bisiklet hangi kasları çalıştırır

Core kasları

Derin core kaslarının amacı vücut işlevselliğini sağlayan organlarımızın ve bunları oluşturan yapıları dengelemektir. Bazı eliptik makinelerin kolları yoktur. Bu sayede makineyi dengede tutmaya çabalamanız bahsettiğimiz kasların egzersiz sırasında etkin çalışmasına neden olacaktır.

Kalp

Eliptik bisikleti hangi kasları çalıştırır sorusuna cevap vereceğimiz son kas da kalp kasıdır. Kalp de bir kastır. Eliptik bisiklet egzersizi de bir aerobik olduğu için, uzman bir antrenör kontrolünde yapıldığında kalbinizi de çalıştırır.

Eliptik Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır 3

Şimdi kaslarınızı harekete geçirmenin tam zamanı! Barcin.com üzerinden alabileceğiniz spor malzemeleriyle kaslarınızı harekete geçirirken sportif bir stile sahip olabilirsiniz.

En Kolay Diyet Hangisidir, Doğru Diyet Seçimi Nasıl Yapılır

En Kolay Diyet Hangisidir, Doğru Diyet Seçimi Nasıl Yapılır?

Vücut Geliştirme Yemek Programı Nasıl Oluşturulur (2)

Vücut Geliştirme Yemek Programı Nasıl Oluşturulur?