in

En Ünlü NBA Takımları

NBA maçlarını hemen herkes severek takip eder. Basketbolseverler ise ligdeki hiçbir maçı kaçırmaz. Çünkü NBA maçlarını izlemek için pek çok sebep vardır. Tanınmış kulüpler, ünlü oyuncular, fair play oyun davranışları, skandallar ya da sadece basketbol tutkusu, NBA maçlarını takip etmek için sıralanabilecek bazı nedenlerdir. NBA, Amerika Basketbol tarihini şekillendiren önemli bir lig olmasının yanı sıra dünya çapında basketbola olan ilgiyi artıran ve bunun bir tutkuya dönüşmesini sağlayan önemli bir kuruluştur. Gelin Boston Celtics, Chicago Bulls, Los Angeles Lakers gibi kulüplerin de aralarında bulunduğu NBA takımlarına birlikte göz atalım.

NBA Nedir?

Ulusal Basketbol Birliği (National Basketball Association) veya kısaca NBA, 1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve dünyanın en prestijli basketbol liginin organizatörü, Kuzey Amerika’daki dört büyük spor liginden biridir. NBA aynı zamanda “Batı Konferansı” ve “Doğu Konferansı” olarak bölünmüş 30 takımdan oluşan kapalı bir ligdir. Her konferans sırayla her biri beş takımdan oluşan üç bölüme ayrılmıştır. Doğu Konferansında Atlantik, Orta ve Güneydoğu Bölümü ve Batı Konferansı’nda Kuzeybatı, Pasifik ve Güneybatı Bölümü bulunur. Kasım ayının ilk haftasında başlayan normal sezonda her takım 82 maça çıkar. Her takım diğer takımlarla biri evde ve biri deplasmanda olmak üzere en az iki kez karşılaşır. Kendi bölümlerinden takımlar ise dört kez ve aynı Konferansta diğer iki bölümdeki takımlar üç veya dört kez oynar, böylece toplam maç sayısı 82 olur.

NBA ve Avrupa Basketbolunun Farkları Ne?

NBA ve FIBA ​​arasındaki en büyük farklardan biri sahanın büyüklüğüdür. Günümüzde NBA ve WNBA biraz daha büyük, 28.65 x 15.24 metrelik bir sahada oynarken, FIBA ​​sahası ise 28 x 15 metre ölçülerindedir. Basketbol takımları NBA söz konusu olduğunda her tarafta en fazla 17 oyuncu ve her maç için en az 8 oyuncu bulundurabilir. Sahada aynı anda her grupta 5 oyuncu bulunur. Sahanın ölçüleri de uzunluk olarak sabittir. Oyunun süresi sabit 48 dakika, 12 dakika çeyrekler, 24 dakika bölümler, 24 saniyelik bir şut süresinden oluşur. A ve B takımı, zeminin bir ya da her iki tarafındaki kemerin içinden şut atmaya çalışır. Avrupa Basketbolu ya da FIBA ise toplam 40 dakika oynanır ve 10 dakikaya ayrılmış 4 çeyrekten oluşur. Şut süresi ise 12 saniyedir.

En Ünlü NBA Takımları

NBA ilk kurulduğunda 17 farklı gruptan oluşuyordu. Bununla birlikte, birkaç kuruluş, öngörülebilir hayran katılımının olmaması ve finansman eksikliği nedeniyle önümüzdeki birkaç yıl içinde kapandı. 1955’te NBA sadece sekiz takıma indirildi. Ancak NBA’in en ünlü oyuncusu Walter Bond, 1955 yılında oyunun hızını ve sonuç olarak seyirci katılımını artıran 24 saniyelik şutu ile lige olan ilgiyi artırmıştır. Bu sayede NBA daha fazla ün kazanmış ve popülaritesi günümüze kadar azalmadan devam etmiştir. Kuruluşundan bu yana en ünlü ve en iyi basketbol takımları ise şöyle sıralanabilir:

  • Boston Celtics: Boston Celtics, daha sonra NBA’e dönüşecek olan lig olan Amerika Basketbol Birliği’ni 1946’da kuran takımdır. Dünyanın en iyi basketbol takımı olarak ligde oynamaya devam eder.
  • Los Angeles Lakers: Lakers, 33 ile tek bir sezonda arka arkaya en çok galibiyet rekorunu elinde tutar. Lakers, kulüp için oynayan çok sayıda yıldızla da tanınır. Kareem Abdul-Jabbar, Wilt Chamberlain, Shaquille O’Neal, LeBron James, Magic Johnson ve Kobe Bryant en ünlü Lakers oyuncularıdır. İkinci en iyi NBA takımı olan Lakers sahip olduğu profesyonel oyuncularla basketbolseverlere heyecan dolu maçlar sunar.
  • Golden State Warriors: 13 Nisan 2016’da Warriors, Memphis Grizzlies’ı yenerek yeni bir NBA galibiyet rekoru (73-9) kırmıştır. Bununla birlikte, Chicago Bulls’un (72-10) mevcut sezon rekorunu geçen takımdır.
  • Chicago Bulls: Chicago merkezli basketbol takımı, 1966 yılında kurulmuştur. Doğu Konferans bölümünde yarışır. Michael Jordan en ünlü oyuncusudur. Jordan ve marka işbirlikleri sayesinde geliştirilen pek çok basketbol ayakkabı modeli bulunur ve bu tasarımlar basketbol oynamak için idealdir.
  • San Antonio Spurs: Ligin Batı Konferansı’nda yer alan San Antonie Spurs, 1967 yılında kurulmuştur. NBA en iyi takım sıralamasında ilk beşte yer alır.

Siz de NBA basketbol takımlarını takip etmeyi seviyor ve basketbola ilgi duyuyorsanız, iyi ekipmanlarla antrenmanlar yapabilir ve kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. İyi ekipman her spor branşı için en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle kaliteli, dayanıklı ve tam uyum sağlayan basketbol giyim ürünlerine Barcin.com sayesinde sahip olabilirsiniz.

Türkiye’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Dart Sporu Nasıl Yapılır?