in

Dart Sporu Nasıl Yapılır?

Kuralları biliyorsanız, dart oynamak eğlenceli ve heyecan vericidir. Çünkü her şey milimetrelik atışlarla ilgilidir. Dartı izlemesi en heyecan verici sporlardan biri yapan da budur. Dart tahtasının bölümlerini belirleyen tel bile oyunu kazanıp kazanamayacağınız üzerinde etkilidir. Tüm spor branşlarında olduğu gibi dart için bazı kurallar vardır. Sadece oynamak için değil izlerken keyif almak için de bu kuralların bilinmesi gerekir.

Dart konusunda daha iyi olmak için en önemli şey pratik yapmaktır. Ne kadar çok antrenman yaparsanız dart okunun şeklini, atış mesafesini, açısını ve diğer faktörleri o kadar rahat anlarsınız. Böylece hangi açıdan ve ne kadar hızla dart okunu atıp atmayacağınızı belirleyebilirsiniz. Peki dart nasıl oynanır? Evde arkadaşlarla oynadığınız darttan ne kadar farklıdır? Gelin bu eğlenceli sporun kurallarını ve özelliklerini birlikte inceleyelim.

Dart Sporu Nedir?

Dart, 2 oyuncu arasında oynanan bir spor veya oyun olsa da farklı sayılarda takım varyantları da mevcuttur. Bir dart tahtası üzerinde ve dart adı verilen ok ile oynanır. Dart tahtası farklı sayıda bölmeden oluşur. Ancak geleneksel olarak 20 eşit alana bölünen tahtalar tercih edilir. Merkezde, küçük bir hedef noktası bulunur. Yirmi bölmenin dışında dar şeritler de vardır, bunlar ikili ve üçlü olarak dartın bölmeleri arasında yer alır.

Dart kuralları da her spor gibi önceden belirlenmiştir. Ancak eğlence amaçlı oyunuyorsanız bu kuraları esnetebilir ya da farklı kurallar belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte öncelikle dart oynanacak alanın ayarlanması gerekir. Minimum alan 4 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğinde bir yarışma parkurudur. Evde daha küçük bir alan da yeterli olabilir. Dart tahtası, tahtanın merkezi (hedef noktası) yerden 1,73 metre yukarıda olacak şekilde asılmalıdır. Fırlatma çizgisinden dart tahtasının önüne olan mesafe 2,37 metredir. Puanların yazıldığı skor tablosu genellikle dart tahtasının yanına asılır. Ayrıca, dartların net görünmesi ve skorun anlaşılması için rahatsız edici gölgeler oluşmayacak şekilde yeterli aydınlatma sağlanmalıdır. Kıyafet konusunda ise rahat hissetmeniz ve kolunuzun hareketini engellemeyen erkek, kadın giyim ürünleri tercih edilebilir.

“Dart oyunu nasıl oynanır?” diye merak ediyorsanız bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Çünkü dart oyunu farklı şekillerde oynanabilir, ancak en iyi bilineni şu şekildedir: Her oyuncu sırayla üç dart atarak 501 puanı almaya çalışır. Bu sayı diğer varyantlarda 301, 701 ve hatta 1001 olabilir. Puanlar oyun başlangıcında verildiği için oyuncu tam olarak 0’a ulaşmalıdır. 0’a ilk ulaşan oyunu veya seti kazanır. Genellikle üç seti ilk kim kazanırsa oyunun galibi o olur. Nihai kazanan anlaşmaya bağlıdır. Örneğin, toplam 5 sette, “ilk önce üç seti kazanan oyuncu oyunu alır” gibi düzenlemeler yapılabilir.

Dart Sporu Evimizde Oynadığımız Darttan Farklı mı?

Farklı türde dart oyunları veya dart yarışmaları vardır. En iyi bilinen form 501’dir. Bu, oyuncuların sırayla üç dart atarak ve başlangıçtaki toplam 501 puandan kazandıkları puanları çıkardıkları bir oyun formatıdır. Kural tam olarak 0 noktasına ulaşmanız ve bunu da son okunuzu çifte (dış halka) atarak yapmanızdır. Çünkü bu çift bölmeler, iki kat daha fazla puan değerindedir. Ancak evde oynanan dart oyun kuralları oldukça esnektir. Evde dart oyununda öncelikle oyuna hazır bir puan ile başlanmaz. Her bölmeye karşılık gelen bir puan vardır ve en çok puanı alan oyuncu kazanır. Dart tahtası puanlama ise dart türüne göre değişiklik gösterir, çünkü tahtalarda yazan puanlar fark gösterebilir. Evde dart oynarken giyiminiz de önemli değildir. Ancak yaralanmaları önlemek ve rahat etmeniz açısından çok bol olmayan kadın, erkek giyim modelleri önerilir.

Dart Puanlamaları

Dart tahtası halkalara ve bölmelere ayrılmıştır. Dart tahtası puanlama da bu bölmelerin büyüklükleri ve konumu ile alakalıdır. Renkleri ve her bir rengin puan hesaplaması farklıdır. Bazı renkler iki kat iken bazıları tek ya da üç katı puan kazandırır.

  • Ortada yer alan kırmızı hedef noktası: 50 puan
  • Tek boğa (yeşil): 25 puan
  • Etrafında geniş bir halka yer alan siyah ve beyaz renkteki alanda kenarda yazan sayı geçerlidir.
  • Dar bir halka ile çevrili, üçlü halka (kırmızı ve yeşil) puanın üç katını verir.
  • Çift halka (kırmızı ve yeşil) ile çevrili ilgili bölüm için iki kat puan verir.
  • Dış siyah kenarlıktaki (sayıların olduğu yer) veya tahtanın yanına atılan dart puan kazandırmaz. Tahtadan seken bir dartın da puanı yoktur. Bu nedenle dart oyunu puanlama için her sayı bu kurallara göre yazılmalı ve hesaplanmalıdır.

Siz de profesyonel dart oyuncusu olmak ya da arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirmek isterseniz dart sporuna başlayabilirsiniz. Dart oyunu için gerekli olan giyim ve aksesuarlara Barçın.com üzerinden ulaşabilir, suluk, matara, çanta ve diğer spor ürünlerine uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

En Ünlü NBA Takımları

Korfbol Nedir?