in

Korfbol Nedir?

Dinamik takım çalışmasıyla oynanan korfbol, oyun alanının ortasına yerleştirilen bir sepete gol atmaya çalıştığınız karma top sporudur. Korfbolu hem iç hem de dış mekanlarda spor sahasında, kumsalda veya meydanda oynamak mümkündür. Korfbol, dinamik bir takım sporudur. Müsabakaların karma takımlarla (4 bayan ve 4 erkek oyuncu) oynanıyor olması korfbolun en dikkat çekici özelliğidir, ancak korfbol hakkında bilmeniz gereken çok daha fazlası vardır. Korfbol, gösteri ve atletizm içerir. Kulüplerde adeta bir aile ortamı vardır ve her geçen gün popülaritesi artan sporlardan biridir. Aynı zamanda korfbol üst düzey bir spordur, ancak eğlence uygulamaları için birçok fırsat sunar ve mükemmel bir okul aktivitesidir. Peki korfbol kuralları nelerdir? nasıl oynanır? gelin bu eğlenceli sporu yakından inceleyelim.

Korfbol Nedir?

Uzun zaman önce Hollanda’da ortaya çıkan ve yıllar içinde modern bir spor haline gelen korfbol, herkesin yapabileceği bir spordur. Özel bir spordur ve tüm dünyada oynanır. Tanım olarak “Korfbol nedir?” sorusu ise şöyle yanıtlanabilir: “Korfbol, bir takımın hücum ve diğer takımın savunma yaptığı 2 bölümde oynanan popüler bir top sporudur.” Takımlar tüm yıl aktif olduğu için kış aylarında salonlarda, ilkbahar ve sonbaharda ise sahada oynanır. Herkesin yapabileceği hücum ve savunma ile enerjik bir spordur. Bu spor aynı zamanda oyun esnasında uymanız gereken kuralları da içermektedir. Korfbolda en önemli kurallar topla koşmanıza ve savunma yaparken şut atmanıza izin verilmemesidir.

Korfbol Nasıl Ortaya Çıktı?

Korfbol, 1902 yılında aslen Amsterdamlı öğretmen Nico Broekhuysen tarafından geliştirilmiştir. Geçmişte ayrı olarak oynansa da günümüzde erkek ve kız çocuklarının veya yetişkinlerin birlikte karışık olarak oynadığı birkaç takım sporundan biri olmasıyla öne çıkar.

O yıllarda öğretmenler jimnastiği nasıl öğreteceklerini araştırırlarken sık sık İsveç’e seyahat ederdi. 1902 yılında Nico’dan İsveç’teki Nääs’a gitmesi istendi ve burada öğrencilerin genellikle akşamları çeşitli oyunlar oynadığını gözlemledi. Nico’nun, Ringboll adlı bir oyundan ilham alarak korfbolu keşfetmesi bu şekilde başladı. Ringbollun amacı ise topu bir çemberin içinden geçirmekti. Hem erkekler hem de kadınlar tek bir takımda bir araya geliyordu ve sahanın dışına çıkmalarına izin verilmiyordu. Bu farklılıklar öğretmen Nico’nun dikkatini çektiği için ilham aldı ve oyunu Amsterdam’a getirmeye karar verdi. Oyunda bazı küçük ayarlamalar yaptı. Çemberi hasır sepetlerle değiştirmeye karar verdi. Bu şekilde atılan gol daha iyi görülebildi ve sınıftaki öğrencilerin anlaması için yeni kurallar ayarlandı.

Nico Broekhuysen’in getirdiği düzenlemelerle adı korfbol olarak değiştirildiğinden beri aynı şekilde oynanmaya devam etmektedir. Özel olarak erkek ve kadın spor ayakkabı modelleri ile oynanır ve önemli olan esnekliğinizin engellenmemesidir.

Korfbol Oyun Kuralları

Tek karma takım sporu olan korfbol, 8 kişilik (4 kadın ve 4 erkek) oluşan bir takımla oynanır. Kadınlar ve erkekler aynı bölümde birbirlerine karşı değil, yan yana (2 kadın ve 2 erkek) oynarlar. Setler her 2 golde bir değiştiğinden oyuncu olarak çok yönlü olmanız gerekir. Korfbol kuralları ise korfbolun nasıl oynanacağını anlamak için oldukça önemlidir. Bu nedenle “korfbol nasıl oynanır?” diye merak ediyorsanız kurallara göz atabilirsiniz. Çünkü herhangi bir oyunun kuralları anlaşılmadan spor yapılamaz. Korfbol, öncelikle basketbol ve futbol karışımı olduğu için topu sepetten geçirmeniz gerekir. Korfbolda uymanız gereken diğer kurallar ise şöyle sıralanabilir:

  • Korfbolda önemli bir kural topla koşmaya izin verilmemesidir. Ancak bir ayağınızı yerde tutup diğer ayağınızla dönebilirsiniz.
  • Top sürmek kural dışı bir harekettir.
  • Savunma yaparken topu atamaz ve sayı kazanamazsınız. İyi bir serbest koşu önemlidir çünkü defansta atış yapmanıza izin verilmez.
  • Savunma oyuncusu direk ile hücum oyuncusu arasında durduğunda ve kolunu kaldırdığında savunma yapılır.
  • Savunma oyuncusu, hücum oyuncusunun eline dokunabilecek kadar yakın olmalıdır.
  • Herkesin kişisel bir rakibi vardır.
  • Bir erkek bir kızı, bir kız da bir erkeği savunamaz.
  • Korfbol elle oynanmalıdır, bu nedenle topa bacak veya ayakla vurmak yasaktır.
  • Fiziksel temas ve topa elle vurmak da yasaktır.

Korfbol da kıyafet ve ayakkabılar da önemlidir. Kadın, erkek spor ayakkabı modelleri rahat, esnek, destekli olmalıdır. Siz de bu küresel oyunu oynamak ve karma gruplarla eğlenceli bir şekilde spor yapmak isterseniz Barçın.com sayesinde spor ayakkabı, spor tişört gibi en iyi ekipmanlarla rekiplerinize üstünlük sağlayabilir, spor dışı gereksinimlerinizi suluk, matara ve çanta gibi aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz.

Dart Sporu Nasıl Yapılır?

İkonik Ayakkabılarıyla Dikkat Çeken Vans’ın Kuruluş Hikayesi