in

İkonik Ayakkabılarıyla Dikkat Çeken Vans’ın Kuruluş Hikayesi

Kuruluşunun ilk yıllarında Vans özellikle patenciler, sörfçüler ve snowboardcular arasında popülerdi. Ayakkabıların tabanı çok iyi bir tutuşa sahip olduğundan marka kısa sürede tüm California kıyı şeridinde popüler hale geldi ve buradan tüm dünyaya yayıldı. Gençlerin asfaltta sörf yapmaya başladığı Santa Monica’daki bir sörf dükkanından yayılan Vans, kaykay yapmayı seven gençler sayesinde keşfedildi ve çok geçmeden kaykay kadar önemli hale geldi. Tüketicilerin talebi üzerine Vans, günümüzde üretimi devam eden diğer serilerin de üretimine yeniden başlamıştır. Bugün Vans bir kaykay markasından çok daha fazlasıdır. Vans ayakkabı modelleri dünyanın her yerinde günlük kullanım için tercih edilir ve farklı stili sayesinde spordan casuala kadar her zevke hitap eder.

Vans Ayakkabılar

Vans, kaykay, snowboard ve sörf tutkunlarının genç segmentini hedefleyen, spor ayakkabı, BMX, snowboard, kaykay ayakkabıları ve diğer giysiler üreten bir Amerikan üreticisidir. Vans ayakkabı kadın ve erkek modellerinin yanı sıra Vans sweatshirt, çorap, tişört, çanta ve daha pek şok spor ürünlere sahiptir. Minimalist çok yönlülüğü ve asi tavırlarıyla sevilen Vans, dünyanın en büyük markalarından ve en çok tanınan ayakkabılarından biridir. Vans kadın ve erkek ayakkabılarının pek çok taklidi yapılsa da konfor, dayanıklılık ve stil açısından benzersizdir. 1960’lı yıllardaki modellerden bu yana, tasarım nispeten değişmeden kalmış, zamansızlığını ve ikonik statüsünü kanıtlamıştır. Sadece kaykay tutkunlarının değil herkesin bir favorisi olduğunun kanıtı en ikonik Vans modelleri ise şunlardır:

  • Vans Old Skool: Markanın imzası olan Old Skool , muhtemelen markanın en tanınmış tarzıdır. Diğerlerinden daha dokulu olan Vans Old Skool, hoş dolgulu bir tabana ve göz alıcı kontrast dikişlere sahiptir. Vans Old Skool kadın, erkek tasarımları unisex kullanıma da uygundur.
  • Vans Slip On: Zahmetsiz sokak giyimi stili için en iyi seçim olan Vans slip-on, anında tanınır ve çok yönlüdür. Checkerboard slip-on ikonik bir stil olduğundan modern kesimleri ve sokak stilini sevenler için olmazsa olmazlardan biridir.
  • Vans SK8 Hi: Orijinal olarak kaykaycıların bileklerini korumak ve Old Skool stilini genişletmek için tasarlanan Sk8-Hi, mükemmel bir kaykay ayakkabısı/spor ayakkabısıdır. Vans bilekli modeller arasında oldukça popülerdir.
  • Vans Ward: Vans Ward, Vans’in popüler bir çeşididir. Bu ayakkabılar en yüksek kalite ve konfora sahiptir. Vans Ward ayakkabılarının bir avantajı da farklı varyantlarda mevcut olmalarıdır. Örneğin, standart Ward ayakkabılar kısa iken Ward Hi çeşidi yüksektir. Ward V modelleri ise kız ve erkek çocuklar için uygundur.

Vans Nasıl Kuruldu?

Temelleri 1966 yılında atılan Vans’in kuruluş hikayesi de birçok ünlü marka gibi benzersizdir. Kurucu Paul Van Doren’ın aklında çok basit bir fikir vardı; ayakkabı üretip aracısız doğrudan tüketiciye satmak. Paul ve Jim Van Doren kardeşler birkaç ortakla birlikte, üç farklı stil sunan ilk mağazayı Güney Kaliforniya’da açtı. Bu mağazada vitrinde sadece maketlerin yer alması, mağazadaki rafların boş olması dikkat çekti. Çünkü üretilen modeller kısa sürede tükeniyordu. Ancak stoklar kısa sürede yenilenemediğinden fabrikaya ihtiyaç vardı. Van Doren daha sonra ekstra stiller yaptırmak için üretimi geliştirdi ve ardından spor ayakkabılarını müşterilere teslim edebildi. Bu sadece başlangıçtı. Sonraki yıllarda şirket sorunsuz bir pozitif yükseliş yaşadı, marka çok sevildi ve neredeyse her hafta yeni bir mağaza açıldı.

Vans’in Günümüzdeki Popülaritesi

Vans, 1966 yılında Anaheim, California’da kurulduğundan başlangıçta The Van Doren Rubber Company olarak adlandırılan orijinal Authentic ayakkabılardan oluşuyordu. Bu model aynı yıl üretilen ve o zamandan beri neredeyse hiç değişmeyen Vans stillerinin ilkiydi. İsim kısa süre sonra çok daha akılda kalıcı olan ‘Vans’ ismine kısaltıldı. 1970’lerin ortalarında, Vans ayakkabıları California kaykay topluluğunun olmazsa olmazı haline geldi. 1970’lerin sonunda ise Vans, imza ‘jazz streep’ ile tamamlanan Authentic, Old Skool, slip-on ve Sk8-Hi stillerini piyasaya sürdü. O yıllardan bu yana popülaritesi gün geçtikçe artan Vans erkek, kadın ayakkabı modelleri artık sokak stilinin vazgeçilmez bir öğesidir.

Vans erkek ayakkabı modelleri siyah başta olmak üzere farklı renk ve desenlere sahiptir. Vans ayakkabı erkek stillerinde dikkat çekici bir diğer detay ise nefes alan kanvas yapı ve mükemmel tabanıdır. Vans kadın ayakkabı modelleri de aynı şekilde üretilir ve ayrıca Vans ayakkabı kadın çeşitleri oldukça geniş bir beden aralığına sahiptir. Marka sadece ayakkabı değil, bir stili ifade eden özel bir etiket haline geldiğinden pek çok tasarımı bulunur. Örneğin Vans tişörtleri de ayakkabılar kadar popülerdir. Vans tişört modelleri ile ayakkabıları eşleştirerek bu California stilini en iyi şekilde yansıtabilirsiniz. Siz de ikonik siyah Vans modeller ya da yeni modern tasarımlarla benzersiz kombinler yapmak isterseniz Barcin.com aracılığı ile tüm Vans modellerine sahip olabilirsiniz.

Korfbol Nedir?

Converse Ayakkabılar Nasıl Moda İkonu Haline Geldi?