in

Enerji Veren Yiyecekler ile Zinde Kalın

Ofiste bilgisayar başında geçirilen uzun mesailer, yoğun çalışma temposu veya vücudumuzda ani düşüşlere sebep olan mevsim geçişleri… Günlük hayatın akışında zaman zaman kendinizi yorgun hissedebilir hatta yataktan kalkacak enerjiyi bile bulamayabilirsiniz. Yorgunluk hissinize bir de günlük işlere konsantre olamama gibi sorunlar ekleniyorsa yaşam enerjinizin ellerinizin arasından kayıp gittiğini bile düşünebilirsiniz. Bu durumlarda ilk yapmanız gereken düzenli spor alışkanlığı kazanmak; sonrasında ise bu yaşam biçimini sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile desteklemek olmalıdır. Aktif bir yaşam biçimini sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile desteklediğiniz takdirde yorgunluk hissiniz zamanla kaybolur ve kendinizi çok daha enerjik hissedersiniz. Menülerinize ekleyeceğiniz enerji veren yiyecekler sayesinde hem antrenmanlarınızın daha verimli geçmesini sağlar; hem de kendinizi daha zinde hissetmiş olursunuz.

Enerji veren besinler dendiğinde ilk akla gelen yüksek kalorili yiyecekler olur. Bu sebeple insanlar genel itibariyle bu yiyeceklerden uzak durma eğilimindedir. O halde sıkı durun: Bu tamamen bir yanılgıdan ibaret! Enerji veren yiyecekler, yüksek kalorili yiyeceklerin aksine; metabolizmanızı hızlandıran, vitamin değeri açısından zengin ve sindirim kolay yiyeceklerdir. Peki hangi besinlerden ihtiyacınız olan enerjiyi alabilirsiniz? İşte yorgun hissettiğinizde imdadınıza koşan enerji deposu besinler:

enerji veren yiyecekler  yulaf

1. Yulaf

Kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengin olan yulaf, içerdiği yüksek miktarda B vitamini sayesinde vücudunuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi fazlasıyla sağlar. Uzun süre tokluk hissi de sağlayan yulaf, öğün aralarında sıklıkla tercih edilen sağlıksız atıştırmalıklara duyulan ihtiyacı da ortadan kaldırır. Yulafın tek başına tatsız olduğunu düşünenlerdenseniz; daha lezzetli bir öğün yaratmak için onu taze meyve, fındık, tarçın ve az yağlı yoğurt ile kombinleyerek tatlandırabilirsiniz.

enerji veren yiyecekler meyve

2. Meyve

Özellikle C vitamini ve lif bakımından zengin olan meyveler, en sağlıklı enerji kaynaklarından biridir. Özellikle potasyum bakımından zengin meyvelerin başında gelen muz, sporcuların yoğun antrenmanlar öncesinde enerji depolamak için en çok tercih ettiği meyvelerden biridir. Muzun yanı sıra portakal, kivi gibi yüksek oranda C vitamini içeren meyveler de vücut için iyi birer enerji kaynağıdır.

3. Sebze

Demir açısından zengin olan ıspanak, pırasa, brokoli gibi yeşil sebzeler, güçlü birer antioksidan kaynağı olmalarının yanı sıra vücuttaki enerjiyi üst seviyelere çıkarırlar. Bir zamanların çocuklarının kahramanı olan Temel Reis’in gücünün nereden geldiğini unutmuş olamazsınız. O halde enerjinizi üst seviyelere taşımak için sebzelerin mucizevi gücüne inanmanın tam zamanı!

enerji veren yiyecekler sebze

4. Somon

En zengin Omega 3 kaynaklarından biri olan somon balığı, içerdiği doymamış yağ asitleri ile vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi büyük ölçüde sağlar. Antrenmanlarınız sonrasında tükettiğiniz fırınlanmış veya ızgara yapılmış somon balığı ile vücudunuza kaliteli protein yüklemesi yapmanızın yanında; Omega 3 yağ asitleri sayesinde kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltmış olursunuz.

enerji veren yiyecekler  somon

5. Kahve

Kahve, kendisinin zararlı bir içecek olduğunu ileri sürenlere cevap niteliğinde vücuda pek çok fayda sağlar. Kafein bakımından zengin içeriği ile metabolizmayı hızlandırır ve kişilerin kendisini daha enerjik hissetmelerine imkan tanır. Spor öncesinde bir fincan kahve tüketmek, yağ yakımını hızlandırmasının yanında odaklanma gücünü arttırarak çalışma temponuza da olumlu etki eder.

enerji veren yiyecekler

6. Bitter Çikolata 

Kahvenin en yakın ve bir o kadar zararsız arkadaşlarından biri: Bitter çikolata… Vücudunuza yüksek miktarda enerji veren ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan bitter çikolata, en az %60 kakao bileşeni sayesinde vücudunuzu fazla kalorilerden de korur. Karbonhidrat bakımından zengin içeriği ile antrenmanlarınız öncesinde enerji depolamak için en iyi seçeneklerden biridir.

enerji veren yiyecekler cikolata

Mutfağınızı enerji veren yiyeceklerle zenginleştirmeye başlamadan önce ilk yapmanız gerekeni yapmalı ve sporu bir yaşam biçimi olarak benimsemelisiniz. Barcin.com‘da antrenmanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi kolaylıkla bulabilir ve tek tıkla sipariş verebilirsiniz.

Ekipmanları tamamladınız ve düzenli spor akımına kendinizi kaptırdınız. Bu harika! Şimdi sıra enerji deposu besinlerle yaşam kalitenizi arttırmakta! Zaman kaybetmeden işe koyulun ve enerjinizi yukarı taşıyın.

fitness aletleri kullanımı

Rehber: Fitness Aletleri Kullanımı

Evde Kilo Verme Egzersizleri