in

Evde Kilo Verme Egzersizleri

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırları arasında düzenli spor yapmak listenin üst sıralarında yer alıyor. Evde kilo verme egzersizleri ile hem formda kalabilir hem de yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz. Dışarı çıkılamayan günlerde, evde her gün vücudun belirli bölgelerine odaklanan egzersizler sayesinde formda kalabilirsiniz.

evde kilo verme egzersizleri genel

Spor yaparken vücut ısısı artacağından kıyafet seçiminde yüksek teknoloji ürünü, nefes alan kumaşlardan üretilen modelleri tercih etmelisiniz. Böylece terleme olsa bile uzun süre kuru kalabilirsiniz.

Egzersizler esnasında hareketleri engellemeyecek şekilde esnek ve rahat giysi seçimi son derece önemli. Antrenmana başlamadan önce ise kısa bir ısınma programı belirlemelisiniz. Aksi takdirde kaslarda ciddi sağlık sorunları oluşabiliyor. Baş bölgesinden başlayarak sırayla; omuzlar, kollar, el bilekleri ve belinizi 180 derecelik yarım turlar halinde döndürebilirsiniz. Daha sonra hafif çömelir pozisyonda dizler ve en son da ayak bileklerinizi çalıştırmalısınız.

Sıkı Kollar için Evde Yapılabilecek Basit Egzersizler

Evde spor salonlarındaki gibi ağırlık çalışma istasyonları olmadığı için su şişelerinden faydalanmak mümkün. İki tane yarım kiloluk su şişesini doldurarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Sırtınızın dik olduğu ve dizlerinizin de 90 derecelik bir açıyla kıvrıldığı pozisyonda bir sandalyeye oturun. Ellerinize şişeleri alın ve kollarınızı dirseklerden kırarak başınızın iki yanına getirin. Bilekleriniz karşıya baksın. Daha sonra kollarınızın duruş açısını hiç bozmadan dirseklerinizi birbirine değdirin. Bu hareketi 15 defa 3 set halinde tekrar edin. 1 hafta sonra ağırlıkları kademeli olarak arttırın.

Evde Kilo Verme Egzersizleri kol

Karın Kası Hareketleri

Evde kilo verme egzersizleri arasında en kolay uygulanabilen hareket olarak mekik ön plana çıkıyor. Düz bir zemin üzerine sırt üstü uzanın. Ellerinizi başınızın altında birleştirin ve bacaklarınızı yerden kaldırmadan vücudunuzun belden yukarısını kaldırıp indirin. Yatar pozisyondayken nefes alın, yukarı kalkarken üfleyerek nefes verin ve yukarıda iken mümkün olduğunca karın kaslarınızı sıkıp bir süre bekleyin. Bu hareketi 20 defa 3 tekrar ile çalışın. Alt karın bölgesine odaklanmak için ise düz zeminde uzanırken bacaklarınızı havaya kaldırıp yere hiç değdirmeden indirerek kaslarınızı harekete geçirebilirsiniz.

evde kilo verme egzersizleri mekik

Evde Kalça Eritme Antrenmanı

Evde uygulanabilecek birkaç kolay egzersiz ile sıkı bir kalçaya sahip olabilirsiniz. Öncelikle yere yüz üstü yatın ve bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sırasıyla bacaklarınızı geriye doğru havaya kaldırın ve indirin. Bu esnada kalça kaslarınızı mümkün olduğunca sıkın. Her bir bacak ile bu hareketi 15-20 defa tekrar edin. Diğer bir egzersiz ise hem kalça hem de üst bacağı çalıştırıyor. Omuzlarınız dik bir şekilde dizlerinizin üstünde çömelin. Kollarınızı yere paralel olacak şekilde ileriye uzatın. Vücudunuz tıpkı bir z harfi alır gibi geriye doğru hafif hareketlerle esneyin.crossfit nasıl yapılırBacak Kasları Güçlendirme Hareketleri

Squat, bacak kaslarını en etkin şekilde çalıştıran hareketler arasında yer alıyor. Ayakta durun ve bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Üst bedeniniz dik ve sabit kalacak şekilde dizlerinizi kırarak mümkün olduğunca çömelin ve kalkın. Her gün 3 set halinde 10 kere tekrar edin. 1 hafta sonra setleri 15-20 şeklinde arttırabilirsiniz.

Evde Kilo Verme Egzersizleri squat

Bu egzersize alternatif olarak dirseğinizin üzerinde yere yan uzanın. Başınızdan ayak ucunuza kadar 180 derece aynı hizada olduğunuza emin olun. Bacağınızı yukarı kaldırın ve yavaş yavaş aşağı indirin. Hem sağ hem sol bacak için aynı hareketi çalışın.

evde kilo verme egzersizleri esneme

Antrenman sonrasında hem nefesinizi dengelemek hem de çalışan kaslarınızı dinlendirmek için mutlaka esneme hareketleri yapın. Yere oturup bacakları ileriye doğru uzatma ve ayak parmak uçlarından yakalama, yere yüz üstü yatıp kollardan destek alarak beli kıvırıp üst gövdeyi geriye doğru esnetme ve ayakta dururken kolları yukarı kaldırarak havaya uzanma hareketleri vücudunuzu gevşetmenize yardımcı oluyor.

Evde kilo verme egzersizleri sırasında motivasyonunuzu yüksek tutmak için Barcin.com üzerinden egzersiz ürünlerini inceleyebilir ve size özel fırsatlardan anında yararlanabilirsiniz.

enerji veren yiyecekler kapak

Enerji Veren Yiyecekler ile Zinde Kalın

Diyet Akşam Yemeği Hazırlamak için Öneriler

Diyet Akşam Yemeği Hazırlamak için Öneriler