in

Diyet Akşam Yemeği Hazırlamak için Öneriler

Akşam yemeği, gün içinde en çok dikkat etmemiz gereken öğünlerin başında gelir. Uyku problemi, kilo alma, hazımsızlık gibi yaşam konforunu olumsuz etkileyen rahatsızlıkların temelinde akşam yemeği mönüsünün doğru seçeneklerden oluşturulamaması yatar. Diyet akşam yemeği seçenekleri, bu sorunları önlemenin yanı sıra psikolojik ve fizyolojik olarak daha iyi hissedebilmenin anahtarıdır. Peki diyet akşam yemeği nasıl olmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir?

Diyet Akşam Yemeği Hazırlamak için Öneriler baklagil corba 2

Yemeğe çorba ile başlayın

Bedeninizi arındırmanının en lezzetli yollarından biri olan çorba, bolca vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Detoks etkisi yaratarak yağların erimesini sağlar ve bol miktarda sudan oluşan içeriği ile tokluk hissi verir. Ana öğünlerden önce mideyi düzenleyip sindirime yardımcı olan çorba, özellikle kış aylarında sofraların vazgeçilmezidir.

diyet akşam yemeği

Sofranızdan sebze ve baklagilleri eksik etmeyin

Fasülye, nohut ve mercimek gibi vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan baklagiller, metabolizmayı hızlandırarak sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar. Besin değeri oldukça yüksek olan baklagillerin yanı sıra vitamin, demir ve lif bakımından zengin olan lahana, piyasa, brokoli gibi sebzeler de uzun süre tokluk hissi sağlayacak bir diyet akşam menüsünde her daim başrolü kapmaya adaydırlar.

Diyet Akşam Yemeği Hazırlamak için Öneriler salata

Salatayı masanızdan eksik etmeyin

Salata, her ne kadar da yardımcı bir öğün gibi görülse de protein bakımından zengin besinlerle kombinlediğinde son derece doyurucu ve sağlıklı bir öğün oluşturabilir. Yağ yakımını hızlandıran ve sindirim sistemini düzene sokan salata seçenekleri, diyet akşam yemeklerinin olmazsa olmazıdır. Salata yapımında kullanılan yeşil yapraklı ve taze sebzeler, yemeğinize çeşitlilik katmakla kalmaz; ayni zamanda uzun süreli tokluk hissi de sağlar.

Diyet Akşam Yemeği Hazırlamak için Öneriler protein

Protein zengini menüler oluşturun

Protein, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu kaynaklardan biri olup, eksikliği durumunda aşırı zayıflama, kas kaybı, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Tavuk, et ve özellikle balık gibi protein yönünden zengin besinleri diyet akşam yemeği menünüze dahil etmeniz, hem sağlıklı hem de doyurucu bir beslenme şeklinin kapılarını aralar. 

Diyet Akşam Yemeği Hazırlamak için Öneriler ekmek

Karbonhidratlardan kaçının

Karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler, kilo alımına ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilirler. Diyet bir mönüde elbette yoğun karbonhidrat içerikli bir beslenme düşünülemez. Fakat vücudunuz için eşsiz bir enerji kaynağı olan karbonhidratları hayatınızdan tamamen çıkarmak yanlış olur. Önemli olanın doğru karbonhidratı seçmek olduğunu unutmamalısınız. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, pilav yerine bulgur gibi sindirimi kolay, kompleks karbonhidratları tercih edebilirsiniz.

Diyet Akşam Yemeği Hazırlamak için Öneriler tatli

Tatlılardan uzak durun

Uzun ve keyifli akşam yemeklerinin leziz bir tatlıyla sonlandırılması, mutfağımızın kaçınılmaz geleneklerinden biridir. Fakat söz konusu diyet bir akşam mönüsü ise şeker, elbette kara listenin başında yer alır. Şeker bakımından zengin yiyecekler, metabolizmayı yavaşlattığı gibi aşırı kilo alımına da sebebiyet verir. Obezite rahatsızlığının en büyük sebeplerinden biri olan aşırı şeker tüketimi, diyabet, damar tıkanıklığı gibi pek çok hastalığın da tetikleyecisi olabilir.

Diyet Akşam Yemeği Hazırlamak için Öneriler sebze

Yemek saatlerinizi öne alın

Diyet bir aksam yemeğinin hedefine ulaşabilmesi için yemek saatinin akşamın geç saatlerine sarkmaması gerekir. Vücudun metabolizma hızının en düşük olduğu zamanlar, aksam saatleri ve uyku periyodudur. Bu saatte yenen yemeklerin sindirilme islemi nispeten daha yavaş olur. Yavaş çalışan bir metabolizma, vücuttaki yağ yakım sürecinin olumsuz yönde etkilenmesi ve gerektiği gibi çalışamayan sindirim sistemin kilo alımına davetiye çıkarması demektir. 18.00 – 20.00 saatleri arasında yemeğinizi bitirmeli ve mümkünse yatmadan en az 3 saat öncesinde herhangi bir şey yememeye özen göstermelisiniz. 

Diyetinizi harfiyen uyguluyorsunuz ve yavaş yavaş sonuç almaya başladınız. Bu harika haber! Şimdi sıra sporu hayatınıza dahil etmekte. Beslenme şeklinizi düzenli egzersiz seansları ile desteklediğinizde daha sağlıklı ve zinde bir bedene kavuşmak hiç de hayal değil! Barcin.com, spor seanslarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ürünleri tek tıkla size ulaştırıyor. Hemen tıklayın ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayın!

Evde Kilo Verme Egzersizleri

voleybol nasıl oynanır voleybol kuralları kapak

Voleybol Nasıl Oynanır? Voleybol Kuralları