in

Kışın Enerjinize Enerji Katacak 10 Besin

Kompleks karbonhidratlar, omega-3’ler, D vitamini, B vitaminleri, protein ve demir açısından zengin olan kış besinleri, mevsimsel zorluklarla mücadele etmek için ihtiyaç duyduğunuz desteği sizlere sunar. Kış mevsiminde rahatlıkla temin edebileceğiniz lezzetli kış besinleri sayesinde kendinizi daha iyi hissedebilir, metabolizmanızı hızlandırabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Kışın enerjinize enerji katacak 10 besine yakından göz atabilirsiniz.

1. Kuru Fasulye

kış besinleri

Kompleks bir karbonhidrat kaynağı olan kuru fasulye, B vitaminleri ve proteinler açısından da oldukça zengindir. Beyaz fasulye diğer fasulye çeşitlerinde olduğu gibi, açlığı düzenlerken kan şekerini ve ruh halini de dengeler. Kuru fasulyeyi garnitür şeklinde hazırlayabilir, yemek olarak pişirebilir, çorba ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

2. Ispanak

kış besinleri

En temel kış besinleri içinde yer alan ıspanak, enerji seviyenizi yükselten bitki bazlı bir demir kaynağıdır. A, C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan ıspanak; demir, kalsiyum, magnezyum, lutein ve karoten gibi değerli maddeleri de içinde barındırır. Koyu yeşil yapraklı ıspanakları keyifle tüketebilir, vücudunuzu kış soğuklarına hazırlayabilirsiniz.

3. Bitter Çikolata

enerji veren yiyecekler cikolata

Bitter çikolata, yüksek polifenol içeriği ile bilinir. Güçlü bir antioksidan olan polifenoller, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Yüzde 70 kakaodan oluşan katı bitter çikolatalar ve şekersiz kakao tozları, şeker ataklarının üstesinden gelebilmenize ve kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olur.

4. Mercimek

Kış sofralarının olmazsa olmazı mercimek, diğer karmaşık karbonhidratlar gibi beynin serotonin düzeyini ve kendinizi iyi hissettiren nörotransmitteri geliştirmeye yardımcı olur. Bol miktarda mineral içeren mercimek, lif ve protein bakımından da oldukça zengindir. En temel bitki bazlı gıdalar arasında yer alan mercimeği; çorba, yemek, salata ve köfte şeklinde tüketebilirsiniz.

5. Balık

protein_tozlarinin_zararlari_balikjpg

Omega-3 deposu olan deniz balıkları, beyin kimyasını destekleyen sağlıklı yağları bünyesinde barındırır. Araştırmalar, somon gibi omega-3 bakımından zengin balıkların mutsuzluğu gidermeye ve depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Haftada bir veya iki kez somon, uskumru, hamsi ve ton balığı gibi omega-3 zengini balıkları tüketerek hem ruh halinizi yükseltebilir hem de sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

6. Ceviz

ceviz kalori 2

Balık gibi ceviz de omega-3’lerin temel kaynağı olup kendinizi iyi hissetmenize, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize ve kış mevsiminin olumsuzluklarını yenmenize yardımcı olur. Lezzetli bir atıştırmalık olan cevizi; yulaf ezmesine, salatalara, yemeklere, dolmalara ve tatlılara ekleyebilir, beyin güçlendirici bu besinin faydalarından kolayca yararlanabilirsiniz.

7. Yumurta

kış besinleri

Besleyici bir protein kaynağı olan yumurta; sağlıklı yağlar, D vitamini, selenyum ve kolin gibi faydalı bileşenleri içinde barındırır. Mevsimsel geçiş sürecinde bağışıklık sistemini destekleyen yumurtayı farklı öğünlerde tüketebilir, kış boyunca kendinizi harika hissedebilirsiniz.

8. Avokado

ara-ogün-avokado

B vitamini zengini avokado, serotonin üretimi için gerekli besinler arasında yer alır. Yüksek lif içeriği; açlık hissini azaltmak, kan şekerini dengelemek ve iyi bir ruh haline kavuşmak için de destekleyici olur. Kolayca hazırlanabilen avokadoyu çiğ olarak tüketebilir, salatalarınıza ekleyebilir, kış mevsimi boyunca yemeklerinize renk katabilirsiniz.

9. Hindi

protein_tozlarinin_zararlari_beyaz_et

Değerli bir protein kaynağı olan hindi; amino asit, triptofan ve melatonin açısından da zengindir. Hindi etinin sakinleştirici gücü, vücudunuzun stresli durumlardan kurtulmasına yardımcı olur. Hindi eti ile hazırladığınız yemeklerle hem vücudunuzu güçlendirebilir hem de kış sofralarınıza çeşitlilik kazandırabilirsiniz.

10. Muz

muz besin degeri  4

Hindi gibi muz da yüksek oranda triptofan içerir. Bunun yanı sıra muzdaki doğal şekerlerden alınan karbonhidratlar ve potasyum, beyninizi beslemeye yardımcı olur. Ayrıca muz içinde bulunan magnezyum, uyku düzenini iyileştirir ve kaygı hissini azaltır.

Doğru besinlerle kendinizi kış mevsimine kolayca hazırlayabilirsiniz. Termal özelliklere sahip giysiler sayesinde yıl boyu spor yaparak formunuzu korumaya devam edebilirsiniz. Soğuk havalarda kullanabileceğiniz spor kıyafetlerine ve ekipmanlarına Barcin.com üzerinden ulaşabilir, avantajlı alışveriş imkânlarından yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

yağ yakıcı içecekler

Bağışıklık Dostu Yağ Yakıcı içecekler

tenis faydaları

Düzenli Tenis Oynamanın Faydaları