in

Düzenli Tenis Oynamanın Faydaları

Grand Slam turnuvaları sayesinde dünyada popülerliğini korumayı başaran tenis sporu, yalnızca izleyici olarak değil oyuncu olarak da insanların ilgisini çeker. Her yaştan kişinin yapabileceği bir spor olması da özellikle ailelerin tenise yönlenmesine neden olur. Açık veya kapalı kortlarda yıl boyu ayrı kalmayacağınız bu branş, daha dinç bir vücuda ve sağlıklı bir hayata adım atmanıza yardım eder. Bunlar zaten bilinen tenis faydaları olarak sayılabilir, peki ya bilinmeyenler? İşte tenisin oyuncular üzerinde etkileri;

Analitik Düşünme ve Konsantrasyonu Arttırır

Tenis tüm dikkatinizi vermeniz gereken ve saniyelerin çok önemli olduğu bir spor. Bazen sadece bir anlık gecikme topu karşılayamamanıza ve belki de oyunu kaybetmenize neden olur. Bu sebeple tüm dikkatinizi oyuna vermeniz gerekir. Bu durum başlarda zor gibi görünse de zaman içerisinde beyniniz bu duruma alışır ve etrafınızda dikkatinizi dağıtabilecek unsurlar olmasına karşın konsantrasyonunuzu geliştirerek iş hayatınızda da başarılı olmanızı sağlar.

İyi bir tenis oyuncusunun aslında iyi bir fizikçi olduğunu söylemek yanlış olmaz. “Ben sözelciyim” diye üzülmeyin çünkü siz formülleri bilmiyor ve problemleri çözemiyor olsanız da tenis oynarken beyniniz bunu sizin için yapar. Topa hangi şiddette, ne kadar hızlı ve nasıl vuracağınızı bilmeniz gerekir. Fakat bunu hesaplayacak saatleriniz yok! Üzülmeyin, yeteri kadar antrenman yaparsanız, beyniniz bunu milisaniyeler içerinde sizin için hesaplayacak hale gelecektir.

Esneklik ve Koordinasyon Kazandırır

Bilgisayar başında otururken sırtınız ağrıdığında kollarınızı açar ve gerinirsiniz, değil mi? Bu sertleşen sırt kaslarını açmak için bir yöntemdir ama elbette yeterli değil. Eğer bölgesel ağrılar çekiyor ve enerjinizi kaybettiğinizi düşünüyorsanız hemen bir tenis raketi alma ve antrenmanlara başlama zamanınız gelmiş demektir. Tenis tüm vücudun aynı anda hareket etmesini ve tüm kasların çalışmasını sağlar. Böylece yalnızca topa vurma işinden çıkarak spor ve sağlık dolu bir hayata adım atma anlamına da gelir.

Kemikleri Geliştirir, Duruşunuzu Düzeltir

Düzenli olarak tenis oynamak kemiklerin gelişmesine de yardımcı olur. Uzun süre ayakta ve dengede duran oyuncu, daha sağlam bir iskelete sahip olur. Bu nedenle özellikle çocukların küçük yaşlarda tenis oynamaya başlaması, sağlıklı bir gelişim için oldukça önemlidir. Dengenin çok önemli olduğu bu spor, hareketsizlikten kaynaklanan duruş bozukluklarının da önüne geçer.

Fazla Yağları Yakar, Enerji Verir

Vücudun yiyecekleri depolamaya eğilimli olduğunu ve bu nedenle sürekli yağ biriktirdiğini herkes bilir. Fazla yağları vücuttan atmak ve daha fit bir görünüme sahip olmak da tenis faydaları arasında sayılır. Bu durum, vücudun yağlanması ve kolesterol nedeniyle ortaya çıkabilecek hastalıkların da önüne geçmenize yardımcı olur. Ayrıca tenis oynarken nefes alış ve verişleriniz hızlanır, sıklaşır. Bu sayede vücudunuza daha fazla oksijen girer ve bu oksijen tüm organlarınıza ulaşır. Başta kalp olmak üzere tüm organlarınız tenis sayesinde daha dirençli bir hale gelir.

Bilim İnsanları da Tenisten Yana

tenis faydaları

Dünyanın birçok yerinden bilim insanları tenis üzerine çeşitli araştırmalar yaparak bazı sonuçlara ulaşmış. İşte birkaç ilginç bilgi;

  • 10.000’den fazla kişi üzerinde çalışan Prof. Ralph Paffenbarger’a göre haftada 3 saat tenis oynamak herhangi bir hastalıktan ölüm riskini yarı yarıya azaltır.
  • Dr. Joan Finn’e göre tenis oynayanlar öfke, depresyon, endişe ve gerginlikten uzak bir hayat sürer.
  • Illinois Üniversitesi’nden bilim insanlarına göre tenis, taktiksel düşünme yeteneğini geliştirir ve beyindeki sinirler arasında yeni bağlantılar oluşturur.

Siz de daha sağlık bir hayata adım atmak için eğlenceli bir spor arıyorsanız tenise yönelebilirsiniz. Oynayacağınız kort için uygun ayakkabı, tenis kıyafetleri ve raketlerine hepsine Barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

kış besinleri

Kışın Enerjinize Enerji Katacak 10 Besin

Daha İyi Hissetmek için

Kısa Kış Günlerinde Daha iyi Hissetmek için Ne Yapmalı?