in

Etkili Kardiyo Yapmanın 5 Faydası

Egzersiz yapmaya karar verenlerin en sık duyduğu spor terimlerinden biri olan kardiyo, kilo vermek, formda kalmak ya da sadece daha sağlıklı olmak için yapılan herhangi bir antrenman programının ana bileşenidir. Sağlık yetkilileri, sağlık risklerini azaltmak için haftada en az 150 dakika kardiyo egzersizleri önerir. Aerobik egzersiz ve aktivitelere “kardiyovasküler” kısaca kardiyo denir. Aerobik aktivite sırasında kollarınız, bacaklarınız ve kalçalarınızdaki büyük kasları tekrar tekrar hareket ettirirsiniz. Kalp atış hızınız artar ve daha hızlı ve daha derin nefes alırsınız. Bu, kanınızdaki oksijen miktarını en üst düzeye çıkarır ve oksijeni daha verimli kullanmanıza yardımcı olur. Oksijeni ne kadar iyi kullandığınız aerobik kapasitenizi belirler. Aerobik kapasiteniz yüksek olduğunda, kalbiniz, akciğerleriniz ve kan damarlarınız vücudunuza büyük miktarda oksijen sağlar. Sonuç olarak, etkili kardiyo egzersizleri ile kendinizi daha enerjik hissedersiniz ve çabuk yorulmazsınız.

yürüyüş programı

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

Kalp atış hızınızı artıran hemen hemen her aktivite kardiyo egzersizi olarak tanımlanabilir. En çok tercih edilen kardiyo egzersizi yürüyüş yapmaktır. Herhangi bir ekipmana gerek duyulmaksızın yapılabilen yürüyüşe ek olarak, hafif ya da orta tempoda koşu da iyi bir kardiyo egzersizi seçeneğidir. Spor salonuna gitmeyi tercih ederseniz sabit bisikletler, eliptik araçları, koşu bantları, kürek makineleri gibi birçok seçeneğe erişebilirsiniz. Evde egzersiz yapmak istiyorsanız koşu bandı veya eliptik cihazı satın alabilirsiniz. Ayrıca ev içinde kendi egzersiz programınızı, internet üzerinden egzersiz videoları ya da fitness uygulamaları ile de hazırlayabilirsiniz. Yüzme, dans etme, zumba, aerobik, zorlu bahçe işleri, dağa tırmanma gibi antrenman çeşitleri de kardiyo egzersizi kapsamına girer.

Etkili Kardiyo Yapmanın 5 Faydası

Kardiyo programının etkili olması için düzenli yapılması gerekir. Düzenli antrenman yapabilmenin püf noktasını ise sizin için hangi egzersiz türünün erişilebilir olduğunu, kişiliğinize hangisinin uyduğunu ve hayatınızla hangi programın uyum sağladığını seçmek oluşturur. Kardiyo yapmanın sağlık üzerine pek çok yararlı etkisi vardır.

  1. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Düzenli yapılan kardiyo egzersizleri kalbinizi güçlendirir ve vücudun her tarafına daha etkili bir şekilde kan pompalanmasına yardımcı olur.

Aynı zamanda kan basıncını düşürür ve kandaki iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolünü yükselterek ve kötü olarak bilinen LDL kolesterol düzeylerini düşürerek arterlerinizi temiz tutar. Hücrelere daha fazla oksijen gitmesini destekleyerek yağ yakımını artırır, kilo vermeye ve formunuzu korumaya yardımcı olur.

  1. Kan basıncını düşürür

Kardiyovasküler egzersiz, kan basıncını düşürmeyi destekleyerek yüksek tansiyon belirtilerini yönetmenize yardımcı olabilir.

Buna ek olarak düzenli fiziksel aktivite, vücut ağırlığını kontrol altında tutarken insülin seviyelerini düzenlemeye ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

  1. Astım semptomlarını azaltır

Kardiyo egzersizleri, astımı olan kişilerin astım ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca kronik sırt ve bel ağrıları için özellikle yüzme veya aqua aerobik gibi düşük etkili aktiviteler, kas fonksiyonu ve dayanıklılığını geri kazanmaya yardımcı olabilir.

  1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Düzenli ve orta yoğunluktaki kardiyo egzersizleri, kanda immünoglobulinler adı verilen bazı antikorları arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirebilir. 30 yaşından sonra beyin doku kaybetmeye başlar. Yapılan çalışmalarda kalp atım hızını artıran düzenli egzersizlerin, bu kaybı yavaşlatabileceği ve bilişsel performansı artırabileceği gözlenmiştir.

  1. Ruh halini iyileştirir

Düzenli egzersiz yapmak mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgısını artırır. Stresi azaltarak iyi hissetmeye teşvik eder ve depresyon riskine karşı koruyucu etki gösterir. Kişinin fit görünmesini sağladığı için öz güven duygusunu sağlamlaştırır.

motivasyon

Kardiyo egzersizleri için rahat ve konforlu spor giyim ürünlerine Barcin.com üzerinden kolayca ulaşabilir, avantajlı ödeme seçeneklerinden faydalanarak uygun fiyatlarla ürünleri satın alabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri İle Kendinizi Rahatlatın

Spor Esnasında Doğru Nefes Alıp Vermek

Sporcular İçin Evde Sağlıklı Yemek Pişirmek

Sporcular İçin Evde Sağlıklı Yemek Pişirmek