in

Spor Esnasında Doğru Nefes Alıp Vermek

Yaptığınız egzersizden daha iyi verim elde etmek için doğru nefes alıp vermek oldukça önemlidir. Hangi spor branşını yapıyor olursanız olun, doğru nefes alışverişinin önemi değişmez. Doğru nefes almak performansınıza olumlu katkı sağlarken hatalı nefes alışverişi erken yorulmanıza ve sakatlık yaşamanıza neden olabilir. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçmek için, nasıl nefes alınması gerektiğini ve doğru nefes almanın sağladığı faydaları birlikte incelemeye ne dersiniz?

Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Antrenman sırasında yapılan kritik hatalardan birisi, nefesin tutulmasıdır. Egzersiz sırasında nefesinizi tutmanız, kanın kalbe geri dönüşünün engellenmesine neden olur. Böyle bir durumda ise tansiyon yükselir ve baş dönmesi meydana gelir. Bu nedenle spor yaparken nefes tutulmamalı ve nefes alışverişi uzun ve derin olmalıdır. Hızlı ve kısa nefes alıp vermek doğru bir yöntem değildir. Egzersiz sırasında nefesin hızlıca alınıp verilmesi nefes düzenini bozarak yeterli oksijenin alınmasına engel olur.

Spor Esnasında Doğru Nefes Alıp Vermek

Doğru nefes alma tekniği yapılan egzersize göre değişiklik gösterir. Normal tempo koşarken ideal olan ritim, 3 adımda bir nefes alınması ve 5 adımda bir verilmesidir. Koşu sırasındaki nefes alışverişi sporcunun temposuna ve kondisyon seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Ağırlık antrenmanları veya kondisyon aletleri ile çalışırken ise doğru yöntem, zorlandığınız anda nefes verilmesi, rahatladığınız noktada da nefes alınmasıdır. Bu kapsamda ağırlığı kaldırırken nefes vermeli, indirirken ise nefes almalısınız. Aynı kural vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler için de geçerlidir. Şınav egzersizi sırasında gövdenizi yere yaklaştırırken nefes almalı, zorlandığınız nokta olan yukarı kaldırma hareketi esnasında da nefes vermelisiniz.

Spor yaparken doğru nefes alıp vermek konusunda merak edilen konulardan bir diğeri de nefesin burundan mı yoksa ağızdan mı alınması gerektiğidir. Bu durum her sporcu için farklı olabilir. Önemli olan nokta, sporcunun yeterli oksijeni alması ve bunu yaparken kendisini rahat hissetmesidir. Eğer burundan aldığınız nefes yeterli gelmiyorsa hem ağızdan hem de burundan nefes alabilirsiniz. Ancak özellikle soğuk mevsimlerde açık havada antrenman yaparken burundan nefes alınarak havanın burun içinde ısıtıldıktan sonra ciğerlere ulaşmasına dikkat edilmesi tavsiye edilir.

Doğru Nefes Alma Nasıl Öğrenilir?

Doğru nefes tekniğinin öğrenilmesi oldukça basittir. İlk olarak spor esnasında nasıl nefes alıp verilmesi gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Ardından spor yaparken uyguladığınız nefes alışveriş tekniğinizi kontrol etmelisiniz. Kontrol sırasında nefesinizi tutup tutmadığınızı, hangi noktalarda nefes aldığınızı ve hangi noktalarda nefes verdiğinizi tespit etmelisiniz. Bu sayede nefes alma tekniğinizin hatalı olup olmadığının farkına kolaylıkla varabilirsiniz. Eğer nefes alışverişiniz olması gerektiği gibi değilse ilk olarak nefes ritminizi sabit tutarak düzenli hale getirmeye çalışın. Ardından doğru anlarda nefes almaya odaklanarak nefes alma tekniğinizi geliştirin.

Doğru nefes alma alışkanlığını en kısa sürede kazanmak için, egzersize başlamadan önce hangi noktada nefes alacağınızın ve hangi noktada nefes vereceğinizin provasını yapabilirsiniz. Böylece egzersizi doğru nefes tekniği ile uygulayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Doğru Nefes Almanın Faydaları Nelerdir?

Spor sırasında doğru nefes almak, kas gelişiminin çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Hareketleri uygularken nefes alışverişinin doğru noktalarda yapılması, kasların esnetme potansiyelini kullanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte nefes almak, hareketleri yaparken kaslarınızın ihtiyacı olan oksijeni temin eder. Egzersiz sırasında nefes alışverişi ile yeterli oksijen kaslara ulaştırılmadığı takdirde kaslar ihtiyacı olan enerjiyi alamaz ve daha kısa sürede yorulur.

Spor Esnasında Doğru Nefes Alıp Vermek

Spor yaparken kas yorulması kaçınılmaz bir durum olsa da, doğru nefes alma sayesinde bu süre mümkün olduğunca uzatılabilir. Bu sayede kas kapasitenizi tam olarak kullanma imkânı elde edersiniz. Ayrıca egzersizler sırasında hatalı nefes alıp vermek sakatlanmalara neden olabildiği gibi, performansınızı da olumsuz etkiler.

Doğru nefes tekniği uygulayarak gerçekleştirdiğiniz egzersizler sırasında, ihtiyaç duyduğunuz spor ekipmanlarına ve giysilerine Barcin.com üzerinden ulaşabilir, beğendiğiniz ürünleri güvenli alışveriş ayrıcalığı ile satın alabilirsiniz.

Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır?

Etkili Kardiyo Yapmanın 5 Faydası

Etkili Kardiyo Yapmanın 5 Faydası