Menu
in

Hiç İstememenize Rağmen Evde Egzersiz Yapmanızı Sağlayacak Öneriler

Az önce Instagram’da gördüğünüz yoga tutkunu arkadaşınızın mükemmel vücuduna bakarak iç geçirdikten sonra en hızlı kilo egzersizlerini merak etmiş olabilirsiniz.

Atletik vücudunu Facebook duvarında paylaşan arkadaşınızın aldığı beğeni sayısının büyüklüğü karşısında şapka çıkardıktan sonra en son moda zayıflama ve göbek eritme tüyolarını araştırıp göbeğinizi çekiştirmişsinizdir belki.

Herhangi bir yönlendirici olmadan, sadece yan yağlarınızın durumu karşısında bir şeyler yapma isteği duyarak sağlıklı ve hızlı zayıflama diyet listeleri peşinde sonu gelmeyen linklerle boğuşmaya ne dersiniz?

Spor salonlarına yıllık abone olup ikinci ayında vakit olmuyor diyerek gitmeyi bırakanlardan mısınız?

Bu, soru cümlesi şeklindeki kısa hikayeler tanıdık geldiyse kendinize itirafta bulunarak işe koyulabilirsiniz: Siz egzersiz yapmak istemiyorsunuz çünkü kendinizi motive edemiyorsunuz. Formda kalmanın birinci kuralı zihinsel olarak motive olmaktır ve bu işin birkaç sırrı var:

Yediğimize ve içtiğimize dikkat ediyoruz

Ne kadar da demode bir öneri! Herkes karbonhidratlı ve yağlı besinlerin kilo yaptığını bilir ama bu aşırı lezzetli oldukları gerçeğini değiştirmez. Biz şimdi bu besinlere başka bir yönden vuracağız, aşırı yağ ve karbonhidrat içeren besinler aynı zamanda motive olmayı zorlaştırır. Mideniz bu tür besinleri sindirmeye çalışırken yorulur, doğal olarak size de nedenini anlayamadığınız bir enerjisizlik hali gelir. Suçlu besinleri anlatan içeriğe göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Suçu masa başı işlere atmayı bırakır mısınız?

İşiniz gereği günün büyük bir kısmını masa başında geçiriyor olabilirsiniz ama koltuğa zincirlenmediğiniz sürece bu bir bahane olmamalı. Çalışma programınıza küçük egzersiz molaları ekleyerek tembelliğe alışmış bedeninizi harekete geçirebilirsiniz. Örneğin her 45 dakikalık çalışmanın ardından vereceğiniz 10 dakikalık molalarda basit egzersiz hareketleri yapabilir ve 5 dakika dinlendikten sonra masa başına dönebilirsiniz. Bunu rutin hale getirdiğinizde iş verimliliğinizin arttığını gören patronunuz da memnun kalacak. Ofise mat aldırmanın tam sırası.

Sigara içiyormuşsunuz, içirtmem!

Sigaranın zararların artık herkes biliyor ve bu konuda konuşmak gereksiz ama bahsetmesek olmazdı. En azından Mahmut Hoca’yı anmak için bahanemiz oldu.

Ama arkadaşlar iyidir

Fakat sizinle beraber kilo vermek için diyet ve egzersiz programı yapmayı kabul eden arkadaşlar daha da iyidir. Yalnız başınıza motive olamıyorsanız evde zayıflamak için spor yapmak isteyen bir arkadaşınızla samimiyetinizi ilerletin ve egzersiz günleri düzenleyin.

Alışveriş yaparak kendinizi motive edin

Evde düzenli egzersiz yapmanızı engelleyen etmenlerden bahsetmiş olduk böylece. Hala canınız spor yapmak istemiyorsa o zaman egzersiz yapmayı sevmediğinizi kabul edin ve onu nasıl çekici hale getirebileceğinizi düşünün.

  • Alışveriş yapmak çoğu insanı motive eder. Kendinize egzersiz ve fitness ekipmanları satın alarak motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.
  • Çocukluğa dönelim. Tadını sevmediğiniz sağlıklı yiyecekleri annelerimiz bize nasıl yediriyordu? Dikkatimizi başka yöne çekerek. Siz de sevdiğiniz bir şeyle egzersiz yapmayı birleştirebilirsiniz. En basit örnek olarak müzik dinlemeyi ele alabiliriz. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış (Frambuazlı pasta yiyerek egzersiz yapmak gibi oldukça yaratıcı fikirleriniz varsa sizi tebrik ediyor ve fazla kilolarınızla barışık olmanızı öneriyoruz).
  • Program yapın ama belirli bir düzene oturtmayın. Programınız şu şekilde olabilir: Her gün ortalama 40 dakika egzersiz yapacağım ve üç günde spor yapmaya ayırdığım süre minimum 90 dakika olacak. Her ne kadar aynı saatte yapılan egzersizler bir süre sonra rutine dönüşerek spor yapmayı kolay hale getiriyor olsa da uzmanlar tarafından yapılan kişilik analizleri gösteriyor ki herkes bu şekilde motive olamıyor. Bazı insanlar düzenli programlar karşısında motive olmak yerine motivasyonunu kaybediyor.
  • Spor yaptığınız alanı çekici kılın. Çalışma alanınız yeterince motive edici değilse vazgeçmeniz çok kolay olur. Ev egzersizleri için ferah bir alan oluşturun.
  • Ödül mekanizması her zaman işe yarar. En sevdiğim diziyi ancak 45 dakika egzersiz yaptıktan sonra izleyebilirim gibi bir şartlanma, büyük olasılıkla sizi motive eder. Ayrıca frambuazlı pasta konusunu burada ele alabiliriz. 45 dakikalık egzersizden sonra küçük bir dilim frambuazlı pasta yemek her fit vücutlu insanın hakkıdır.

Yorum Yazın

Exit mobile version