Menu
in

Evde Fit Kalmak İçin İpuçları

Sağlıklı ve fit kalmak için spor salonu ve profesyonel bir çalıştırıcı elbette size oldukça iyi sonuçlar sağlayacaktır. Ancak spor salonuna ayıracak vaktiniz ya da paranız yoksa da yapacak bir şeyler hala var. Evinizde de kısa zaman aralıklarında basit egzersizler yaparak fit kalabilirsiniz. İşte bazı ipuçları;

Pilates Topu alın… Uygun fiyata bulabileceğiniz bir pilates topuyla evde yapacağınız egzersizlerle hem karın kaslarınızı hem de diğer pek çok kasınızı çalıştırabilirsiniz. Örneğin bilgisayar başında vakit geçiren biriyseniz sandalye yerine pilates topu üzerinde oturmanız bile sürekli sabit oturmanın zararlarını azaltacaktır.

Zıplayın… Koşmak için dışarı çıkamıyorsanız, evinizde de koşu bandı yoksa o zaman zıplayın ve havada kollarınızı ve bacaklarınızı tam çapraz duracak şekilde açın. Jumping Jack denilen bu hareketi bir dakika boyunca tekrarlarsanız kalp atışlarınız oldukça yükselir ve terlemeye başlarsınız. Isınmak için ideal bir harekettir.

Şınav çekin… Göğüs, kol ve omuz kaslarınızı çalıştıran bu hareketin faydasını görmek için 25-50 arasında 3-4 set yapabilirsiniz. Bu hareketin en büyük avantajı düz bir zeminden başka hiçbir şeye ihtiyacınız olmaması. Yalnızca yere yatın ve başlayın.

Çantaları kucaklayın… Evinizde varsa bir kum torbasını yoksa içi dolu bir çantayı ya da mutfaktaki patates çuvalını iki tarafından tutup kaldırın. Vücudunuzdan mümkün olduğunca uzakta, kollarınız dik duracak şekilde 5 saniye tutun. Bu şekilde göğüs, kol, karın ve omuz kaslarınızı aynı anda çalıştırmış olursunuz. Kendinizi çok zorlamadan 10-15 tekrardan oluşan 2-3 set uygulamanızın faydasını göreceksiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version