in

Kardiyo Egzersizle Yağlardan Kurtulun

Kalp atışları hızlandırılarak vücudun yağ yakması, dolaşım sisteminin güçlendirilmesi ve form kazanmak amacıyla yapılan bir egzersiz türüdür.

Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, tenis gibi aktiviteler açık havada yapabileceğiniz kardiyo egzersizlerden bazılarıdır. Kısaca amaç; kalp atışı sayısını artırmak ve belli bir süre bu seviyede tutmaktır. Kardiyo egzersizlerin amacına ulaşması için genellikle haftada 4-5 gün, orta zorlukta çalışılması gerekir ancak yeni başlıyorsanız haftada 2-3 gün, kısa süreli ve çok zorlamayan hareketlerle başlanmasında fayda var. Kardiyo egzersizleri vücudu zorlamak üzerine kurulu bir çalışma olduğundan dolaşım ve solunum sistemine direkt etki edecek, kalbi ve akciğerleri geliştirecektir.

Kardiyo egzersiz yaparken vücut ancak 10 dakikadan sonra yağ yakmaya başlayacağından bir antrenmanın en az 25-30 dakika sürmesinde fayda var. Her ne kadar kardiyo egzersizin amacı vücudu zorlamak olsa da birden bire fazla yüklenmek sakatlıklara yol açabilir. Bunun önüne geçmek için başlangıçta, haftada birbirini takip etmeyen 3 gün, 20 dakikalık çalışmalarla başlayıp bu süreyi önce 25 sonra da 30 dakikaya çıkarılmalıdır.

Kardiyo egzersizin ideali nefes nefese kalacak kadar zorlamaktır vücudu ancak konuşamayacak kadar zorlamamakta fayda var. Aynı hareketi üst üste yapmaktansa farklı aktiviteler yapmanız da faydalı olacaktır. Örneğin bir gün yürüyüş yapıyorsanız bir sonraki gün yüzme ya da bisiklete binmeyi tercih edebilirsiniz.  Tabii ki günlük yaşamın sıkışıklığı arasında bu hareketleri yapamayabilirsiniz. Bu egzersiz yapamayacağınız anlamına gelmez. Çok katlı bir ofiste çalışıyorsanız asansör yerine merdivenleri kullanmak, kısa mesafeli bir yere gidecekseniz otomobil yerine yürümeyi tercih etmek de aynı işe yarayacaktır.

Kardiyo Egzersizin Temel Faydaları Nelerdir?

  • · Kalori yakmaya ve vücudun şekle girmesine yardımcı olur.
  • · Çalışma esnasında daha fazla kan pompaladığı için kalbi güçlendirir.
  • · Akciğerleri güçlendirir.
  • · Diyabet, tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp krizi risklerini azaltarak yaşam kalitesini yükseltir.
  • · Solunum ve dolaşım sisteminin daha sağlıklı çalışması sonucu kendinizi daha iyi ve mutlu hissetmenizi, geceleri daha rahat uyumanızı sağlar, stresi azaltır.

Sporun sağlık için yapıldığını asla aklınızdan çıkarmayın. Spor yaparken sağlığınızdan olmamak için bir uzmana danışarak çalışmanızın faydalı olacağını unutmayın.

Sonbahar/Kış Sezonunun En Çok Satanları

Evde Fit Kalmak İçin İpuçları