in

Evde Yürüyüş Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı yaşam için yapılabilecek pek çok aktivite bulunmaktadır. Evde yürüyüş yapmak sağlıklı ve fit bir vücut için uygulanabilecek en rahat ve güvenli yollardan bir tanesidir. Spor salonlarına vakit ayıramıyorsanız ya da evde rahat bir şekilde egzersiz yapmak istiyorsanız, evde yürüyüş sporu tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Tempoyu ve zamanı kendinize göre ayarlayabileceğiniz evde yürüyüş ile istenilen forma ulaşmak mümkün. Bununla birlikte bazı kurallara uyarak oluşabilecek sakatlıkların önüne geçebilirsiniz. Gelin, bu sporu birlikte inceleyelim!

Evde Yürüyüş Nasıl Yapılmalıdır?

Evde yürüyüş yapmayı, istediğiniz sonuçlara ve uygulama sıklığına göre şekillendirebilirsiniz. Evde yürüyüş hareketleri kişilerin vücut direncine, sahip oldukları zamana göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda dünyaca ünlü Leslie Sansone’nin evde yürüyüş yaparak sağlıklı ve fit bir vücut için geliştirdiği programa göz atabilirsiniz. “Walk at Home” adını verdiği video serisinde antrenman programlarını uygulamalı olarak göstermektedir. Bu program ile koridorda ya da masanın etrafında tur atmak yerine, olduğunuz yerde kilometrelerce mesafe kat etmenizi sağlar. Yürüyüş temelli tempolu adımlarla başlayıp farklı yönlere de adım atarak tempo kazanırsınız. Oldukça uzun mesafelere ulaştıran bu programla daha sıkı bir vücuda kavuşabilirsiniz.  

Video Kaynak: Walk at Home Youtube

Evde Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Evde yürüyüş yapmanın vücuda birçok açıdan faydası vardır. Açık havaya oranla istenilen zamanda ve hava durumuna bakmaya gerek duymadan yapılabilmesi bu sporu oldukça avantajlı kılar. Uzmanlar, evdeki hareketsizlikten kurtulmak için herkesin spor yapması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu hareketsizliğe son vermek için en kolay ve etkili yollardan bir tanesi olarak evde yürüyüş ve egzersizleri sayesinde sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Evde yürüyüş egzersizleri ile vücut direncinizi artırabilir, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Düzenli olarak yapılan egzersizlerin kalp ritmini düzenlediği de yapılan deneylerle kanıtlanmıştır. Spor yapmak vücutta mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Bu sayede psikolojik olarak da çok daha iyi hissedebilirsiniz. Evde yürüyüş ve egzersizin bir diğer faydası ise metabolizmanın hızlanmasını sağlamasıdır. Böylelikle daha çok kalori yakarak fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz.  

Evde Yürüyüş Yapmak Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Evde yürüyüş yapmak hızlı bir metabolizma sağlayarak daha fit bir vücuda ulaşmanıza yardımcı olur. Zayıflamak için evde yürüyüş yapmak yılın her döneminde mümkün olması sayesinde yaza istediğiniz vücutla girebilmenize imkan tanır. Her sporda olduğu gibi, düzenli olarak yapılması son derece önemlidir. Evde yaptığınız yürüyüşleri daha etkili kılmak için bazı yöntemleri de deneyebilirsiniz. Yürüyüş esnasında hafif ayak bilekleri ve el ağırlıkları ekleyerek daha fazla kalori yakmanız mümkün.

Evde Yürüyüş Nasıl Yapılmalıdır

Aynı şekilde ev gibi sınırlı alanlarda daha kısa sürede daha fazla adım atarak hızınızı artırabilirsiniz. Yürüyüşün yanında egzersiz hareketleri de yaparak aldığınız verimin yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Evde yürüyüş programı belirleyerek yapmanız gereken egzersizleri, süreyi düzenli bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Evde Yürüyüş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde yürüyüş yapmak her ne kadar kolay gibi görünse de her sporda yapılması gerektiği gibi belli başlı bazı kuralları vardır. Spor yaparken en önemli olan durumlardan bir tanesi, ne kadar konforlu hissettiğinizdir. Spor yaparken oldukça rahat kıyafet tercihi yapmalısınız. Rahat kıyafetleri giydikten sonra oda sıcaklığına da dikkat edilmelidir. Yüksek sıcaklık fazla terlemeye ve daha çabuk yorulmaya neden olacaktır. Bir diğer önemli husus ise ayakkabı giymenizdir. Ayakkabısız yürüyüş hem kaymanıza neden olabilir hem de konfor seviyenizi düşürür. Bu nedenle evde spor yaparken de kesinlikle ayakkabı giymelisiniz.

Evde yürüyüş aletleri, kıyafetleri, ayakkabıları gibi ihtiyaçlarınız için barcin.com’u ziyaret ederek yüksek kalitedeki ürünlere avantajlı fiyat seçenekleriyle sahip olabilirsiniz.

Stretching Nedir

Stretching Nedir?

adidas terrex

adidas’ın Gözde Modellerinden adidas Terrex