Menu
in ,

Evli Çift 50.Yıldönümünü Maratonla Kutladı

 

“İster bu bir evlilik, isterse bir maraton olsun, biz gerçekten beraber daha güçlüyüz.”

Eğer Tom ve Judy Casten’ın ilişkisi bir mottoya sahip olsaydı, yukarıda Judy’nin söylediği sözler bunu karşılardı. 73 yaşındaki Tom ve 72 yaşındaki Judy çifti, 29 Ağustos’ta 50. evlilik yıldönümlerini kutladılar ve bunu Chicago Maratonu ile taçlandırdılar.

Tom “Guinness Dünya Rekorları kitabına, 50 yıldır evli çiftin birleştirilmiş maraton süresinin yeni bir rekor için ayarlanmasını önermeyi istiyoruz.” dedi.

Hinsdale, Illionois’te yaşayan çift, 1964 yılında Colorado Üniversitesi’nden mezun olmadan hemen önce birbiriyle tanışmış. Judy, Stanford Üniversitesi’nde doktorasını okumaya hazırlanırken, Tom da Marine Corps’a dahil olmak için kayıt olmuş. Bir yıl sonra birbirlerine evlilik bağı ile bağlanmışlar.

Marine Corps’taki zamanı sayesinde Tom, koşma alışkanlığını edinmiş. Yıllar boyu bunu sürdürmüş fakat hep zindelik seviyesini koruma amaçlı koşmuş.

“Kadınlar o tür şeyler yapmıyordu” düşüncesinden bu yana asla koşuya fazla ciddiyetle yaklaşmamış ancak Tom’la beraber geleneksel düzenlenen Turkey Trot veya 10K yarışına hemen atlarmış.

Judy, “Koşu hep gel-gitler şeklinde hayatımızda yer alan konulardan biri olmuştur. Bununla ilgili olarak pek disiplinli çalışmamız olmamıştı” dedi.

3 yıl önce Judy’nin 70. doğum günü yaklaşırken, bu moda da değişti. Tarih tam da Chicago Maratonu zamanına denk geliyordu. Bu yarış koşacağına dair karar verdi fakat birkaç ay sonra kendisine Parkinson hastalığı teşhisi kondu. Bu teşhis, onun Brendan Cournane adında Chicago’daki koşu gruplarını yetiştiren bir antrenör bulmasını durduramadı.

Kısa bir süre sonra Tom da gruba dahil olup Chicago’da yarışmaya karar verdi.

Çift, yeni buldukları ilhamlarını birleştirip, yaz boyunca sıkı bir şekilde antrenman yaptılar. Judy 5:13’te yarışı tamamlarken, Tom da az bir farkla 5:15’te varış çizgisini aştı. Yedisi önceden bu yarışı veya bir başka maratonu tamamlamış ailesi de yarış sonrasında onlarla bütünleştiler.

Tom, “Bizimle çok gurur duydular çünkü bizim yaşımızda nasıl bir zorluk olduğunu biliyorlardı ve çocuklarımızın doğumu haricinde bize o kadar keyif veren aklıma gelen bir şey olamazdı.” dedi.

Chicago Maratonu’nu, 2014’te yine koşmuşlardı ve bu yıl evlilik yıldönümlerini kutlamak için yarışın mükemmel bir yol olduğunu düşündüler. Aynı zamanda yarış günü Judy’nin de 73.doğum günüydü.

Çoğu zaman ikili beraber antrenman yapıp beraber yarıştı. İlk 2 yıl, tempoları neredeyse mükemmel bir şekilde uyumluydu.

Tom “Bu sayede beraber çokça zaman geçirmiş olduk, aksi taktirde böyle olmazdı. Neredeyse 1100 kilometreyi yan yana koştuk.” dedi

Judy, Pazar günü krampların ve duruşlarının en iyi yarışlarını koşmalarına engel olduğunu söylerken, “Fakat bu yıl bedenlerimiz bir parça değişti. Ben birazcık daha hızlandım, Tom birazcık yavaşladı.Yalnız da koşabileceğimizi öğrendik” şeklinde ekledi.

Yine de 5 saatin altında bitirmeye hedeflerken, Judy 5:53’te, Tom 6:20’de tamamladı. Çift, sonuçla ilgili olarak yine de mutluydu.

Judy, “Özellikle bizim yaşımızda veya çok yorucu bir şeyi yapmak için karar verdiğiniz herhangi bir yaşta, hedef kişisel en iyi dereceniz değildir. Hedef, bitirmek ve sizi oraya ulaştıran disiplininize ve gelişiminize dair kendinizle gurur duymanızdır.” dedi.

“Particularly at our age, or really at any age when you set out to do something that taxing, the goal is not the personal best,” Judy said. “The goal is finishing and being proud about the discipline and the process it took to get there.”

Yorum Yazın

Exit mobile version