in

Fasya Nedir? Trigger Points Nedir?

Kas dokusu, aktif yaşam tarzının temelini oluşturan önemli bir unsurdur. Sporcuların performansını artırmak, günlük aktivitelerde daha etkili olmak ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için kaslarının güçlü, esnek olması önemlidir. Ancak, kasların yanı sıra çevresinde bulunan fasya dokusu da bu denge ve performansın korunmasında büyük rol oynar. Kas ve fasya dokuları, sadece sporcular için değil, herkes için önemlidir. Çünkü günlük yaşamımızda yaptığımız her hareket, bu dokuların sağlıklı bir şekilde işlev görmesine bağlıdır. Peki fasya nerede bulunur? Fasya dokusu nasıl güçlendirilir? Gelin fasya hakkında tüm merak edilenlere birlikte bakalım.

Fasya Nedir?

Fasya, vücudumuzdaki kasları, organları ve diğer dokuları saran, dayanıklı, esnek bir bağ dokusu ağıdır. Kasları destekler, korur, dengede tutar. Ayrıca, vücudun hareketini kolaylaştırır, kasların birbirine sürtünmeden kaymasını sağlar. Ancak bu doku kaslardan daha fazla sıkışabilir, çünkü daha yüksek esneme kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda kaslardan ayrı bir yapı olsa da kaslarla birlikte çalışarak hareket etmelerini sağlar. Fasya, kaslara giden kan ve lenf damarlarını da içerir, bu da vücudun beslenmesi ve atıkların uzaklaştırılması için önemlidir.

Fasya dokusu, günlük aktivitelerimizde, spor esnasında esneme açısından büyük öneme sahiptir. Esnek ve sağlıklı fasya, vücudun dengesini korumaya, hareket kabiliyetini artırmaya, sakatlık riskini azaltmaya yardımcı olur. Fasya dokusunun esnemesi / gevşemesi ise stresin azalmasına, genel olarak vücudun daha iyi hissetmesine olanak tanıyabilir.

Fasya Sistemi Nedir?

Fasya sistemi, vücudumuzda yer alan kas bütünlüğünü korur, organların ve dokuların bir arada kalmasına yardımcı olur. Sistem, kas liflerini sararak hareketlerimizi kolaylaştırır, kasları korur. Fasya sistemi, vücudun yapısal bütünlüğünü korurken hareketliliği sağlayan temel unsurlardan biridir. Dolayısıyla sağlıklı fasya sistemi, vücudun dengesini, işlevselliğini korur, sakatlık riskini azaltarak genel sağlığı desteklediğinden fasya hastalıkları yaşam kalitemizi düşürebilir.

Myofascial Trigger Points Nedir?

Myofascial Trigger Points, vücudumuzdaki kas ve fasya dokularında sıkışmış olan hassas noktalardır. Genellikle kas liflerindeki aşırı gerilme veya tekrarlayan hareketler sebebiyle meydana gelen küçük mikrotravmaların sonucu olarak ortaya çıkar. Trigger noktalarının belirgin özelliği, baskı uygulandığında bölgesel ağrı, hassasiyet ya da başka bölgelere yayılan ağrıya neden olmalarıdır. Örneğin, sırtınızdaki trigger noktası, omuzlarınıza veya boyun bölgesine yayılan ağrıya sebep olabilir. Dolayısıyla trigger noktaları, kas liflerinin normal işlevini kısıtlayabilir ve hareket kısıtlılığı, zayıflık hatta baş ağrıları gibi semptomlara yol açabilir. Ayrıca, kronik ağrı sendromlarına da katkıda bulunabilir.

Fasya Dokusu Nasıl Çalıştırılır?

Fasya dokusunu çalıştırmak, vücudunuzun esnekliğini artırmak açısından oldukça önemlidir. Örneğin düzenli egzersiz ve doğru teknikleri kullanarak bu sistemin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü fasya sağlığını korumak birden fazla yöntem mevcuttur. Fasya dokusunu çalıştırmayı sağlayan rutinler ve fasya egzersizler ise şöyle sıralanabilir:

  • Farkındalık, nefes çalışmasıyla birlikte yapılan özel yoga pozları, fasya dokusunu rahatlatıp esnetebilir.
  • Köpük rulo veya silindir kullanarak, kasları, fasya dokusunu masaj yaparak gevşetip rahatlatabilirsiniz.
  • Esneme egzersizleri, fasya dokusunu uzatarak esnekliğini artırabilir.
  • Profesyonel masaj terapistleri tarafından uygulanan masaj, fasya dokusunu rahatlatır, dolaşımı destekler, stresin azalmasına yardımcı olur. Peki fasya masajı nasıl yapılır? Fasya masajı, fizyoterapistler, masörler tarafından yapılmalıdır. Çünkü noktanın doğru tespit edilmesi oldukça önemlidir.
  • Sıcak su banyoları veya sıcak su şişeleri kullanarak yapılan terapi, fasya dokusunu yumuşatarak esnemesini kolaylaştırabilir.
  • Derin ve kontrollü nefes alıp verme, fasya dokusunun gevşemesine olanak tanır.

Fasya Nasıl İyileşir?

Fasya dokusunun iyileşmesi, sabır ve düzenli bakım gerektirir. İyileşme süreci genellikle fasya dokusunun esnetilmesi, güçlendirilmesi, rahatlatılmasına odaklanır. Özel olarak tasarlanmış fasya egzersizler, dokusu güçlendirerek esnekliğini artırmaya yardımcı olur. Örneğin yoga, pilates, esneme egzersizleri kasların, çevreleyen dokuların esnetilmesi açısından idealdir. Manuel terapiler de fasya dokusunu rahatlatır, kan dolaşımını destekler, iyileşme sürecine katkı sağlar. Kaslar ısıdan etkilendiği için sıcak su banyoları, sıcak su torbaları veya buz paketleri de iyileşme sürecini destekler. Ancak sıklıkla göz ardılan stres de unutulmamalıdır. Stres, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Nefes alıp verme teknikleri, meditasyon, gevşeme uygulamaları gibi stres yönetimi teknikleri, vücudun rahatlamasına, iyileşme sürecinin hızlanmasına destek olabilir. Siz de kas, çevre dokularınızı rahatlatmak isterseniz profesyonel masaj ve egzersizlerden yararlanabilirsiniz. Esneme hareketlerinizi daha verimli hale getirmek için Barcin.com aracılığıyla sunulan yoga, egzersiz taytlarına, şortlarına ve sporcu ekipmanlarına göz atabilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493232/

https://my.clevelandclinic.org/health/body/23251-fascia

https://www.healthline.com/health/fascia

Skinny Fat Problemi ve Yağ Yakarken Kas Yapmak

Quercetin (Kuersetin Nedir? Faydaları Nelerdir?