Menu
in

FIFA Dünya Kupası Rekorları

Cumartesi günleri moda, sağlık, spor yazılarından ziyade çeşitli rekorlar hakkında ilgi çekici ve eğlenceli yazılar paylaşmayı seviyoruz. Bu hafta da FIFA Dünya Kupası tarihine geçmiş olan rekorlara yer vermek istiyoruz. Futbolla çok ilgilenmeyenlerin bile ilgisini çekecek bir yazı olacak. Keyifle okumanızı dileriz.

Dünya Kupası finallerinin en golcü oyuncusu

Dünya Kupası finallerinin en golcü ismi Brezilya’lı Ronaldo’dur.  21 yaşındayken Avrupa’da yılın futbolcusu seçilerek Altın Top ödülünü kazanan Ronaldo, oynadığı 3 Dünya Kupası’nda toplam 15 gol atarak rekor kırdı. Ronaldo 15 golünden ikisini 2002 Dünya Kupası’nda Türkiye’ye karşı atmıştı.

Dünya Kupası elemelerinin en golcü oyuncusu

Dünya Kupası Eleme maçlarına baktığımızda ise en golcü oyuncu olarak karşımıza İran’lı milli futbolcu Ali Daei çıkıyor. 1994-2006 yılları arasında İran Milli Takımı formasıyla çıktığı FIFA Dünya Kupası eleme maçlarından toplam 35 gol attı.

Bir Turnuvada en fazla gol rekoru

Brezilya’lı Ronaldo toplam 15 golle FIFA Dünya Kupası finallerinin en golcü oyuncusu olmasını belki de Just Fontaine’in yalnızca tek bir Dünya Kupası’na katılmasına borçludur. 1958 FIFA Dünya Kupası’nda Fransa Milli Takımı forması giyen Just Fontaine toplam 13 gol attı.

Bir maçta en fazla gol atan

Dünya Kupalarında tek maçta en çok gol atan oyuncu 1994 yılında Kamerun’a karşı 5 gol atan Rus Oleg Salenko’dur. Rusya’nın 6-1 kazandığı maçta Oleg Salenko’nun attığı 5 golden biri penaltıdan geldi.

En fazla maçta gol atma rekoru

FIFA Dünya Kupası tarihinde en fazla maçta gol atma rekoru da yine Ronaldo’ya ait. Ronaldo tam 11 Dünya Kupası maçında bir veya daha fazla gol atarak tarihe geçti.

Arka arkaya en çok maçta gol rekoru

Dünya Kupaları’nda arka arkaya gol atma rekoru Just Fontaine ve Brezilyalı Jairzinho’ya ait. Ard arda 6 Dünya Kupası maçında gol fileleleri havalandıran bu oyuncular tarihte yerlerini aldırlar.

En fazla hat-trick yapan oyuncular

Söz konusu Dünya Kupası olunca hat-trick yapmak da sanıldığı kadar kolay olmuyor. Bugüne kadar en fazla hat-trick yapan oyuncular toplam ikişer defa ile Sandor Kocsis, Just Fontaine, Gerd Müller, Gabriel Batistuta’dır. Bu dört oyuncu FIFA Dünya Kupası maçlarında toplam ikişer kez hat-trick yaparak rekoru paylaştılar. Sandor Kocsis ve Gerd Müller ard arda maçlarda hat-trick yaparak ayrı bir başarıya da ortak oldular.

En hızlı hat-trick yapma rekoru

Macar Laszlo Kiss 1982 yılında El Salvador’a karşı oynana maçta oyuna sonradan girerek 69, 72 ve 76. dakikalarda 3 gol attı. 8 dakikada 3 gol atan Kiss hem en kısa sürede hat-trick yapma rekorunu ele geçirirken hem de oyuna sonradan girip 3 gol atan tek isim ünvanını kazandı.

En genç golcü

Dünya Kupaları tarihinin en genç oyuncusu herhalde herkesin gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olduğunu düşündüğü Pele’dir. 1958 FIFA Dünya Kupası’nda Galler’e karşı Brezilya formasıyla mücadele eden Pele henüz 17 yaşından 239 gün almışken gol atarak tarihe geçti. 5 gün sonra Fransa’ya karşı 3 gol atana Pele, hat-trick yapan en genç oyuncu ünvanını kazandı. Tabii ki Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olmak kolay olmasa gerek. Bundan 5 gün sonra İsveç’e karşı final maçına çıkan Pele bu kez de finalde gol atan en genç oyuncu oldu.

En yaşlı golcü

Pele’nin aksine bazı yıldızlar da geç parlamışlardı. 1994 FIFA Dünya Kupası’nda Kamerun Rusya maçında forma giyen Kamerunlu Roger Milla, golünü attığında 42 yaşından 39 gün almıştı.

Penaltıdan en çok gol

Penaltıdan atılan goller basit gibi görünse de bir Dünya Kupası maçında olduğunuzu ve tribünlerde onbinlerce, televizyonda ise milyonlarca insanın sizi izlediğini düşünürseniz penaltıdan gol atmak da kolay değildir. Portekizli Eusebio, Hollandalı Rensenbrink ve Arjantinli Gabriel Batistuta Dünya Kupalarında 4’er kez penaltıdan gol atmayı başardılar.

En çok penaltı kaçıran

Dünya Kupası maçında penaltı kullanmak zordur demiştik. Bunun en iyi ispatı da Gana’lı Asamoah Gyan’ın iki kez penaltı kaçırarak kırdığı rekor olsa gerek. Gyan, 2006 Dünya Kupası’nda Çek Cumhuriyeti’ne karşı, 2010 Dünya Kupası’nda ise Uruguay’a karşı birer penaltı kaçırdı.

En hızlı golün sahibi bir Türk

FIFA Dünya Kupası tarihinde atılmış en hızlı gole bakarsanız altında tanıdık bir isim, Hakan Şükür’ün ismini göreceksiniz.  2002 Dünya Kupası’nda 29 Haziran günü Güney Kore karşısında maç başladıktan 10,89 saniye sonra attığı golle tarihe geçti.

Yorum Yazın

Exit mobile version