in

FIFA Dünya Kupası topları – 1990 İtalya

FIFA Dünya Kupası topları yazı dizisinde bu hafta adidas Etrusco Unico‘yu inceliyoruz. Fotoğraflar, videolar ve ilginç bilgilerle İtalya 1990 FIFA Dünya Kupası’na hoş geldiniz.İtalya’nın ikinci kez ev sahipliği yaptığı 1990 FIFA Dünya Kupası’nın resmi topu adidas Etrusco Unico’dur. adidas Tango’dan miras kalan tasarımı sürdüren topun üzerinde yer alan triad’lar (üçgen) yerel öğelerle süslenmişti. İlk kez sünger tabaka eklenen futbol topu böylece tamamen su geçirmezlik özelliği kazandı. Ayrıca kendisinden önceki toplara göre daha hızlıydı. İsveç’te yapılan 1992 Avrupa Kupası’nda da adidas Etrusco Unico kullanıldı.

Topun dizaynında İtalya’nın tarihinden ilham alındı. Etrusco Unico’nun ismi, M.Ö. 6. Yüzyılda Tiber ve Arno nehirleri arasında kalan Etruria bölgesinde yaşayan Etrüskler’den geliyordu. adidas Tango’nun 20 adet triad’ı bu kez 3 aslan başı ve üçgenin kenarlarından geçen motiflerle süslenmişti.

adidas Etrusco Unico’nun detayı

Futbol severlerin en kötü dünya kupası dedikleri İtalya 1990 FIFA Dünya Kupası, 52 maçta atılan 115 gol ve maç başına 2,21 gol ortalaması ile tüm Dünya Kupaları arasında en düşük ortalamaya sahiptir. Ancak bu kupada gösterilen 16 kırmızı kart önceki iki kupada gösterilenlerin toplamından fazlaydı.

Arjantin’i 1-0 yenen Kamerunlu oyuncuların sevinci

Alman milli takımından Juergen Klinsman

Her Dünya Kupası’nda olduğu gibi bu kupada da sürpriz yapan bir takım vardı; Kamerun. 8 Haziran’daki açılış maçında Arjantin ile oynayan Kamerun son şampiyonu 1-0 yenerek dünyayı şaşırtırken, Romanya’yı 2-1 yenip Sovyet Rusya’ya 4-0 mağlup olunca gruptan eksi averajla birinci çıktı. Kamerun’un başarısında büyük pay sahibi olan Roger Milla ise Kamerun devlet başkanı Paul Biya’nın özel ricasıyla jübilesini yapmak üzere milli takım kadrosuna alınmıştı. Romanya’ya attığı iki golle ülkesinde veAfrika kıtasında kahraman oldu. Ayrıca Roger Milla’nın gol sevinci o zamana dek görülmemiş bir biçimdeydi ve yeni bir ekol oldu.

Kaleci Valter Zenga İtalya Milli takım kalesini tam 517 dakika gole kapatarak Dünya Kupası tarihinde en uzun süre gol yemeyen kaleci oldu.

Finalde Arjantin ile eşleşen Almanya Brehme’nin 85. dakikada penaltıdan attığı golle Dünya Kupası’nın sahibi oldu. Bu sonuçla toplam 6 final oynayıp 3 kez kupanın sahibi olan Almanya, FIFA Dünya Kupası tarihinin en başarılı takımı olurken Franz Beckenbauer hem futbolcu hem de teknik adam olarak kupayı kaldıran ikinci kişi oldu.

adidas F50 adiZero Prime; en yeni, en hafif

2011 UEFA Şampiyonlar Ligi finali resmi topu tanıtıldı