Menu
in

Rehber: Fitness Aletleri Kullanımı

fitness aletleri kullanımı

Günümüzün yorucu yaşam koşullarında insanların hem işlerine hem de kendilerine zaman ayırması gittikçe zorlaşıyor. Fitness salonu üyelikleri özellikle uzun saatler masa başında çalışanlar tarafından oldukça ilgi görüyor. Bu sayede; hem kilo vermek hem de sağlıklı bir görünüme kavuşmak için fitness aletleri kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Bu aletler birçok bakımdan fayda sağladığı gibi yanlış kullanımları sonucu çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. O nedenle her aletin işlevini ve kullanım şeklini çok iyi anlamak ve ihtiyaç halinde mutlaka profesyonel yardım almak gerekiyor.

Fitness Nasıl Yapılmalı?

Vücudun ısınması ve kalori yakımını hızlandırması sebebiyle kardiyo egzersizleri birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yürüyüş ve koşu bantları, kondisyon ve eliptik bisikletler en iyi kardiyo çalışmaları arasında. Genellikle yaklaşık 20 dakika süren ısınma egzersizinden sonra farklı kas gruplarına yönelik antrenmanlara başlanıyor. Haftada en az 3 gün düzenli fitness yapanlar öncelikle her seferinde tüm kas gruplarına ağırlık veriyor.

Vücut alıştıktan sonra her seferinde sadece iki bölgeye odaklanılıyor. Bunlar; ön kol ve göğüs, arka kol ve bacak ile omuz ve sırt olarak sayılabilir. Antrenmanların günlere bölünerek yapılması ve her seferinde belirli bölgelere ağırlık vermek güç ve dayanıklılık açısından kişiyi bir üst seviyeye taşıyor.

Ağırlık Antrenmanı için Hangi Aletler Kullanılır?

Ağırlık çalışmaları için en çok tercih edilen aletlerden biri dumbell. Çok çeşitli kullanım şekilleri bulunan bu alet ile ön kol, arka kol, omuz, göğüs ve sırt kasları çalıştırılabiliyor. Benzer şekilde tek başına bar kullanarak veya barın her iki tarafına ağırlık plakaları eklenerek de egzersiz yapılabiliyor.

Hem dumbell hem de bar çalışmaları ayakta ve düz bir zeminde yapılabileceği gibi mat üzerinde de uygulanıyor. Fitness sehpası da her spor salonunda mutlaka yer alıyor. Düz sehpalar dumbell ve bar egzersizleri için kullanılırken, eğik sehpalar karın kası çalışmaları için fayda sağlıyor.

Fitness Makineleri Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Dumbell, bar veya sehpa egzersizleri manuel ve insan kontrollü olduğu için aslında verim sağlayabilmek için çok dikkat gerektiriyor. Fitness makinelerinde ise yapılacak hareketin matematiği zaten belli; ayağın duracağı yer, bacağın uzatılacağı yer, omuzun yaslanacağı yer gibi… Bu nedenle yüksek verim almak mümkün. Ayrıca fitness aletleri kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek sakatlıklar da makineler sayesinde minimize ediliyor. Bu nedenle işin profesyonelleri de fitness aletlerini tercih ediliyor.

Örneğin; sırt, omuz kası ve göğüs çalışmaları için lat pulldown hareketi barfiks benzeri bir fayda sağlıyor. Tek farkı kişi bu makineyi kullanırken barfikste olduğu gibi kendi ağırlığını taşımak zorunda kalmıyor. Bir diğer makine olan pec deck fly ne işe yarar diye bakıldığında, göğüs antrenmanının vazgeçilmezi denilebiliyor.

Fitness Bacak Çalışmanın Önemi

Tüm vücudu taşıyan bacaklar için güç antrenmanı yapılırken yoğun bir program uygulanması tavsiye ediliyor. Zayıf bacaklar fitness antrenmanının ilk aşamasındaki kardiyo çalışmalarında bile yorulabiliyor. Dizlerde ağrılar ve diz kapaklarında aşınma sorunları meydana gelebiliyor. Özellikle üst bacak güçlendirme antrenmanları arasında leg extension makinesi çok fayda sağlıyor.

Makine ile yapılan hareket aynı zamanda karın kaslarını da çalıştırıyor. Leg abduction ve leg adduction makinesi ile de iç ve dış uyluk kasları harekete geçiriliyor. Unutulmaması gereken şey; herhangi bir fitness hareketi yapılırken vücudu başlangıç aşamasında çok fazla zorlamamak. Hareketlerin tekrarlarını kademeli olarak arttırmak hem sağlık hem de verimlilik açısından daha çok önem arz ediyor.

Her türlü spor faaliyetinde olduğu gibi fitness için de mutlaka doğru kıyafetleri seçmek gerekiyor. Bunun için Barcin.com adresinden giyim ve ayakkabı kategorilerine göz atabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri hemen satın alıp ücretsiz kargo avantajından faydalanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version