in

Fitness Sırasında Yapılan Yanlış Hareketler

Fitness hakkında yazılıp çizilen çok fazla bilgi olduğu için hangisinin doğru olduğu konusunda kafalarda yanıp sönen soru işaretleri de bir hayli fazla. Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar yüzünden hevesle fitness’a başlayıp sağlıklı ve fit olma yolunda adım atan birçok kişi sakatlanarak spordan soğuyor. 

Isınmadan ve Esnemeden Egzersizlere Başlamak

Isınmadan, esnemeden, vücudu hazırlamadan yapılan fitness hareketlerine başlamak, sakatlıklara “Gel, bedenimi ele geçir.” demektir. Isınmadan egzersiz yapmak en büyük fitness yanlışlarından biri olduğu gibi aslında tüm sporlar için yanlış. Kasları esnetmek hem sakatlanma risklerini azaltır hem de spordan daha fazla verim almanızı sağlar. Spor sonrası eklem ağrısı şikâyetlerinin de başlıca nedenlerinden biri ısınmadan ve esnemeden egzersize başlamaktır, aklınızda olsun.

fitness-sakatliklari-01

Çok Fazla Ağırlık Kaldırmak

“Ne kadar çok, o kadar iyi mantığı.” fitness için geçerli değil. Fitness’ı kasları ve egonuzu şişirmek olarak algılamayın, ağırlık üstüne ağırlık eklemeyin. Bir anlık dikkat dağınıklı ile ağırlıkların üzerinize düşmesiyle sakatlanabileceğiniz gibi, kaslarınızı fazla zorlamaktan doğan sakatlıklara da davetiye çıkarmayın. Setinizi zorlanmadan tekrarlayabiliyor olmanız lazım. Zamanla güçlenecek ve daha fazla ağırlık kaldırabilecek hale geleceksiniz. Fitness’taki dirsek ağrılarının en büyük nedeni fazla ağırlık kaldırmak.

Hareketleri Tam ve Doğru Bir Şekilde Yapmamak

Fitness hareketlerinin nasıl doğru şekilde yapıldığını öğrenmek için biraz zamana ihtiyacınız var. Sabırlı olun, tekrarlarla hareketlerin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmeye çalışın. Yarım yamalak yapılan hareketler kasların yanlış şekilde çalıştırılmasına neden olur. Hareketleri tam ve doğru şekilde yapmak ise kaslardaki esnekliği arttırır.

fitness-sakatliklari-bench-press

Fitness yanlışları arasında en yaygın olanlardan biri de bench press yaparken ayakların havaya kaldırılmasıdır. Bu kesinlikle yanlış. Bel omurlarınızı zorlamamak için ayaklarınız yere çok sağlam basmalı. Göğüs kaslarını daha fazla geliştirmek için bench press’i göğsün yukarısından indirme fikri de yanlış. Fitness omuz sakatlıklarının en büyük nedenlerinden biri bu yanlış yöntem. Barı göğsünüzden ne kadar yukarıda indirip kaldırırsanız omuzunuza o kadar baskı yüklemiş olursunuz. Omuzları geliştirecek egzersizlerle kendinizi 

Bi’ Deneyin! Bisikletle Markete Gitmek

Sezonun En İyi 10 Koşu Ayakkabısı