Menu
in

Fransa 98 resmi futbol topu ve kupadan ilginç notlar

FIFA Dünya Kupası resmi futbol topları yazı dizisinde bu hafta Fransa 98’de kullanılan futbol topu adidas Tricolore’yi inceliyoruz.

Adından da anlaşılacağı gibi ilk bakışta bu topun en önemli özelliği tasarımında ilk kez renk kullanılmasıydı.  1970 FIFA Dünya Kupası’nda kullanılan Telstar tasarımının son temsilcisi olan adidas Tricolore’nin üzerindeki triadlar Fransa’nın simgesi horoz ikonundan esinlenilerek stilize edildi. Tasarımda kullanılan üç renk de Fransa bayrağından alındı. adidas Tricolore’nin tasarımında teknik yenilik de ilk kez kullanılan yüksek teknolojili köpük tabakaydı. Topun daha yumuşak bir yüzeye sahip olmasını sağlarken zıplama yeteneği de yükseltilmişti. adidas Tricolore’nin bir özelliği de 1970 Dünya Kupası’ndan bu yana Avrupa dışında üretilen ilk Dünya Kupası resmi topu olmasıdır. adidas, Dünya Kupası’nın bu son yıldızını Fas’ta üretmişti.

FIFA Dünya Kupası’nın kurucusu Jules Rimet’in ülkesi Fransa, tarihinde ilk kez bir ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası’nın yeni sahibi oldu. Dünya Kupası finallerine katılan ülke sayısı 24’ten 32’ye çıkarılınca dörder takımdan 8 grup oluşturuldu. Dördüncü hakemin ilk yarı ve ikinci yarıdaki uzatmaları elektronik tabela ile göstermesi uygulaması bu kupada başladı ve günümüze kadar geldi.

İlk kez bu Dünya Kupası’nda uzatma devrelerinde altın gol uygulamasına karar verildi. Dünya Kupası’nın ilk altın golünü de Fransa kaptanı Laurent Blanc, Paraguay’a attı. Fransa 98’de görev yapan Faslı hakem Said Belqola, Dünya Kupası tarihinde görev alan ilk Afrikalı hakem oldu.

Son şampiyon Brezilya Fransa 98 finalinde ev sahibi Brezilya ile karşılaştı ve bu kez son gülen Fransızlar oldu. Finalde Fransa’nın iki golünü Zinedine Zidane kafayla attı. 3-0 biten maçın son golünü de 90+3 dakikada Emmanuel Petit kaydetti.

Arjantinli Gabriel Batistuta, 5-0 kazanılan Jamaika maçında biri penaltıdan olmak üzere 3 gol atınca iki ayrı Dünya Kupası’nda hat-trick yapan ilk futbolcu olarak tarihe geçti.

1994’te Yugoslavya forması giyen ve gol atan Robert Prosinecki, 1998’de de Hırvatistan formasıyla gol atınca Dünya Kupalarında iki farklı takım adına gol atan ilk oyuncu oldu. Turnuva’nın maskotu mavi horoz Footix’ti ve elinde de bir adidas Tricolore taşıyordu.

Fransa 98’in resmi şarkısı Ricky Martin’in La Copa de la Vida adlı parçasıydı.

Yorum Yazın

Exit mobile version