Menu
in

Futbol Takımlarına Marş Olmuş Şarkılar

Marşlar, taraftarın sözü, dilidir. Desteğini, acısını, sitemini, aşkını marşlarla verir taraftar; takımını bu marşlarla ayakta tutar. Alınan sonuçlarda, takımın futbol becerisi kadar taraftarın desteği de büyük pay sahibidir. İşte bu sebeple futbolda destek demek marş demektir!

Lafı daha fazla uzatmadan, gerek taraftarın gerekse sanatçının kendisinin takıma uyarladığı sözlerle taraftarın diline dolanmış marşları tek tek dinleyelim. İddiaya giriyoruz, bu marşları dinledikten sonra içinizde maça gitme isteği uyanacak.

Alem Buysa Kral Cimbom

Galatasaray’ın 1993 yılında Avrupa’da aldığı galibiyetler sonrasında, koyu Galatasaraylı olan Mahsun Kırmızıgül, aynı yıl çıkardığı ve hayli popüler olan şarkısı “Alem Buysa Kral Benim” şarkısını takımına uyarlar ve ortaya halen taraftarın hatırında kalan bu şarkı çıkar. Halay efektli klibi ise olay!

Gücüne Güç Katmaya Geldik

Usta sanatçı Suavi’nin “Tükenme” adlı şarkısına yazılan efsane sözlerle bugün Beşiktaş taraftarının en sevdiği marşlardan biri böyle ortaya çıktı. 1999 yılından itibaren Beşiktaş stadyumunda da çalınan marşın sözleri Uğraş Şahin Polat’a ait.

Ateşini Yolla Bana

Hakan Peker’i Hakan Peker yapan şarkılardan biri “Ateşini Yolla Bana” şarkısı, bugün Beşiktaş tribünlerinin en çok söylenen marşları arasında.

Geliyor Geliyor Fenerbahçe Geliyor

Fenerbahçe için en çok marş besteleyen kim deseler, yanıtımız açık ara Eda-Metin Özülkü çifti olurdu. Onlarca beste arasından seçim yapmakta epey zorlansak da bizi en çok coşturan bu marşı sizinle paylaşmasak olmazdı.

Siyah Beyaz Bir Aşk Hikayesi

Ustanın kendisi Galatasaray taraftarıydı ama bu şarkısı sanki Beşiktaş’a özel yazılmış gibi değil mi? Taraftar da aynısı düşünmüş olacak ki şarkı popüler olduğu yıllardan itibaren Beşiktaş taraftarının dilinden düşmüyor.

Şereftir Seni Sevmek

Bu marşı nereden hatırladığınızı hemen söyleyelim. Şarkının orijinali, birçok sanatçı tarafından da seslendirilen Duydum ki Unutmuşsun’dur. Uzun uzun anlatmaya gerek yok, arkanıza yaslanın ve sesi kökleyin 🙂

Samanyolu

Fenerbahçe’nin efsane marşlarından biri için söylenecek söz yok. “Samanyolu” şarkısının değişen hiçbir sözü yok ancak Fenerbahçe’yle öyle özdeşleşti ki taraftarın dilinden düşmez oldu. Videonun sonundaki atkı şovsa görülmeye değer.

Bordo Mavi Trabzonum

1997 yılında Küçük İbo, Trabzonspor’a Bochum maçı öncesinde böyle bir marş yapar. Küçük İbo’nun klipteki hareketleri ise ibretlik.

Yürüyoruz Biz Bu Yolda

Galatasaray’ın efsaneleşmiş marşlarından bir diğeri de kesinlikle bu. Bilenler bilir, şarkının orijinali Zerrin Özer’den dinlemeye alışık olduğumuz “Son Mektup” şarkısıdır.

I Love You Cimbom

“Bu Kız Beni Sevmeli” adında bir dönem milyonların diline dolanan bir şarkı yapmıştı Mustafa Sandal. İşte o şarkının sözleri değişti, Barcelona’ya laf göndermeli, yarı İngilizce yarı Türkçe bir marşa dönüşmüştü. Hala hatırlayamadıysanız, videoyu mutlaka izleyin.

100. Yıl Marşı

Fenerbahçe’nin 100. yıl kutlamaları döneminde, Kıraç’ın bestelediği marşı unutmak olmaz.

Gerçekleri Tarih Yazar

Galatasaray’ın dört yıl üst üste şampiyon olması ve Avrupa’da büyük başarılar elde etmesi üzerine bu marş yazılır ve taraftarın en sevdikleri arasına hızlı bir giriş yapar. Şarkıyı nereden biliyorum diyenlere Sezen Aksu’dan “Olmaz Olsun”u dinlemelerini tavsiye ediyoruz.

O Şimdi Şampiyon

Bir dönem oldukça popüler olan “O Şimdi Asker” şarkısını bilmeyen yoktur. İşte o şarkı Fenerbahçe’nin 100. Yıl kutlamaları kapsamında üzerine yeniden söz yazılarak marş haline getirildi. Tuğba Ekinci’nin seslendirdiği marşı henüz dinlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Mor Menekşe

Bu şarkının statlarda söylenme hikayesini hatırlayacaksınız. Birkaç yıl önce Galatasaray forma rengi olarak mor rengi seçer ezeli rakibinin diline bu şarkıyla düşmekten kaçamaz. Galatasaray yenildikçe Fenerbahçe bu şarkıyı söyler, söyledikçe de şarkının sahibi Kayahan bu duruma çok üzülür. Çünkü Kayahan koyu bir Galatasaray’lıdır ve sonraları iş, bu şarkıyı yaptığına pişman olduğunu itiraf etmeye kadar varacaktır.

Bir Efsaneydi

Bir Hakan Peker efsanesi olan şarkının Fenerbahçe’yle özdeşleşmesi sağlayan o marşı unutursak kalbimiz kurusun!

Demba Ba

Beşiktaş’ın son yıllarda en popüler marşı Demba Ba için yazılan bu marş öyle çok sevildi ki evlilik programlarından, düğünlere kadar alakalı/alakasız birçok yerde anlamsızca Demba Ba’ya yazılmış bu marşı duyabilirsiniz. Ama kabul edelim, marş güzel, akılda kalıcı ve kolay ezberlenebilir.

BONUS:

Bir Oluruz Yolunda

Milli takımımız için Tarkan’ın bestelediği B”ir Oluruz Yolunda” şarkısını unutmak ne mümkün! Sesi sonuna kadar açıp, milli duygularımızı kabartmaya var mısın?

Yorum Yazın

Exit mobile version