Menu
in

Futbolda Vuruş Teknikleri

Futbolda takım arkadaşlarına pas vermek, orta yapmak ya da kaleye şut çekmek amacıyla ayağın ve kafanın farklı noktalarının kullanıldığı teknikler, futbolda topa vuruş çeşitleri olarak adlandırılır. Futbolcular, pozisyonların gerektirdiği şekillerde bu teknikleri kullanırlar. Ayak içi vuruş, ayak üstü vuruş, ayak dışı vuruş ve kafa vuruşu temel teknikleri oluşturur. Bunların yanı sıra vole ve rövaşata gibi farklı teknikler de futbol sahalarında görülür.

Ayak İçi, Üstü ve Dışı Vuruş Teknikleri

Plase de denilen ayak içi vuruş, topa, ayağın iç kısmıyla vurularak topun istenilen yere gönderilmesi tekniğini ifade eder. Genellikle oyuncuların birbirlerine pas verirken kullandıkları bu vuruş, topu kalenin hedeflenen noktasına iletme konusunda oyuncuya avantaj sağlar. Ayağın iç kısmı, ayağın diğer bölgelerine göre daha kontrol edilebilir olduğundan serbest vuruşlarda ve duran toplarda en çok tercih edilen vuruş tekniğidir.

Ayak üstü vuruş ise topa sert vurmak istenildiğinde tercih edilmesi gereken tekniktir. Futbolda şut teknikleri değerlendirildiğinde ayak üstü vuruş, futbolcuların sıklıkla başvurdukları teknikler arasında bulunmaktadır. Kalçadan güç alınarak yapılan bu vuruş tekniği, uzaktan atılan şut ve paslarda kullanılır. Ayağın daha küçük bir alanıyla ve topa olabildiğince sert vurulduğundan ayak üstü vuruşta isabet oranı daha düşüktür ve topun gideceği yeri tahmin etmek de zordur. Bu tarz vuruşların kaleyi bulması hâlinde şutun sertliğinden dolayı kalecilerin topu kontrol etmesi zorlaştığından, top yeniden oyuna dönebilir ya da kaleci topu kornere çelmek durumunda kalır. Böylece atak yapan takım ikinci bir gol veya pozisyon fırsatı yakalayabilir.

Destek ayağının en önemli olduğu vuruş tekniği, ayak dışı vuruştur. Topa vurulduğu sırada bileği kullanarak topa yön vermek, bu tekniğin temelini oluşturur. Özellikle serbest vuruşlarda topa falso vermek için kullanılır. Ayak dışı vuruş tekniğinde ustalaşan futbolcular, maçlarda rakiplerine karşı avantajlı hâle gelirler. Ayrıca bu teknik, ters ayaklı futbolcuların orta yapması açısından da büyük önem taşır ve onların beklenmedik ortalar yapmalarına imkân tanır. Ayak içi, üstü ve dışı vuruş tekniklerini uygularken giyilen kramponun etkisi yüksektir. Kaliteli ve konforlu bir krampon vuruşun etkisini arttıracaktır.

Kafa Vuruşu Tekniği

Havadan gelen toplara sıçrayarak kafa ile vurulması tekniğidir. Topun geliş yönü, yüksekliği ve hızına göre konumlanan futbolcu, topla havada buluşacak zamanlama ile yukarı sıçrar, havadaki topu kafası ile kaleye göndermeye çalışır. Futbolcu, yerden destek alamadığı için dengesiz vuruş yapma ihtimali, diğer tekniklere göre daha yüksektir. Bu teknik, yukarı sıçramadan yapılabileceği gibi topun geliş yüksekliğine göre vücudu farklı şekilde konumlandırarak da yapılabilir. Kafa vuruşu, ayak ile çekilen şutlar kadar şiddetli değildir. Kornerler başta olmak üzere duran toplarda bir takımın gol atmak, diğer takımın ise topu kaleden uzaklaştırmak amacıyla en çok kullandığı vuruş tekniğidir.

Vole ve Rövaşata Teknikleri

Havadan gelen topa, yere temas etmeden vurulmasını ifade eden vole vuruşu tekniği, futbolcunun topun kontrolü ile vakit kaybetmeden şut çekebilmesini mümkün kılar. Top havadan geldiği için isabet ihtimalinin daha düşük olduğu bu vuruşlar etkili olduğu takdirde, rakip takımın kalecisi, bu duruma hazırlıksız yakalanabileceğinden gol ihtimali artabilir.

Rövaşata ise yine havadan gelmekte olan topa, havada ters perende atılarak vurulmasını ifade eder. Zor bir teknik olduğundan isabet oranı hayli düşüktür. Bu yüzden, rövaşatayla atılan goller, en sansasyonel goller olarak kabul edilir. Futbolcunun havada topla buluşacağı anın zamanlamasını çok iyi ayarlaması ve vuruşu yaptıktan sonra da elleriyle düşüşünü hafifletmesi önemlidir. Rövaşata sırasında hareket alanının genişlemesi adına giyilen futbol giyim ürünün rahat ve güvenilir olması gerekmektedir. Siz de amatör ya da profesyonel olarak futbolla ilgileniyorsanız, gereksinim duyduğunuz tüm aksesuar ve futbol giyim ürünlerini avantajlı fiyatlarla satın almak için Barcin.com adresini ziyaret edebilir, futbol kariyerinizi, hedeflediğiniz biçimde inşa etmeyi sürdürebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version