in ,

Futbolun arenası statlar

Eski Roma’da gladyatörler hayatlarını ortaya koyarken bu ölüm kalım savaşını izlemek isteyen meraklı kalabalık da arenaları doldururdu. Tarihi filmlerde izlediğimiz arenalar, arenada tezahürat yapan izleyiciler ve ortada canını dişine takıp kıyasıya mücadele eden gladyatörler size de bir yerlerden tanıdık gelmiyor mu? Tabii ki statlardan bahsediyoruz.

Dünyanın en popüler sporu olan futbol, en sıradan maçlarda dahi on binlerce insanı bir araya getiriyor. Kimi zaman ise yüz bin kişinin tek bir forma aşkıyla bir araya gelip tek bir vücut gibi davrandığına şahit oluyoruz. İşte bu büyülü ortamlara, futbol tarihinin ayrılmaz parçası olan statlara birlikte göz atmaya var mısınız?

Pek çok spor ve atletizm dalına ev sahipliği yapsalar da, en çok ev sahipliği yaptıkları futbol karşılaşmalarıyla efsane olan statlardan bazıları Londra’daki Wembley Stadı, Barcelona’daki Camp Nou ve Milan’daki San Siro statlarıdır. Şimdi bu statlara bir göz atalım…

Wembley Stadı/Londra

Londra’da yer alan ünlü Wembley stadı, 1923 yılında kuruldu, 2007 yılında ise eski stadın yerine yenisi yapılınca New Wembley olarak anılmaya başlandı. 2003 yılında yıkılana dek dünyanın en ünlü statlarından birisiydi. İngiltere Milli Takımının da maçlarını oynadığı, 90.000 kişi kapasiteli Wembley, Avrupa’nın en büyük ikinci stadı. Çatısının bir kısmı açılabile stadın önünde de Bobby Moore heykeli yer alıyor. 798 milyon pounda inşa edilen statta 2007 FA Cup finali oynandı. 2012 yılında yapılacak Londra Olimpiyatlarında da merkezi statlardan birisi olacak.

Maracana Stadı/Rio de Janeiro (resmi adı Estádio Jornalista Mário Filho)

Dünyada ismi futbolla neredeyse eş anlamlı hale gelmiş bir ülke olan Brezilya’nın en ünlü statlarından birisi. 1950 FIFA Dünya Kupası finalini bu statta tam olarak 199.8545 taraftar izledi. Şu an 82.238 olan koltuk kapasitesi 2013 FIFA Konfederasyon Kupası için 85.000’e çıkarılmaya çalışıyor. Botafogo, Flamengo, Fluminense ve Basgo De Gama gibi Brezilya’nın büyük takımlarının maçlarını oynadığı Maracana stadı 2014 FIFA Dünya Kupası, 2015 Copa America, 2016 Yaz Olimpiyatları ve 2016 Engelliler Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak.

Camp Nou / Barcelona

İspanya’nın Barcelona kentindeki futbol mabetlerinden birisi de Nou Camp (Katalanca Camp Nou) stadıdır. 1957 yılından beri Barcelona futbol takımına hizmet eden statta en sonuncusu 1999 UEFA Şampiyonlar Ligi finali olmak üzere pek çok önemli uluslararası müsabaka oynandı. 99.354 koltukla Avrupa’nın en büyük, dünyanın dördüncü büyük stadıdır. 1984 yılında statta Barcelona Kulüp müzesi açıldı.

Air Jordan’dan yepyeni Jordan Fly Wade

Efsane sporcular: Del Piero