Menu
in

Futsal Nedir? Futsal Kuralları Nelerdir?

Futsal Nedir? Futsal Kuralları Nelerdir?

Futsal Nedir? Futsal Kuralları Nelerdir?

Futsal 1930 yılında Arjantin’de keşfedilen ve uzun zamandır Güney Amerikalı yıldız futbolcuların favorileri arasında yer alan bir salon futboludur. Gittikçe daha popüler hale gelen futsal, iri bir vücut ya da uzun boy gibi spesifik özellikler gerektirmez. Ancak saha içinde hız ve hareketlilik ön plandadır. Çünkü futboldan daha küçük bir alanda oynanır ve rakiple iç içe bir oyun olduğundan sürekli mücadele gerektirir. Ayrıca, kelimenin tam anlamıyla salon futbolu olmadığından dinlenme molaları ve hareketsiz anlar yoktur, futsalda her zaman hareket halinde olmanız gerekir. 

Futsal Nedir?

Futsal, bir çeşit salon futboludur. Adı, İspanyolca “fútbo”l (ayak) ve “sala” (salon) kelimelerinden gelir. Futsal, dinamik, gösterişli ve hızlı bir spor olarak bilinir. Küçük bir sahada, bir kaleci ve dört saha oyuncusu olmak üzere beş kişiyle oynanan eğlenceli bir spordur ve spor salonlarında oynanır. Spor salonu zeminleri genellikle özel olarak formüle edilmiş bir plastikten yapılır. Dişli krampon kullanımı için çok uygun değildir.Futsalın saha futbolundan farklı birtakım kuralları vardır. Dışarıdan bakıldığında futsal, sahalarda oynanan futbola çok benzer, ancak oyunun hızı farklı bir stil gerektirir. Salonda ‘flop topu’ ile oynanır. Flop topu sekmeye karşı dirençlidir ve topun özellikleri saha futbolunda kullanılan toptan önemli ölçüde farklıdır. Top modellerini inceleyip içinden keyifle futsal oynayacağınız bir ürün seçebilirsiniz.

Oyun ayrıca teknik olarak da farklıdır ve vurgu daha çok hızlı oyun ve bireysel teknik üzerinedir. Oyunun hızlı temposu nedeniyle futsal, hem pratik yapma hem de izleme açısından oyuncular, taraftarlar ve seyirciler için çok çekici bir spordur. Bu nedenle eğlence ve spor için idealdir. Futsalın güzel yanı, herkes tarafından farklı seviyelerde hızlı bir şekilde oynanabilmesidir. Futsal oynayarak, çok çalışması gereken kardiyo-pulmoner sisteminizi de geliştirmeniz mümkündür. Oyunda hareketsiz geçirilen an oldukça azdır ve yüksek oyun yoğunluğu ile dayanıklılığınızı artırmanız da mümkündür. Ayrıca daha fazla maç yaptıkça konsantrasyonunuz ve karar verme hızınız da artar.

Futsal Kuralları Nelerdir?

Futsalın kuralları saha futboluna oldukça benzer, ancak ikisi arasında birtakım temel farklılıklar vardır. En önemli futsal kuralları şöyle sıralanabilir:

  • Kapalı bir futbol sahasının boyutu 40 x 20 metredir.
  • Futsalda kullanılan kalelerin iç ölçüleri 3 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğindedir. Kale direkleri kare ve 8 cm kalınlığındadır.
  • Hedefler, spor salonunun arka planından farklı olarak açıkça görülebilir bir renktedir. Neredeyse tüm durumlarda kırmızı/beyaz kareli hedefler kullanılır.
  • Futsalda taç atışı yoktur, ancak top yan çizgiyi geçtikten sonra vuruş yapılır.
  • Fiziksel temasa saha futbolundan çok daha az izin verilir.
  • 5’e karşı 5 oynanır ve maç sırasında oyuncu değişikliği yapılabilir.
  • Futbol topundan çok daha az zıplayan ve küçük boyutlara sahip flop topuyla oynanır.
  • Bir kaleci 4 saniye içinde bir topa vurmalı veya atmalıdır.
  • Serbest vuruşlar 4 saniye içinde kullanılmalıdır.
  • Futsalda ofsayt kuralı yoktur.

Futsal Nasıl Oynanır?

Bireysel taktikler saha futboluna benzer, ancak futsalda her oyuncu herhangi bir pozisyonda oynayabilmeli ve savunmanın yanı sıra hücumda da olabilmelidir. Oyunun her aşaması farklı bir eylem gerektirir. Özel bir taç atışı, serbest vuruş, köşe vuruşu veya kaleci tarafından taç atışı en çok görebileceğiniz eylemlerdir.

Grup taktikleri futsala özeldir ve herkesin maç sırasında taktik değiştirebilmesi için bunları bilmesi gerekir. Çocuklar beş veya altı yaşında bu oyunu oynamaya başlayabilirler. Futsal, iki yirmi dakikalık bir bloktan oluşur. 1-3-1, elmas şekli, bir T sistemi, kare veya ters Y oyuncu dizilimi her yarıda birkaç kez değiştirilir. Bir yarıdaki altıncı faulden itibaren, rakip takıma penaltı vuruşunda olduğu gibi kaleye dokuz metre uzaklıkta bir serbest vuruş verilir.

Futsal, herkesin elinden gelenin en iyisini yapıp çok yönlü bir oyuncu olması ile alakalıdır. Çünkü takım ruhu burada çok önemlidir. Hatalar bile ortak potada kaybolur. Sahada sadece beş kişi olduğunuzdan ekip üyelerinize de yardım etmeniz gerekir. Futsalın en büyük özelliklerinden biri de çok az bireysel başarı olmasıdır, çünkü hedefler kolektif eylemlerin sonucudur. Futsalda fair play en önemli değerlerden biridir: müdahaleler yasaktır ve faul cezalandırılır.Kısaca futsal hem oldukça eğlenceli hem de yoğun bir spordur. Bu nedenle maç öncesinde ısınmayı unutmamanız gerekir. Hem ısınma ve antrenman hem de karşılaşmalar için iyi bir ekipmana ihyitacınız vardır. Bu nedenle futsal için ideal ayakkabılar, koruyucu dizlik ve bileklikler için Barcin.com ‘a göz atabilir, profesyonel ekipmanla futsal kariyerinize başlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version