in , , ,

Takım Sporlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Takım Sporlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çocuklar dünyayı hareket ederek keşfederler. Bu nedenle spor aktiviteleri çocukların sağlıklı fiziksel, zihinsel ve psikososyal gelişimine büyük katkı sağlar. Hayatın her alanında kullandığınız denge, hız ve koordinasyonun temel yapı taşları çocuklukta atılır. Ek olarak, spor, bilişsel performansı ve beyin esnekliğini de artırır. Ayrıca özgüven oluşturmaya, stresi yönetmeye, bağımlılıkla, depresyonla, zihinsel ve yeme bozukluklarıyla savaşmaya da yardımcı olur. Yeterli egzersiz sadece kasları ve kemikleri güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık ve kardiyovasküler sistemi de güçlendirir. Bu gibi pek çok faydası olan sporun takım halinde yapılan çeşitleri ise sosyal açıdan daha fazla gelişimi destekler. (1)

Fiziksel ve zihinsel etkiler birbiriyle ilişkilidir ve birbirini etkiler. Örneklemek gerekirse iyi motor gelişimi, sosyal-duygusal gelişim için önemli bir temeldir. Araştırmalar, yetenekli çocukların daha fazla başarı deneyimi elde ettiğini, yeni becerileri daha kolay öğrendiğini ve daha fazla özgüvene sahip olduğunu gösterir. Özellikle takım ve ikili sporlarda birlikte çalışmayı, hayal kırıklıkları ve başarılarla başa çıkmayı daha kolay öğrenirler. (3)

İşte takım sporlarının çocuk gelişimine etkileri!

İşbirliği ve Sosyal Çevre

Takım sporları çocuklara başkalarıyla birlikte çalışmayı öğretir. Çocuk, birlikte çalışarak takımdaki herkes için fayda sağlayabileceğini ve takım olmanın anlamını kavrayabilir. Diğer ekip üyelerinin başarıları ekibe bir bütün olarak fayda sağlayacağından çocuklar başkaları için mutlu olmayı da öğrenirler. Takımın bir parçası olduklarında hareketlerinin başkalarını etkileyebileceğini de anlayabilirler Bu zaman zaman ekipman paylaşımı anlamına da gelir. Takım başarısı için ortak çocuk ürünleri kullanılabilir.

Takım sporlarına katılmak çocuklara yeni arkadaşlar edinme ve önemli hayat dersleri alma fırsatı verir. Çocukların ortak bir amaç için birlikte çalışan bir grup arkadaşları olduğu için kendilerini izole hissetme olasılıkları daha düşüktür. Bir takımın parçası olmak çocukların utangaçlığın üstesinden gelmesine de yardımcı olabilir.

Özgüven ve Saygı

Takım sporları güven oluşturur ve benlik saygısını artırır. Böylece erken yaşta bu bilince sahip olan çocuklar daha başarılı olur. Bir takımdaki her oyuncu her maçta önemli bir rol oynadığından kendini önemli ve değerli hisseder. (2) 

Bir takımda oynayarak çocuklar akranlarına, hakemlere ve spor koçlarına saygı duymayı öğrenirler. Bunu genç yaşta öğrenmek son derece önemlidir ve spor alanında öğrenilen dersler daha sonraki yaşamlarında onlara yardımcı olabilir. (2) Örneğin, adidas çocuk forma modelleri bir grubun parçası olduğunu hissetmesine yardımcı olabilir ve takım ruhunu da paylaşım, yardım gibi konularda bilinçlenmesine olanak tanır.

Duygusal Fayda ve Ruh Sağlığı

Takım sporlarına katılmanın çocuğunuz için duygusal faydaları olabilir. Örneğin çocuklar bir başarı elde ettiğinde sporun faydalarını görebilir. Çünkü hedeflerine ulaştıklarını gördüklerinde motivasyonları artar ve bu da özgüvenin artmasına yardımcı olur. Çocuklar ayrıca kazanmayı ve kaybetmeyi, hatalarından dersler çıkarmayı ve ilerlemeyi öğrenirler. (3)

Çocuklarınız bir spor takımında oynuyorsa depresyon ve stres riski azalabilir. Çocukların enerjilerini olumlu bir şeye yönlendirme şansına sahip olmaları aynı zamanda daha az davranış sorunun ortaya çıkmasını da sağlar. (2)

Akademik Kariyer ve Eğlence

Spora katılan çocuklar genellikle okulda daha başarılı olurlar. Genellikle kararlıdırlar ve hedefleri nasıl belirleyeceklerini ve ulaşacaklarını öğrenmişlerdir. Takım sporlarına küçük yaşta başlayan çocuklarda disiplin bilinci oluşur ve bu da dolaylı olarak akademik kariyerde daha başarılı olabilecekleri anlamına gelir. (3)

En önemlisi, takım sporları çocuklarınızın eğlenmesi için harika bir fırsattır. Takım sporları sayesinde çocuklarınız arkadaşlarıyla temiz havaya çıkar ve TV, bilgisayar ekranlarından biraz uzak kalır.

Spor aynı zamanda kötü alışkanlıklara karşı tutum konusunda oldukça önemlidir. Sporu önemli bulan çocukların, sağlıklarına daha fazla değer verdikleri ve zararlı maddelerin etkilerinin farkında oldukları için, ileri dönemlerde uyuşturucu veya sigara kullanma olasılıkları daha düşüktür. (4)

Siz de çocuklarınızın birey olma yolculuğunu ve fiziksel gelişimini desteklemek isterseniz onları uygun bir takım sporu için teşvik edebilirsiniz. Bununla birlikte takım sporlarında başarısına katkı sağlamak için de barcin.com üzerinden tüm spor ekipmanlarına göz atabilirsiniz.

Kaynaklar

1- https://www.hindawi.com/journals/bmri/2017/2760716/ 

2- https://www.megatraining.nl/effecten-van-sport-en-bewegen-op-de-ontwikkeling/ 

3- https://www.activekids.com/soccer/articles/7-benefits-of-team-sports-for-kids 

4- https://www.researchgate.net/publication/267362744 

Black Friday Yaklaşırken Dolabınıza Eklemeniz Gereken 5 Önemli Parça!

Black Friday Yaklaşırken Dolabınıza Eklemeniz Gereken 5 Önemli Parça!

Futsal Nedir? Futsal Kuralları Nelerdir?

Futsal Nedir? Futsal Kuralları Nelerdir?