in

Geçmişte Sporu Yaşam Biçimi Hâline Getirmiş Aktörler

Düzenli şekilde yapıldığı takdirde sağlığı olumlu yönde etkileyen spor, kimi insanlar için bir tutku, hatta yaşam biçimine dönüşebiliyor. Sporla profesyonel biçimde ilgilenmekse bazı insanların kariyerlerini baştan aşağı şekillendirebiliyor. Bugüne dek belki onlarca filmini izlediğiniz Hollywood yıldızlarından bazılarının, geçmişte birer sporcu olduğunu biliyor muydunuz? Dilerseniz gelin, Amerikan futbolu ve fitness gibi egzersiz çeşitlerini de yaparak hem bedenini hem de zihnini şekillendiren bazı ünlü aktörlerden söz edelim.

Sporcu Kişiliği Onu Terminatör Yaptı: Arnold Schwarzenegger

Henüz 14 yaşındayken, dönemin ABD’li fitness uzmanı Jack LaLanne gibi isimlerden etkilenerek vücut geliştirmeye başlayan, 1947, Avusturya doğumlu yıldız Arnold Schwarzenegger, 1965 yılında Mr. Universe yarışmasına katılacak kadar kendini geliştirdi. Her ne kadar yarışmadan ikinci olarak ayrılsa da bu durum, kendisini yıldırmadı ve spor yapmak konusundaki azmini asla kaybetmedi. 1967 yılında ise Schwarzenegger, Mr. Universe yarışmasında birinciliği elde edip ardından kendisini daha da ünlü hâle getirecek Mr. Olympia yarışmalarına katıldı. 1970-1975 yılları arasında peş peşe Mr. Olympia unvanını elde eden Schwarzenegger, çok geçmeden Hollywood tarafından keşfedildi. İlk rol aldığı yapım olan 1970 çıkışlı “Hercules in New York”, büyük ses getirmemiş olsa da 1984’te beyaz perdeye yansıyan “Conan the Barbarian” ve “The Terminator”, Arnold Schwarzenegger’ın dünya çapında bir yıldız olmasını sağladı. Kariyeri boyunca, bugün bilim kurgu sineması adına parmakla gösterilen; “The Running Man”, “Total Recall”, “Terminator 2: Judgment Day”, “Eraser” ve daha pek çok aksiyon filminde oynayan Schwarzenegger’ın rollerinde daha iyi performans sergilemesi adına dans ve bale eğitimi aldığı da biliniyor.

Lakabını Güreşten Aldı: Dwayne “The Rock” Johnson

Kimi yıldızların, gerçek birer yıldız olacağı daha küçük yaştan belli olabiliyor, 1972, ABD doğumlu Dwayne “The Rock” Johnson gibi. Henüz küçük yaşlardayken de sporla ilgilenen ve futbol takımlarında yer alsa da babasının da bir profesyonel güreşçi olması sayesinde 1996 yılında ringlere çıkan The Rock, WWF’de (World Wrestling Federation-Dünya Güreş Federasyonu) önemli başarılar elde etti. Ringdeki eğlenceli hâlleri ve başarısıyla Hollywood’un ilgisini çeken The Rock, 2001 yılında yayınlanan sinema filmi “The Mummy Returns”de “Akrep Kral” rolünde oynadı. Sonrasında ise oyunculuk kariyeri basamaklarını hızla çıkmaya başlayan The Rock, aksiyon ve macera filmlerinin aranan ismi hâline geldi. The Rock’ın basketbol karşılaşmalarını yakından takip ettiği biliniyor.

Sakatlanması Onu İkonik Bir Aktör Yaptı: Burt Reynolds

1936’da ABD’de doğan ve sinema dünyasında hiç şüphesiz bir döneme damgasını vuran Burt Reynolds da sinema kariyeri öncesinde sporla ilgilenen isimlerden biri. Gençliğinde Amerikan futbolu ve spor arabası yarışlarıyla ilgilenen Reynolds, geçirdiği sakatlık ve sonrasında kaza nedeniyle çok sevdiği spor dallarıyla vedalaşmak durumunda kaldı. Önceleri stajyer olarak film stüdyolarında çalışan yıldız, çok geçmeden oyunculuk kariyerine adım attı. 1977 çıkışlı “Smokey and the Bandit” ve 1981’de yayımlanan “Cannonball Run” gibi aksiyon komedi filmlerinin yanı sıra 1974 yılında gösterime giren “The Longest Yard” ve 1978’de izleyicilerle buluşan “Hooper” gibi dram ağırlıklı aksiyon filmlerinde de rol alan Reynolds, rol aldığı 200’e yakın filmle sinema tutkunlarının zihnine kazındı ve ikonik Hollywood yıldızları arasına adını yazdırdı.

Siz de beden ve ruh sağlığınızı daha iyi hâle getirmek adına sporla ilgilenmek istiyorsanız, antrenmanlarınızda kullanabileceğiniz suluk ve daha pek çok spor aksesuarını, Barcin.com adresini ziyaret ederek avantajlı fiyatlar üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Kayak Tatiline Giderken Çantanızda Bulunması Gerekenler

Türkiye’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler