in

Kayak Tatiline Giderken Çantanızda Bulunması Gerekenler

Kayak tatiline giderken çantanızı hazırlamak için kayak ekipmanları başta olmak üzere pek çok hazırlık yapmanız gerekebilir. Çünkü karda vücudunuzu korumak ve sıcak kalmak için herhangi bir kıyafetten daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Örneğin termal iç çamaşırı ve kalın kayak çorapları vazgeçilmezler arasındadır. Ancak her zaman akla gelmeyen ve göz ardı edilen kayak ekipmanları ve koruyucu malzemeler de söz konusudur. Örneğin güneş kremi kar tatilinde de yanınıza almanız gereken koruyuculardan biridir, çünkü güneş ışınları kar üzerinden yansıyarak cildinizi tahriş edebilir. Kayak tatilinizi daha eğlenceli ve konforlu hale getirmek için çantanızı bu gibi ürünlerle donatmanız oldukça önemlidir.

Kış tatiline giderken yanınıza almanız gerekenler nelerdir? Özellikle ilk kez kayak yapmaya gittiğinizde unutmamanız gereken eşyalar vardır. Bu nedenle iyi bir liste her zaman hayat kurtarıcı olabilir. Bununla birlikte iyi bir liste deneyimli kış sporları tutkunları için de her zaman iyi bir fikirdir. Kayak kıyafeti, gözlük, kayak ekipmanı ve tabii ki kayak kaskı, kayak sonrası için kıyafet gibi ürünlerle birlikte hem tatili hem de yolculuğu düşünmeniz gerekir. Peki kış sporları gezisine çıkarken yanınıza mutlaka almanız gerekenler nelerdir? Gelin kayak tatilinizi sizin için mükemmel bir deneyim haline getirecek kontrol listesine birlikte göz atalım.

Rüzgardan Korunmak için Boyunluk

Kayak tatili için yanınıza alacağınız en önemli şey sıcak tutan kayak kıyafetleridir. Örneğin Columbia erkek ve kadın termal giysiler, kayak montları açısından geniş yelpaze sunar. Ancak kayak veya snowboard sırasında olduğu kadar kayak sonrası veya diğer akşam aktivitelerinde de ne giyeceğinize karar vermeniz gerekir. Bu giysiler de termal ve su yalıtımı gibi özelliklere sahip olmalıdır. Bu yüzden hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olmanız önemlidir. Çünkü kış tatili ya da sporları için yolculuğa çıktığınızda soğuk en büyük sorun haline gelebilir. Termal kıyafetlere ek olarak koruyucu aksesuarlar da almanız gerekir. Örneğin termal polar boyunluklar sert rüzgar ve dondurucu kar soğuğu için olmazsa olmazlar arasındadır. Tek başına ya ailenizle kış tatiline gidiyor olmanız fark etmeksizin yanınıza birkaç adet boyunluk alabilirsiniz. Bununla birlikte kış tatili için valiz hazırlama aşamasında unutmamanız gereken diğer malzemeler ise şunlardır:

 • Kayak veya snowboard
 • Kayak veya snowboard botları
 • Kayak kaskı
 • Gözlük
 • Kayak sırt çantası
 • Kayak ceketi
 • Kayak pantolonu
 • Termal iç çamaşırı
 • Kayak çorapları
 • Kayak şapkası
 • Güneş gözlüğü
 • Dudak kremi (min. spf 30)
 • Güneş kremi
 • Kar botları
 • Eldivenler
 • Kayak direkleri
 • Kayak cilası ve bakım ekipmanları
 • Kamera
 • Go Pro

Kardan Yansıyan Işınlara Karşı Güneş Koruyucu

Kış tatili valiz hazırlama söz konusu olduğunda günübirlik bir tatilden oldukça farklıdır. Çünkü hava şartları, varış noktasının sağladıkları ve ücretleri düşünüldüğünde kapsamlı bir çanta hazırlamak sizin için en iyisidir. Kayak çantanızda olması gereken ürünlerden biri de güneş koruyuculardır. Örneğin güneş kremi ilk kez kayak yapmaya gittiğinizde çantanıza koymayı unutabileceğiniz bir malzemedir. Ancak iyi bir güneş kremi kayak tatilinde yanınıza almanız gereken en önemli ekipmandır. Normal güneş kremi ile sabahları yüzünüzü koruma altına alabilir ve gün içinde stick güneş kremi ile gerektiğinde kolaylıkla yenileyebilirsiniz. Güneş kreminin yanı sıra güneş gözlüğü de yansımalar için ideal bir koruyucudur. Hem gözlerinizi ışınlara karşı korur hem de yansımalar nedeniyle azalan görüş açısını artırır. Çünkü güneş ışınları kardan yansıdığı için gözlerinizi alabilir, ama aynı zamanda dinlendiğiniz anlarda da dikkat etmeniz gerekir. Outdoor ürünleri arasında yer alan kar maskesi de bir seçenektir, fakat konfor açısından güneş kremleri ile cildinizi koruyarak tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Nemlendiriciyle Soğukta Cildinizi Koruyun

Kış sporları, kulağa ne kadar hoş gelse de hava şartlarının sizi zorlayabileceği anlamına da gelir. Bu nedenle iyi bir kayak çantası, her zaman gerekli ekipmanlarla doldurulmalı ve çantanın kendisi de sağlam olmalıdır. Bununla birlikte soğuk hava şartlarından korunmanız için unutmamanız gereken bir diğer malzeme ise nemlendirici ürünlerdir. Cilt, soğukta oldukça hassas hale gelir, kurur ve çatlar. Yüzünüz ve ellerinizi vücudunuzun geri kalan kısmı gibi maske, eldiven ile kapatabilirsiniz. Columbia kadın ve erkek kış koleksiyonları arasında Omni-Heat gibi teknolojilere sahip ideal kıyafet ve aksesuarlar yer alır. Ancak her zaman yüzünüzü ve ellerinizi soğuktan koruyamayabilirsiniz. Ayrıca kıyafetleriniz olsa da cildinizin soğuktan etkilenmemesi için iyi bir nemlendirici her zaman gereklidir. Bu nedenle kış sporları yaparken yüzünüz başta olmak üzere yine güneş koruyuculu losyon, krem ve vücut sütleri kullanabilirsiniz. Örneğin Spf içerikli lip balmlar dudaklarınızın yanmasını ve kurumasını önleyebilir. Bu sayede dudaklarınızı da hem soğuktan hem de UV ışınlarından koruyabilirsiniz. Siz de kış sporlarına mükemmel bir şekilde hazırlanmak ve karın tadını çıkarmak isterseniz Barcin.com aracılığı ile en kaliteli ve uygun ekipmanlara sahip olabilirsiniz.

Yürüyüş Yaparken Dinleyebileceğiniz Podcast Önerileri

Geçmişte Sporu Yaşam Biçimi Hâline Getirmiş Aktörler