Menu
in

Gelmiş Geçmiş En İyi Slam Ball Smaçları

Basketbolun En Eğlenceli Hali: Slam Ball” yazımızla bir o kadar eğlenceli olan bu sporun detaylarına girişimizi yapmıştık. 4’e 4 takımlarla trombolinlerden destek alınarak oynanan bu sporda estetik görüntüler hiç eksik olmuyor! 4 metre yükseklikten serbest düşüş ile yapılan smaçlardan havada çalım atmalara her şey ayrı bir estetik çerçevesi içerisinde gerçekleşiyor.

Oynaması bir o kadar keyifli olan bu sporun mucidi ise Mason Gordon’dur. Basketbolun farklı yanlarını keşfetmeyi kendine benimsemiş olan mucidimiz Slam Ball’u Los Angeles’ın bir sokağında oynatması ile beraber 2 yıl içerisinde ESPN haber merkezinin manşetlerine kadar uzandı. Hali ile kısa sürede ilgi odağı olan basketbolun bir farklı versiyonu Slam Ball çeşitli ülkelerin hemen spor pazarlarında yerini aldı. Bugün Slam Ball gibi bir çok farklı sporu hayata geçiren Çin bu konuda da geri kalmadı ve ulusal Slam Ball ligini kurdu.

Slam Ball sadece basketbol değil aynı zamanda ritmik jimnastik ile bir uyum içerisinde olması birçok açıdan işleri ve çalışma yöntemlerini zorlaştırıyor. Neden mi? Elinizde basketbol topu var ve trambolinden doğru bir şekilde zıplamanız gerekiyor. Ancak basketbolu ne kadar iyi bilirseniz bilin trambolin de nasıl zıplamanız gerektiğini bilmiyorsanız işin rengi biraz değişebilir. Şu şekilde bir soru sormakta gayet haklısınız. “Hiçbir maçta düşen olmuyor mu?” Elbette ki oluyor. Ancak sayıyı attıktan sonra düşüyorlar 😉

Slam Ball’u normal basketboldan ayıran en önemli konulardan bir tanesi de kesinlikle kuralların daha esnek olmasıdır. Normal basketbolda rakip oyuncuya belli bir seviyenin üzerinde temas edilmesi (eline vurulması, şut dengesinin bozulması vs.) faul olarak değerlendirilir. Slam Ball’da ise rakibe temaslar daha serttir. Rakibe yapılan müdahalelerin şekline bakıldığında Amerikan futbolunu andırdığını söyleyebiliriz. Slam Ball’da rakibe yapılan temaslar top çalmak yerine daha çok durdurmaya yöneliktir. Sahada hali ile sertlik üst seviye olunca rekabet enerjisi de bir o kadar artıyor. Takımların birbirlerine hem sayı hem de psikolojik olarak üstünlük sağlaması maçın kaderini belirliyor diyebiliriz. Birazdan izleyeceğiniz smaçlarda durdurulamadığınızda neler yapabileceğiniz küçük bir resmini göreceksiniz.

Fazla sözü uzatmadan sizleri keyif ve şaşkınlıkla izleyeceğiniz, hayal edemeyeceğiniz smaçlarla baş başa bırakıyoruz.

Yorum Yazın

Exit mobile version