in ,

Rekor Adam Wilt Chamberlain!

21 Ağustos 1926 yılında hayata gözlerini açan ve 63 yaşında hayata gözlerini kapamasına rağmen ismi hiçbir zaman hafızalardan silinmeyen Wilt Chamberlain’nin NBA tarihinin “En İyi 50 Oyuncusu” arasındadır. Herkes tarafından Chamberlain, NBA tarihinde kırmış olduğu rekor sayısı ve elde etmiş olduğu başarılar ile hatırlanır. NBA tarihinde oynadığı pivot bölgesinde en dominant ve başarılı isimler listesinde ilk sıralarda yer alır. 2.16’lık boyu, atletik vücut yapısı ile birçok kategoride rekor kırmıştır. Aynı zamanda basketbol topunun hokkabazları Harlem’in oyuncularından biridir.

Basketbola ilk adım…

rekor-adam-wilt-chamberlain-3

1955 yılında Chamberlain Kansas Üniversitesi basketbol takımında oynamak istediğini dile getirdi. Ancak bir sıkıntı vardı! O da NCAA kuralları gereğince birinci sınıf öğrencileri okul takımında oynaması yasaktı. Bu nedenle birinci sınıf takımında kendine yer buldu. Üniversite takımına zamanla giren Chamberlain ilk maçında muhteşem bir performans göstererek bir anda ilgi odağı haline geldi. İlk maçında henüz çaylak olarak nitelendirilmesine rağmen o maçta 52 sayı atarak okulun sayı rekorunu kırmıştır. İlerleyen zamanlarda kendini gösteren Chamberlain, “All-Conference” ve “All-America” takımlarına seçildi.

1955’te NBA tarafından getirilen draft kuralı ile birlikte kendisi için yeni bir kariyer başlamıştı. Çünkü Kansas’ın minik devi Chamberlain artık kendisini tüm dünyaya gösterme fırsatına sahipti. NBA tarafından çıkartılan kuralda; NBA takımlarının kendi yöresinde olan kolejlerden herhangi bir oyuncuyu renklerine draft edebileceklerdi. Kansas’ta bir takıma draft edilme hayali ile elleri avuşturan Chamberlain tam hazırlanmaya başlarken rüzgarın tarafı tamamen değişir. O zamanlar NBA’in kurucularından ve aynı zamanda Philadelphia Warrios’un sahibi olan Eddie Gottlieb, Chamberlian’ın Philadelphia’da büyüdüğünü ve lise hayatını orada geçirdiğini savunur. Bunun üzerin NBA kendisini haklı bulur. Bu sayede dev pivotumuz NBA’de ilk defa liseyi okuduğu yerde bir takıma draft olan oyuncu olur.

NBA’deki yılları

rekor-adam-wilt-chamberlain-1

1959-60 NBA sezonunda Philadelphia forması ile ilk maçına çıkan pivotumuz, maçta 42 sayı ve 28 ribound istatistiğini yakalar. Çaylak sezonunu yaşadığı bu sezonda 37,6 sayı ı, 27,0 ribound ortalamaları ile “NBA Yılın Çaylağı” ödülü, “All-Star MVP” ödülü ve normal sezonda “MVP” ödülünü alır. 1960-61 sezonunda Celtics ile final serisine kalan 76’ers Chamberlain’in yüksek sayı performansına rağmen Celtics’e 4-2 seride yenik düşer. Boston Celtics’in efsane pivotu Bill Russel ile büyük çekişme içerisinde olan Chamberlain, Russeldan 81 sayı daha fazla atmasına rağmen şampiyonluğa ulaşamamıştır. Bu sezonun ardından açıklamalarda bulunan Chamberlain, rakipleri tarafından fazla yıpratıldığını ve bir sezon daha böyle olursa bırakacağını dile getirmiştir. Ancak bir sonraki sezonda sayı ortalamasını 50’lere yükseltip, NBA’de bir sezon içerisinde 4000 sayı atan oyuncu olarak tarihe geçmiştir.  1962 yılında San Francisco yolu tutar. 1962-63 ve 1963-64 yıllarında rekor sayı ortalamaları liderliğini elinde tutar. Bu sırada 76’s finallerde Celtics’e 5 maçta kaybeder. Durum böyle olunca hızlı bir takasla Chamberlain evin yolunu tutar ve yuvaya döner. 1965-66 sezonunda lig finalleri yine Celtics ile 76’ers karşı karşıya getirir. Bu finallerde hayal kırıklığı olan yıllardan sonra Chamberlain ve arkadaşları Celtics’ın 8 sezonluk şampiyonluk serisine son verir ve şampiyon olur

rekor-adam-wilt-chamberlain-2

Yılların geçmesi ile beraber yavaş yava düşüşe geçen Chamberlain son 5 sezonunu Lakers’ta geçirmiştir. Lakers’ta geçirdiği 5 sezonda 4 kez finallere kalma şansını yakalamıştır. 1971-72 sezonunda 33 maç üst üste kazanarak NBA tarihine bir kez daha rekor olarak adını yazdırmıştır.

Hakkında bilinmeyenler

rekor-adam-wilt-chamberlain-4

Lakabınız olmadan NBA’i terketmeniz biraz zordur. Wilt Chamberlain’ın lakabı “Big Dipper” idi. Bunun nedeni ne zaman kapı kirişlerinden geçse başını eğmesinden gelir. Bunun dışında Philadelphia’da oynadığı zamanlarda antrenmanlarda diğer oyuncular “serbest atış kaçırma” çalışması yaparmış. Bunun nedeni kaçan atışların Chamberlain’in tamamlamasıdır. Kariyeri boyunca, Wilt Chamberlain’ın gösterdiği başarılar birçok kuralın değişimini hızlandırdı. Değişen kurallar arasında; çizgilerin genişletilmesi, ofansif goaltending’in kaldırılması, faul atışlarındaki kuralların değiştirilmesi bulunuyor. 1973 yılında emekliliğe ayrıldı. Diğer birçok oyuncu gibi antrenörlük yaptı. Ancak oyuncu-antrenör yasalar gereği olmadığından, antrenörlüğü bıraktı.

Metabolizmanızı Hızlandıracak Mucize: Maça Çayı

Dünya Jimnastik Literatürüne 3 Yeni Hareket Kazandıran Türk: Ferhat Arıcan