in

Genç Koşuculardaki Kemik Kaybı Riski

1993 yılında araştırmacılar, mesafe koşucuları da dahil olmak üzere bazı sporcular arasında gördükleri bir kadın sporcu rahatsızlığı öne sürmüşler. Bu üç noktalı rahatsızlık, zayıf beslenme, amenore ve düşük kemik yoğunluğunun olduğu 3 durumun sendromuymuş.Uzmanlar, zayıf beslenme, düşük erkeklik hormonları ve düşük kemik kütlesini içeren benzer bir erkek sporcu rahatsızlığını ortaya koyan bir makale yayınlamışlar.

Yine riskle karşı karşıya olanlar (güreşçiler ve jimnastikçilerle beraber) koşucularmış. Peki neden? Bunun bir sebebi, koşucuların, daha hızlı hale gelme hedefleri için aşırı zayıflamayı amaçlayabiliyorlar ve koşu, en iyi kemik güçlendirmeyi sağlamıyor olabilir. (Kemik gelişimi için altın standarda sahip sporlar, önemli miktarda koşu ve yanal hareke gerektiren basketbol ve futboldur.)

Aslında birçok çalışma, zayıflığın önemsendiği sporları yapan sporcuların, genel nüfus içindeki sporcu olmayanlara göre 25 kat daha fazla beslenme bozukluğu gösterdiği bilgisine ulaşmıştır. Buna ek olarak, aşırı antrenman yapıldığında bazı erkek dayanıklılık sporcuları, (T seviyeleri normal düzeyde kalmasına rağmen) %40’a kadar testosteron düşüşü göstermiştir. Hem yetersiz beslenme, hem de düşük hormon seviyeleri, zayıf kemik sağlığına sebep olabilir.

Araştırmacılar, erkeklerin yaşadığı bu 3’lü sorunun, kadın sporculara göre daha az yaygın olduğuna inanıyorlar. Yine de, büyük oranda kemik gelişiminin yaşandığı 13 ile 15 yaş aralığındaki erkekler arasında bu bir endişeye sebep olmaktadır. Çoğu erkek, tam kemik gelişimine 20 yaş civarında ulaşıyor.

Araştırmanın başındaki Dr. Adam Tenforde, “Bu üç yönlü sorunu, her yaştaki ve her spor branşındaki erkek sporcuda gördüm. Liseli koşucular üzerinde çalışırken, erkek koşucuların %20’sinin düşük kemik mineral yoğunluğu seviyelerine sahip olmalarına şaşırmıştım.” dedi.

Birçok durumda basit bir çözüm var. “Çözüm, herhangi bir beslenme eksikliğini belirlemektir. Bu, genel enerji alımını artırarak veya toplam antrenman eforunu azaltarak yapılabilir. Eski bir koşucu olarak, antrenman yapmayı azaltmanın her zaman basit bir çözüm olmadığını fark ettim. Bu yüzden beslenmeye odaklanırdım: günde 3 öğün, kahvaltıyı atlamamak, sağlıklı ara öğünler ve antrenmanlardan sonra toparlanma sürecinde yemek yemek.

Hem genç kadın, hem de erkek koşucular için çözüm, beslenme ve spor üzerine sağlıklı bir yaklaşım geliştirmektir. Şöyle düşünmeliyiz; “Kendimi besliyorum. Kalorileri kontrol altına almak veya sadece doğru türlerde besin yemek şeklinde olmamalıdır. Gençler günde 1300 mg kalsiyum ve 600 ünite D vitamini tüketmeye çalışmalılardır. Taşınabilir aperatifler bu konuda yardımcı olabilir. Aynı zamanda uyku da göz ardı edilmemelidir. Özellikle yüksek performans gösteren koşucuda okulun, koşunun ve diğer faaliyetlerin götürülerini dengelemek gerekir.

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Soğukta Parmakların Acıması