in

Giyilebilir Teknoloji ile Koşu Performansınızı Arttırma Yolları

Her gün sizi heyecanlandıran haberler almıyorsunuz belki ama bazı haberler uzun süreli etkileriyle günlerce gündeminizi meşgul edebiliyor. Bu haberlerin çoğunda da baş rolde teknoloji kendini gösteriyor. En heyecan verici yenilikler ise hızını kesmeden giyilebilir teknolojiden geliyor. Özellikle VR gözlüklerin gelişimi, kolayca farklı dünyalara gidebileceğimiz giyilebilir teknolojinin gelişimini tüm dünya tarafından merak edilir hale getirdi. Biz de bu teknolojinin bize düşen kısmıyla ilgileneceğiz. giyilebilir teknoloji ile koşu performansınızı düzenleyecek, arttıracak ve fiziksel olarak gelişmenizi sağlayacak cihazlara odaklandık. Koşarken hiçbir detayı düşünmenize gerek kalmayacak. Siz aktivitenin keyfini çıkarırken, giyilebilir cihazlar gereken her şeyi düşünecek ve sonra size gereken uyarıları yapacak. Ayrıca bir cihazı veya aksesuarı giyilebilir teknoloji yapan telefonunuzda bağlantı kurması ve bilgi aktarımı yapabilmesidir.

Ayrıca ilk gördüğünüzde “Bunları giyip mi gezeceğiz?” diye sorduğunuz cihazları dört gözle beklediğinizi de biliyoruz.

giyilebilir-teknoloji-kosu-03

Giyilebilir  teknoloji ürünleri nelerdir?

Bir gün gelecek ve bir zamanlar neleri ileri teknolojiden saymışız deyip güleceğiz belki ama şimdilik elimizde yetenekleri azımsanmayacak derecede etkileyici olan  akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı gözlükler, akıllı giysiler, akıllı, kolyeler, akıllı kulaklıklar var.

Akıllı saatler

Saatin görevinin sadece saati göstermek olduğu günlerden çok ilerideyiz. Hatta akıllı saatler telefonların yerini almaya başladı bile. Saatlerin yardımıyla aramalarınızı yanıtlayabilirsiniz. Hatta isterseniz size mesajlarınızı bile okur. Apple, Samsung ve daha birçok markanın ürettiği akıllı saatler, koşarken adımlarınızı sayıyor ve kontrol altında tutmasını istediğiniz değerlerinizi kontrol ediyor.

Koşu saatleri

Kolunuzdaki saat sizin koşu antrenörünüz olabilir. Hem yönünüzü bulursunuz hem de vücudunuzu kontrol edecek Nike koşu saatleri, kısaca özetlemek gerekirse koşuya çıkmadan önce mutlaka yanınıza almanız gereken bir cihaz haline gelecek. Apple’ın geliştirdiği bazı giyilebilir teknoloji ürünlerinde de Nike imzası görebilirsiniz. Cihazınıza indireceğiniz uygulamalarda Nike’ın koşarken her zaman yanınızda olmasını sağlayacaksınız.

Akıllı bileklikler

Günlük hareket raporu için oldukça kullanışlı olan akıllı bileklikleri, ayak bileği, el bileği gibi yerlerde kullanabileceğininiz gibi, kemere takabileceğiniz küçük aparat şeklinde de satın alabilirsiniz. Bu akıllı bileklikler kaç adım attığınızı, uykunuzun kalitesini, duruş şeklinizden nefes alış verişlerinize kadar her şeyi kontrol ediyor ve gereken uyarıları yapıyor. Koşu performansınızı takip etmek için harika bir cihaz!

Akıllı kulaklıklar

Bir kulaklıktan en büyük beklentiniz koşarken kulağınızdan düşmemesi, iyi ses vermesi ve kablosuz olmasıdır. Bu beklentilerde de oldukça haklısınız. Peki seçtiğiniz müziklerle kendi klibinizi çektiğiniz bir koşu sırasında gelen acil aramayı yanıtlamak ve koşuya ara vermeden görüşmeyi tamamlamak gibi imkanlar çok daha güzel görünüyor değil mi? Akıllı kulaklıklar ile hepsini yapabilirsiniz. Hatta ve hatta konuşarak bir mail bile yazabilirsiniz.

Hep bir adım önden gidenler için yakın zamanda tanışacağımız yeni giyilebilir teknolojik ürünlerin özelliklerine bir göz atalım…

giyilebilir-teknoloji-kosu-01

Yaşamın vazgeçilmez  parçası

Bu yeni modellerin ortak özelliği hepsinin küçük birer aksesuar olmaktan çıkıp, gündelik yaşamımızın her anında rahatlıkla giyebileceğimiz, hem fonksiyonları hem de görünüşleri ile tamamlayıcı nitelikte birer parçaya dönüşecek olmaları. Yani onları artık spor esnasında değil, spor performanslarını artırmak için gün içerisinde sürekli üzerimizde taşıyacağız. Üstelik bu kez görünmez olacaklar. Nasıl mı? Yeni çeyrekte üretilecek giyilebilir teknoloji ürünlerinin, gündelik hayatta giydiğiniz tişört, şort, tayt ya da iç çamaşırlarına adapte edilmesi planlanıyor. Yani akıllı telefonlarımıza, “akıllı tişörtlerimiz” ya da “akıllı sütyenlerimiz” eklenecek.

Sporda yeni bir dönem

Bu gelişmelerin en çok sporseverleri ve profesyonel sporcuları etkilemesi düşünülüyor. Çünkü bu yeni tasarımların bugüne kadar ulaşan spor anlayışını tamamen değiştirmesi bekleniyor. Nasıl mı? Yeni teknoloji giyilebilir cihazlar, anlık datalar yerine, ay ve haftalar gibi daha uzun süreli dönemleri kapsayan datalar sunacak. Bu sayede sporcular antrenmanlarını kaydedebilecek, karşılaştırabilecek ve bu şekilde de kendilerini kolaylıkla geliştirebilecekler. Bu cihazların aynı zamanda sporcuların “gerçek değerlerini” ortaya çıkaracağı da konuşulanlar arasında. Sporcuların hangi yönden kuvvetli, hangi yönden zayıf olduğunu gösteren bu kişisel haritalar, onlara hangi açıdan kendilerini geliştirmeleri gerektiğini gösterecek. Yani bu cihazları sporcular için dışarıdan, objektif bir göz gibi düşünebiliriz.

giyilebilir-teknoloji-kosu-02

Yalnızca sporda değil her daim yanınızda

Peki ya profesyonel olmayan sporcular? Onlar için de yeni tablo oldukça canlı görünüyor. Çünkü yeni dönem cihazlar, yalnızca spor yapılan döneme odaklanmıyor; öncesi ve sonrasında da, kalp atışları, metabolik hız vb. hem gün içinde hem de spor esnasında performansınızı etkileyecek önemli değerleri sizin için takip edecek gerekli durumlarda ise sizi uyaracak. Az su tüketimi, fazla egzersiz, hatalı egzersiz… Aklınıza gelebilecek her konuda size anlık olarak yardımcı olacak zeki bir asistan kulağa hiç de fena gelmiyor değil mi? Bu asistanlar durumu biraz abartıp, sizin için tansiyon ölçümü başta olmak üzere farklı tahliller de sağlayabilecek ve bu dataları direkt olarak doktorunuzla paylaşabileceksiniz. Öyle ki, yalnızca sizin değil sevdiklerinizin dataları da paylaşılabilir ve erişilebilir olacak. Yani aile bireylerinizin gerçekten iyi olup olmadığını kontrol etme şansınız olacak. Ancak bunun için hala biraz sabretmeniz gerekebilir, yine de konu spor olunca gelecek hepimiz için oldukça parlak.

Bir Sporcunun 3 Öğünü

Tenise Başlasam Ama Nasıl?