in

En Hızlı Göbek Eritme Hareketleri ve Yağ Yakımı

Genç veya yaşlı, zayıf ya da şişman fark etmeksizin hemen hemen herkeste görülebilen göbek bölgesindeki yağlanma, hem estetik açıdan hem de sağlık açısından önemli bir problemdir. Özellikle menopoz sonrası kadınların korkulu rüyası olan göbek yağlanması, iç organları saran yağ tabakasındaki artış sonucu oluşur ve tip 2 diyabet, kalp ve damar hastalıkları, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini artırır. İç organların etrafındaki yağlanma, aynı zamanda iştahın kontrol altına alınmasını sağlayan leptin hormonu ve insülin duyarlılığı üzerinde negatif etkiler yaratabilir.

Göbek Yağı Neden Oluşur

Yetersiz fiziksel aktivite, sağlıksız beslenme ve genetik faktörler, göbek yağı oluşumunun en önemli nedenleri arasındadır.  İşlenmiş gıdaların aşırı tüketimi, gazlı içecekler, aşırı yağlı gıdalar ve şeker içeriği yüksek besinlerin tüketimi, insülin direnci geliştirerek göbek bölgesinde yağlanmaya neden olur. Taze sebze ve meyvelerle desteklenen tam tahıllı ve protein içeriği yüksek bir beslenme programı ile birlikte düzenli yapılan egzersizler, göbek yağlanmasının önüne geçebilir. Göbek yağlarının eritilmesinde doğru egzersiz seçimi de önemli rol oynar. Her gün koşmak, aerobik yapmak, düzenli yürüyüşler yapmak, kalp sağlığının korunmasında ve kilo verilmesinde etkin olsa bile karın bölgesindeki yağlanma için yeterli gelmeyebilir. Kardiyo egzersizleri sınıfına giren bu egzersizlere ek olarak özellikle karın bölgesi için özel egzersizlerin de belirli bir antrenman programı dahilinde yapılması gerekir. Tek başına karın egzersizleri de göbek yağlarının eritilmesinde yeterli değildir. Kişiye özel beslenme programı ile birlikte kardiyo, ağırlık kaldırma ve karın egzersizlerinin bir bütün oluşturması gerekir. Ayrıca, düzenli uyku ve minimum stres içeren mutu ve huzurlu bir yaşam, göbek yağlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

En Hızlı Göbek Eritme Hareketleri ve Yağ Yakımı 7

En Hızlı Göbek Eritme Hareketleri

Egzersiz sırasında daha fazla kalori yakılmasını sağlayan ve aynı zamanda da vücudun kas kitlesini artırarak bazal metabolizma hızını artıran hareketler, hem göbek yağlarının erimesine yardımcı olur hem de daha fit bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Haftada 2-3 kez 45 dakikalık yürüyüş, bisiklete binme, aerobik, yüzme ve spinning gibi aktivitelere ek olarak haftada 2-3 kez uygulanması önerilen en hızlı yağ yakımı hareketleri arasında bazıları öne çıkar:

Plank: Her zaman, her yerde ve hiçbir alete gerek duymaksızın yapılabilecek en etkili karın kası egzersizlerinden biri olan plank, vücut ağırlığı kullanılarak yapılır. Başta düz, yan ve çapraz karın kasları olmak üzere basen, kalça, sırt ve bel kaslarının çalışmasını da sağlayan plank hareketi, bazal metabolizma hızını artırarak gün içinde hareketsiz zamanlarda bile kalori yakımı sağlar. Düz bir zemine şınav pozisyonunda uzanılır ve yere sadece dirsekler, kolların ön kısmı ve ayak parmaklarının ucu değer. Plank hareketinde önemli olan vücudun düz bir çizgi üzerinde olması ve hareket esnasında nefes alıp vermelerin düzenli olmasıdır. Bacaklar, omuz genişliğinde açılır ve vücudun dengede durması sağlanır. Başlangıç olarak günde 15-20 saniyelik süre yeterlidir. Günlük olarak bu süreler artırılır ve 10-15 dakikaya kadar çıkartılabilir.

En Hızlı Göbek Eritme Hareketleri ve Yağ Yakımı 3

Crunch: En temel karın kası hareketlerinden biri olan crunch, göbek yağlarının eritilmesinde oldukça önemli bir egzersizdir. Düzenli olarak yapılan crunch egzersizi, hem alt karın hem de üst karın bölgesinde biriken yağların erimesine yardımcı olur. Düz bir zemine sırt üstü uzanılır ve dizler kırılarak ayak tabanları yere basacak şekilde bacaklar konumlandırılır. Eller başın altına kenetlenir ve gövde, kürek kemikleri yer ile teması kesecek kadar yukarı kaldırılır. Kürek kemikleri tamamen yukarı kalktığında karın kasları iyice sıkılarak gövde tekrar eski konuma gelmelidir. Kalkarken nefes verilmesi ve yere yatarken nefes alınması, hareketin verimliliği açısından önemlidir.

Bacak İndirip Kaldırma Hareketi:  Özellikle alt karın yağlarının eritilmesinde oldukça yararlı bir hareket olan bacak indirip kaldırma hareketi, uygulaması zor, ancak karın kası için etkili bir harekettir. Düz bir zeminde sırt üstü uzanılır. Eller yana alınarak karın kasları iyice sıkılır ve her iki bacak, 90 derecelik bir açı yapacak şekilde yukarıya doğru düz bir şekilde uzatılır. Bel bölgesinde çukur kalmaması, hareketin verimliliği ve bel bölgesinde herhangi bir sorun oluşmaması açısından önemlidir. Bel bölgesi yere bastırılarak bacaklar yavaş yavaş aşağıya doğru indirilir. Hareketi daha zor bir hâle getirmek için ayaklar yere değdirilmeden tekrar yukarı doğru bacakların kaldırılması önerilir.

En Hızlı Göbek Eritme Hareketleri ve Yağ Yakımı

En hızlı göbek eritme hareketleri için kullanacağınız spor giyim ve spor ayakkabı modellerinden dilediğinizi, Barcin.com üzerinden güvenli alışveriş imkanı ile satın alabilirsiniz.

nasıl daha hızlı koşulur

Nasıl Daha Hızlı Koşulur, Hızlı Koşma Teknikleri

2018 Fitness Trendleri ve Popüler Sporlar

2018 Fitness Trendleri ve Popüler Sporlar