in

Göz Sağlığı için Yapılması Gereken 10 İpucu

Vücudun her organı gibi göz de beden sağlığında önemli bir yere sahip. Kimi zaman bazı sağlık sorunları, bazı zamanlarda yoğun telefon kullanma, ekrana bakma süresinin uzunluğu gibi nedenlerle bireylerde görme bozuklukları meydana gelebilir. Bu nedenle, göz sağlığını korumak için bazı önlemler alınmalıdır. Peki telefon kullanırken göz sağlığını korumak için neler yapılmalı? Parlak ekran gözü yorar mı? Sürekli ekrana bakanlar ne yapmalı? Göz sağlığını korumak için bazı önerileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Telefonun Göze Zarar Vermemesi için Ne Yapılmalı?

Dijitalleşmeyle birlikte günlük hayattaki pek çok işlem telefon ve bilgisayarlar üzerinden yapılır hale gelmiş durumda. Ayrıca, iş hayatında da yoğun olarak telefon ve bilgisayar kullanımı söz konusu. Ekran sürelerinin uzaması ise göz sağlığını oldukça etkileyen bir faktör. Bilgisayar veya telefona çok bakmanın göze zararları ise bilinen bir gerçek. Telefonun göze zarar vermemesi için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. 10 adımda ekran kullanımına bağlı göz sorunlarını önlemeniz mümkün. Uzun süre telefon veya tablet kullananlar için göz sağlığını korumak adına yapılabilecek adımlar şu şekildedir:

 1. Ekran süresini azaltın

Uzun süre telefon veya bilgisayar kullananlar, ekrana bakmaktan göz ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt arıyor. Göz ağrısı ekran bağımlılığından kaynaklanıyorsa günlük bilgisayar ve telefon kullanımını azaltarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz. İş hayatı dışında zorunlu olmadıkça fazla ekran süresini azaltmak göz yorgunluğuna iyi gelebilir.

 1. Ortam Şartlarına Göre Ekran Ayarlarınızı Yapılandırın

Günlük ekran süresini azaltmanın yanı sıra ortam şartlarına göre ekran ayarlarınızı yapılandırmanız dijitalleşmenin göz sağlığı üzerindeki etkilerini azaltabilir. Ortam ışığına göre ekran parlaklığını ayarlayarak, karanlık ortamlarda ekran ışığından korunarak göz sağlığınız için basit önlemler alabilirsiniz.

 1. Göz Bozukluğunuz Varsa Teknolojik Cihazları Kullanırken Gözlük Tercih Edin

Gözlerinizde yorgunluk veya tespit edilmiş bir bozukluk varsa telefon, bilgisayar kullanımında dinlendirici veya numaralı gözlükleri kullanmanız daha iyi olabilir. Özellikle dijital göz yorgunluğuna bağlı yanma, akma gibi sorunlar yaşıyorsanız dinlendirici gözlükleri uzman tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.

 1. Belirli Aralıklarla Gözlerinizi Ekrandan Ayırarak Dinlendirin

Ekran süresini kısaltma durumunuz yoksa 20-20-20 kuralını uygulamanız göz yorgunluğuna iyi gelebilir. 20 dakika süreyle 20 saniye gözlerinizi dinlendirmeniz iyi olabilir.

 1. Ekran Parlaklığını Azaltın

Gereğinden fazla parlak ekran veya loş bir ortamda bilgisayar, telefon kullanmak göz sağlığı için iyi olmayabilir. Bilgisayar veya telefon ışığını otomatik ayara çevirerek ortam ışığına göre ekran parlaklığını optimize etmek göz sağlığı açısından daha iyi bir seçim olabilir.

 1. Ekrana Bakarken Görüş Mesafesini Ayarlayın

Ekrana yakın mesafeden bakmak göz sağlığı üzerinde zararlı etkilere sahiptir. Hem telefon hem de bilgisayar kullanımında ekrana yakından bakmak göz bozukluğu yapmasa bile göz yorgunluğuna neden olabilir. Ekran mesafenizi en az 60 cm olarak ayarlamalısınız.

 1. Dijital Göz Yorgunluğu için Doktora Başvurun

Dijital göz yorgunluğu belirtileri her bireyde farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Genellikle dijital göz yorgunluğu belirtileri şu şekildedir:

 • Bulanık görme
 • Kızarıklık
 • Göz çevresinde kaşıntı
 • Göz altında morarma
 • Sulanma
 • Yanma ve kuruluk
 • Göz kapağını açık tutmada zorluk
 • Odaklanma güçlüğü
 • Işığa karşı hassasiyet

Göz yorgunluğu belirtileriniz varsa doktora gitmelisiniz. Doktor tavsiyelerine göre göz sağlığınız için gerekli önlemleri almalısınız. Ayrıca, bazı göz dinlendirme egzersizleri yapmanız da yorgunluğa iyi gelebilir.

 1. Sürekli Ekrana Bakma Durumu için Ekran Filtresi Kullanın

Ekran filtresi kullanmak da göz sağlığını korumak adına tercih edilir. Ekran filtresi gözün keskin ışıktan korunmasına yardımcı olur.

 1. Ekran Modunu Ayarlayın

Dijital cihazlarda genellikle farklı ekran modları yer alır. Göz sağlığınız açısından parlak ışık ve ekranın etkisi daha fazla olabilir. Bu nedenle, ekranı karanlık modda kullanmanız keskin, parlak ışığa göre daha az göz yorgunluğu oluşturabilir.

 1. Görüş Bulanıklığı Varsa Göz Egzersizleri Yapın

Telefona uzun süre baktıktan sonra gözlerinizde bulanıklık meydana geliyorsa ekran yorgunluğundan kaynaklanabilir. İş hayatından dolayı zaruri bir durum varsa belirli aralıklarla göz egzersizleri denemeniz faydalı olabilir.

Siz de bu detaylara dikkat ederek gözlerinizi ekranın zararlı etkilerine karşı büyük ölçüde koruyabilirsiniz. Ekran başında geçirilen saatlerin ardından vücudunuzu dinç tutmak için egzersiz yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Bunun için aradığınız tüm spor ekipmanlarını Barcin.com’da bulabilirsiniz.

Kan Şekerinizin Yüksek Olduğunu Gösteren İşaretler

Klinik Pilatesi Nedir? Klinik Pilates Sıkılaşmada Etkili mi?