in

Gün Boyu Enerji Veren Besinler Nelerdir?

Gün içinde sık sık yorgun ve halsiz hissetmek, üşengeç olmak gibi sorunlar yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Enerjik olamama hali bazen bir sağlık sorunundan kaynaklı olsa da çoğu zaman yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkar. Düzenli bir beslenme rutinine ek olarak uyku saatlerine dikkat etmek günlük hayatta daha dinç ve sağlıklı olmaya katkı sunabilir. Vücuda enerji veren besin grubu ürünlerini bilmek ve bunları yeterli miktarda tüketmek yorgunluk ve halsizlik gibi sorunların önüne geçebilir. Peki, yararlı içerikleriyle süper enerji veren besinler neler? Gelin “Enerji artıran yiyecekler nelerdir?” sorusunun yanıtlarına yakından bakalım.

Gün Boyu Enerjik Olmak için Ne Yemeliyiz?

Günün büyük bir bölümünü enerjik geçirmek için meyve-sebze tüketmek ve çeşitli vitaminler ihtiva eden besinlere yönelmek gerekir. Bu tür besinler kan şekerini düzenlemeye ve vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaya yardım edebilir. İşte en çok enerji veren besinler:

  • Muz: Günün ikinci yarısında modunuzda düşüş yaşıyor ve yorgunluk belirtileri hissediyorsanız günlük öğününüze muzu dahil edebilirsiniz. Glikoz, fruktoz ve sakkaroz olmak üzere üç farklı şeker türü içeren meyve zengin lif içeriği ile de dikkat çeker. Glikoz ve fruktoz enerji seviyesini anında artıran özelliklere sahiptir. Sakkaroz ise kan şekerini stabil tutup günlük enerjinin devamlılığını sağlayabilir.
  • Kuru Fasulye ve Mercimek: Hem protein hem de lif açısından zengin olan mercimek, kuru fasulye ikilisi gün içinde enerjik hissetmek için ideal bileşenlerden oluşur. Vücuttaki dopamin ve serotonin seviyesini yükselten besinler ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Demir, selenyum ve magnezyum da ihtiva eden yiyecekler enerji seviyesini yukarı çıkarabilir.
  • Kompleks Karbonhidratlar: Karbonhidrat grubu yiyecekler enerji veren besinler sıralama listesinde ilk başlarda bulunur. Serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı olabilen karbonhidratlar gün içinde iyi hissetme konusunda rol oynayabilir. Ancak karbonhidrat türünü doğru seçmek önemlidir. Kan şekerini aniden yükselten basit karbonhidratlar yerine esmer, kepekli ve tahıllı ürünler tercih edilmelidir. Esmer pirinç, kepekli ekmek gibi ürünler tam tahıllı olup kan şekerini yavaşça yükseltmeye destek olabilir.
  • Ispanak: Demir enerji bakımından önemli bileşenlerden biridir. Demir açısından yüksek besinlerin başında ise ıspanak gelir. Ispanak tüketmek gün içinde daha dinç hissetmeye ve yorgunluk gibi sorunları azaltmaya katkı sunabilir.

Sabah Dinç Uyanmak için Ne Yemeli?

Sabah uyandığınızda daha dinç hissetmek için hem doğru bir beslenme düzenine sahip olmaya hem de kahvaltıda yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra yeterli miktarda su tüketmek ve gece kafein alımını sınırlamak da yapılması gerekenler arasındadır. Sabah kalktığınızda daha iyi hissetmek için beslenme düzeninize şu besinleri dahil edebilirsiniz:

  • Badem: Bitkisel protein içeriğiyle bilinen badem bilişsel performansı yükseltmenin yanında vücuda enerji de verebilir. Demir, kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi bileşenlere sahip olan badem vitamin yüklemesi ile güne daha zinde başlamanıza yardım edebilir.
  • Elma: Elma içeriğindeki fruktoz ile vücuda enerji veren meyveler arasındadır. Sabah uyandığınızda kahve içmek yerine elma tüketerek kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.
  • Yumurta: Protein içeriğiyle öne çıkan yumurta hızlı enerji kaynaklarından biridir. Demir ve çinko içeren yumurta güne zinde bir başlangıç için yararlı olabilir.

En Çok Enerji Veren Nedir?

Vücuda en çok enerji veren kaynakların ilki karbonhidratlar, ikincisi yağlar, üçüncüsü ise proteinlerdir. Dengeli bir beslenme düzeninde tam tahıllı karbonhidratlara ek olarak protein, yağ, vitamin ve mineraller yönünden zengin besinler tüketmek gerekir. Karbonhidrat türü ürünler enerji depolamaya yardımcı olurken proteinler doku inşasında yağlar ise vücut ısısını muhafaza etmede rol oynar. Karbonhidratlar aynı zamanda beyin için de birincil enerji kaynağıdır.

Siz de beslenme rutininize en çok enerji veren besinler grubunu dahil ederek günlük hayatınızda enerjik olabilirsiniz. Daha dinç hissetmek için düzenli spor yapmaya da özen göstermelisiniz. Antrenmanlarınızda kullanabileceğiniz spor giyim ürünleri için Barcin.com’a göz atabilirsiniz.

Sırtınızı Güçlendirin! Etkili Sırt Egzersizleri ve Postüre Yararları

Çakralarınızı Keşfedin ve Çakra Açma Meditasyonu ile İç Huzura Ulaşın