in

Günde Ne Kadar Su İçilmelidir?

İnsan vücudunun %60’ı sudan oluşur. Vücut sıvıları; sindirim, emilim, dolaşım, tükürük üretimi ve vücut sıcaklığının korunması gibi işlevlerin yerine getirilmesinde önemli rol oynar. Vücut haftalarca yemek yemeden fonksiyonlarını yerine getirebilse de, susuz kalmaya ancak 2-3 gün dayanabilir. Yeterli su tüketilmediğinde hem fiziksel hem de zihinsel kapasitede azalma söz konusudur. Vücutta biriken toksinler ve artık maddeler terleme, nefes alıp verme ve idrar ile vücut dışına atılır. Bu işlem sırasında su kaybı da yaşanır. Her gün kaybedilen büyük miktarlardaki suyun yerine konması için su içmek elzemdir.

Kimyasal olarak su 2 hidrojen atomu ve bir oksijen atomundan oluşur. Renksiz, kokusuz ve tatsız bir kimyasal bileşen olarak tanımlanan suyun içeriğinde fosfat, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi mineraller bulunur. Su ve mineraller yaşamsal faaliyetleri düzenler ve sağlığın korunmasını sağlar. Peki, günlük su ihtiyacı ne kadar? Soğuk su mu sıcak su mu, hangisi daha yararlı? 1 bardak su kaç ml’dir? Gelin, bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim…

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Günde Ne Kadar Su İçilmelidir

Sağlıklı yaşamın en önemli bileşenini oluşturan suyun vücut fonksiyonları için yararlarına bir göz atalım:

  • Su, tükürüğün ana bileşenidir. Katı yiyecekleri parçalamak ve ağzınızı sağlıklı tutmak için tükürük salgısı çok önemlidir. Vücut ancak düzenli sıvı alımıyla yeterli tükürük üretebilir.
  • Vücudunuz su içeriğinin % 2’sini kaybettiğinde, vücut ısısı kontrolünün değişmesine, motivasyonun azalmasına ve yorgunluğun artmasına neden olabilir. Yeterli su tüketimi özellikle yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında ortaya çıkan oksidatif stresi azaltabilir.
  • Su, beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasına yardımcı olarak baş ağrısı ve migren gibi sorunlarla baş etmenizi kolaylaştırır.
  • Toksinlerin vücuttan atımını kolaylaştırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur.
  • Su içmek bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.
  • Su içmek böbreklerden geçen idrar hacmini artırarak mineral yoğunluğunu azaltır ve böbrek taşı oluşumunu önleyebilir.
  • Yapılan bazı araştırmalar, yeterli su içmenin kadınlarda sistit gibi idrar yolu enfeksiyonları riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Günde Kaç Litre Su İçilmelidir?

Vücut fonksiyonları sırasında günlük ortalama 1500 mililitre böbreklerden, 500 mililitre ciltten, bağırsaklardan 300 mililitre ve solunumla 300 mililitre olmak üzere yaklaşık 2500 mililitre su kaybedilir. Bu miktar çevresel koşullara ve yapılan antrenmanın çeşidine göre farklılık gösterir. Genel olarak yetişkin bir erkeğin günde yaklaşık 15 bardak (3.7 litre); yetişkin bir kadının ise 11 bardak ( 2.7 litre) sıvı tüketmesi önerilir. Bu miktarın yaklaşık %20’si yiyecek ve içeceklerden gelen sıvıları içerir. Cinsiyet fark etmeksizin günde minimum 8 bardak (1600-2000ml) su tüketilmesi vücut fonksiyonlarının düzenli olarak çalışabilmesi için gerekli ve elzemdir.

Günde Ne Kadar Su İçilmelidir

Tatsız olduğu için bazı insanlar suyu tek başına tüketemeyebilir. Bu durumda suyu lezzetlendirmek için limon veya tarçın ekleyebilirsiniz. Suyun faydalarından tam olarak yararlanmak için vücut pozisyonuna da dikkat edilmesiyle ilgili birçok söylenti duymuşsunuzdur. Özellikle ayakta su içmenin zararları en çok tartışılan konulardan biridir. Ancak su içerken durduğunuz pozisyonun hiçbir önemi yoktur. Önemli olan yeterli miktarda su tüketmenizdir.

1 Bardak Su Kaç ML’dir?

Bir bardak su, bardağın büyüklüğüne göre farklılaşsa da ortalama 200-250 mililitre civarındadır.  Bu hesaplamada kullanılan bardak çeşidi su bardağıdır.

Su İçmek Zayıflatır Mı?

Sindirim, solunum, boşaltım, dolaşım gibi vücut sistemleri, işlemlerini yerine getirdikten sonra serbest radikaller ve toksinler gibi atık maddeler oluşturur. Atık maddeler, özellikle yağ hücrelerinin etrafına yerleşir. Yağ hücrelerinde toksin madde birikimini önlemek ve yağ hücrelerinin parçalanmalarını daha kolay hale getirmek için yeterli miktarda su tüketilmesi gerekir. Günlük su ihtiyacının %10 daha fazlasını tüketerek toksin maddelerin vücuttan atımını hızlandırabilir, böylece metabolizma hızınızı da arttırabilirsiniz. Ayrıca vücutta biriken fazla suyun atımını da kolaylaştırıp ödem oluşmasını engelleyebilirsiniz. Zayıflama diyetlerinin etkinliğini artırmak için su tüketiminizi de artırmalısınız.

Günde Ne Kadar Su İçilmelidir

Suyun içine tarçın ve limon gibi antioksidan içeriği yüksek besinleri de ekleyerek kilo verme işlemini hızlandırabilirsiniz. Örneğin, tarçınlı su kan şekeri seviyesini dengede tutarak uzun süre tokluk hissi yaratabilir. Toksin maddeleri uzaklaştırmak ve dolayısıyla ödemin çözülmesine yardımcı olmak da limonlu su faydaları arasında sayılabilir.

Sağlıklı beslenmenin en önemli bileşeni yeterli miktarda su içmektir. Yeterli ve dengeli beslenmeye ek olarak formda kalmak ve genel sağlık durumunuzu korumak için düzenli fiziksel aktivite yapmalısınız. Antrenman öncesi ve sonrasında kaybettiğiniz su miktarını yerine koyarak vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam etmesini ve antrenmanların daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Egzersiz sırasında ihtiyaç duyduğunuz spor giyim ürünleri ve ekipmanlarına Barcin.com üzerinden ulaşabilir, avantajlı ödeme seçeneklerinden faydalanarak ürünleri hemen satın alabilirsiniz.

Omuz Kası Nasıl Yapılır

Omuz Kası Nasıl Yapılır?

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?