Menu
in

Güneşli Havalarda Hangi Şapka Modellerini Giymelisiniz?

Şapka, yaz ayları gibi güneş ışınlarının dik açıyla indiği zamanlarda doğrudan bir bariyer oluşturarak gerekli korumayı vadeder. Hem güneşin olumsuz etkilerinden hem de tuza veya klorlu suya maruz kalmaktan koruyan şapkalar aynı zamanda stilinize de mükemmel bir katkı sağlar. Ancak UV ışınlarından maksimum koruma sağlamak için doğru şapka modelleri seçmek de bir o kadar önemli. Gelin, güneşe karşı en fazla koruma vadeden şapka modelleri arasından yüzünüze en uygun ve trendy tasarımları birlikte keşfedelim.

Hangi Şapka Modelleri Güneş Işınlarına Karşı Daha Koruyucudur?

Yaz yaklaşırken maceralara hazırlanıyorsanız veya tatil planlarınız varsa güneş ışınlarından nasıl korunabilirim diye merak ediyor olabilirsiniz. Güneşten korunma söz konusu olunca en etkili ve şık çözümlerin başında ise şapkalar gelir. Şapka sadece cildiniz ve teniniz için değil saçlarınız için de sorun teşkil eden güneş ışınlarına karşı tam koruma vadeder. Ancak şapka kullanmak kadar doğru şapkayı seçmek de bir o kadar önemli. Hangi şapka modelleri güneş ışınlarına karşı daha koruyucudur sorusuna yanıt olabilecek tasarımları aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

  • Kova Şapka: Bucket hat olarak da bilinen kova şapka modelleri, UV ışınlarına karşı bariyer rolü gören en popüler seçenekler arasında yer alır. Tüm yüzü kaplayan açılı siperlikleri sayesinde cildinizi korumaya yardımcı olur. Kova şapkaların siperlikleri ne kadar geniş olursa o kadar koruma oranı yükselir. Özellikle plajda bikini veya mayolarla nefes alabilir ve nem emici malzemelerden üretilen bir kova şapka seçebilirsiniz.
  • Cap Şapka: Cap veya beyzbol şapkası olarak bilinen tasarımlar ön tarafta bulunan siperlik sayesinde güneşe karşı yüksek koruma vadeder. Bazı şapkalarda enseyi koruma yardımcı olan pelerin desteği de bulunur. Özellikle seyahatlerde veya outdoor maceralarda tercih edebileceğiniz bu şapka stili ile hem güvenli hem havalı olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Sarkık Şapka: Moda dünyasında floppy veya disket şapka olarak tanınan sarkık şapka modelleri, geniş ve salaş kenarlarıyla yaz için en uygun aksesuarlar arasındadır. Parizyen bir havası olan bu şapkalar özellikle hasır malzemeleriyle plajda güneşe karşı kendi güvenli alanınızı yaratmak için idealdir.

Yüz Şeklime Göre Hangi Şapka Modelini Seçmeliyim?

Doğru şapkayı bulmak, kişisel tarzınıza özgü olduğu kadar yüz şekline de bağlıdır. Yüz şekline göre şapka seçimi yapabilmek için ise öncelik yüzünüzün oranlarını çok iyi analiz etmeniz gerekir. Yüz şeklime göre hangi şapka modelini seçmeliyim diye merak ediyorsanız aşağıdaki ipuçları sizin için yol gösterici olabilir:

  • Yuvarlak yüzlerde yanaklar dolgun olduğu için kasket veya fötr şapka gibi yüzü uzatmaya yardımcı modelleri seçmelisiniz.
  • Dikdörtgen olarak da ifade edilen uzun yüze sahipseniz kova veya sarkık şapka gibi geniş olanları kullanmalısınız.
  • Kalp şeklinde bir yüzünüz varsa sivri çeneye simetri sağlamak için kısa siperlikli şapkaları tercih etmelisiniz.
  • Kare yüzlerde genişlik ve uzunluk aynı olduğundan daha yumuşak bir görünüm oluşturmak için fötr şapka gibi yuvarlak hatlı bir model tercih etmelisiniz.
  • Oval yüz hatlarına sahipseniz dengeli ve simetrik hatlarınızı öne çıkarmak için tüm şapka modellerini denemelisiniz.

Trendy Şapka Modelleri Nelerdir?

Tıpkı kadın ve erkek giyim koleksiyonlarında olduğu gibi şapkalar da her sezon farklı trendlerle yenilenerek değişir. Trendy şapkalar, tarzınızı bir üst seviyeye taşırken aynı zamanda güneşte güvenli bir şekilde gezmenize imkân sunar. Trendy şapka modelleri nelerdir merak ediyorsanız sezonun aksesuar modasını takip etmenizde fayda var. Özellikle birkaç sezondur popüler olan kova şapka trendi bu sezon da baskılı ve mottolu modellerle devam edenler arasında. Spor kombinlerden plaj stiline kadar her yerde karşınıza çıkabilecek beyzbol şapkaları da rengarenk detaylarıyla sokak modasında dikkat çeken trendlerden biri.

Şapka modelleri ve güneş ışınları hakkındaki incelikleri keşfettiğinize göre yüzünüze en çok yakışabilecek sezonun en trend aksesuarlarını Barcin.com ayrıcalıkları ile sipariş verebilirsiniz!

Yorum Yazın

Exit mobile version