Menu
in

Haftada 1 gün dinlenmeli mi?

Soru : Dinlenme günlerini pek önemsemiyorum. Dinlenmeye ihtiyacım olduğunu hissettiğimde o günü boş geçiyorum. Her hafta bir günümü dinlenme günü olarak belirlemeli miyim yoksa benim sürdürdüğüm yöntem, kabul edilebilir bir şey mi?

Cevap : Bu güzel bir soru ve cevabı hedeflerine bağlı. Mesela bazısı genel sağlığı için antrenman yapar ve haftanın çoğu gününde spor yapmayı sürdürür. Bazen iş, aile veya kişisel sorunlar ortaya çıkıp bir iki günü elimizden alabilir. Dinlenme günü belirlenmiş olmayabilir ama kişisel vaktinin durumuna göre programına bir dinlenme günü eklenebilir.

Fakat sağlık koşucusunun programı ile fiziksel performansta daha iyi dereceler elde etmek için daha yüksek hacimde ve yoğunlukta antrenmanlar içeren performans koşucusunun programı arasında büyük fark vardır.

Kendisine hedefler koyan koşucular, vücutlarının toparlanmasına izin vermek için haftalık programları içinde dinlenmeyi de eklemeleri gerekir. Sert bir koşudan sonra vücudun toparlanması yaklaşık 48 saat alır. Bazen, gün boyunca hiçbir faaliyet yapmamamız gereken “egzersizden yoksun” bir gün geçirmemiz bile gerekebilir. Diğer zamanlarda, yüzme veya yoga gibi düşük yoğunluklu alternatif bir faaliyet, bizi koşudan biraz uzak tutabilir.

Dinlenmenin tanımı görecelidir.

Dinlenme aynı zamanda antrenmanları ve performansı geliştirecek yeterli miktarda ve kalitede uykuyu da içerir.

Kişisel olarak ihtiyacınız olduğu zamanda o günü boş (dinlenerek) geçmek işe yarayabilir. Eğer iyi antrenman yapıyorsanız, sakatlanmamışsanız ve performans hedeflerinize ulaşıyorsanız, programınız muhtemelen sizin için güvenilirdir. Eğer tükenmiş hissediyorsanız, bir dinlenme gününü programınıza ekleyin.

Yorum Yazın

Exit mobile version