in ,

Koltuk Değnekli 5km de Yeni Rekor

Geçtiğimiz hafta Little Rock Arkansas’ta 4 yaşında bir çocuk da dahil olmak üzere 201 koşucu şehrin geleneksel yarışını koşup tamamladılar, ancak hiçbirisi bu 5km’lik mesafeyi koltuk değnekleriyle koşmamıştı, Leah Thorvilson dışında.

36 yaşındaki Thorvilson, 57:24’te bitiş çizgisini geçtiğinde, 5K yarışını koltuk değnekleriyle (tek bacak üzerinde ve kadın olarak) en hızlı geçen kişi ünvanıyla gayrı resmi olarak Guinness Dünya Rekorunu kırdı.

Önceki rekor 59:30 ile 2014 Ocak tarihinde Emerald Groom tarafından kırılmıştı.

Thorvilson, “5K benim mesafem değil, ben bir maratoncuyum.” diye ifade etti.

Arkansas Üniversitesi Little Rock mezunu Thorvilson, her iki bacağında da etkileyici güce sahip ve şimdilerde okulun atletizm bölümünün yöneticisi olarak çalışıyor. 5 defa kazandığı Little Rock Maratonu’nu 2012’de 2:37:26 gibi etkileyici bir sürede koşan atletin 5K’daki en iyi süresi 16:02.

Ocak 2012’de Amerika Olimpik Maraton Seçmelerini 55.sırada bitirmiş ve ardından aynı yıl içinde 7 tane daha maraton ile 50mil de koşmuş.

“O zaman ömrümdeki en iyi kondüsyona sahiptim. Karşıma çıkan fırsatın peşinden giderdim. Vücudum yorgunluğu hissetmeye başlardı ve ben bunu kabul etmezdim.”

Kilometreler eklendikçe Thorvilson yıkıma uğramaya başladı. Sol hamstring kasını yırttı (2012 Kasım), sağ menisküsünü yırttı (Nisan 2013), sağ hamstring kasını yırttı (Aralık 2014) ve yakın zamanda sağ menisküsünü tekrar yırttı (Mart 2015)

7 Mayıs’ta menisküsünü ve femur kemiğinin kıkırdak zedelenmesini onarmak için ameliyat olan kadın atlet, bunca sakatlığına rağmen mücadele etme ve yarışma arzusunu sürdürdü.

Altı hafta için oturup hiçbir şey yapmayabilirdim veya kalkıp harekete geçebilirdim.”

Thorvilson’ın dünya rekoru girişiminin ilham kaynağı, Süper kahraman kıyafetiyle dünyada en hızlı maraton koşan arkadaşı Camille Herron’dan geldi. Herron, Route 66 Maratonu’nu 2012’de Örümcek Adam kıyafetiyle 2:48:51’de koşarak kazanmıştı.

Thorvilson, internette koltuk değnekli 5K rekorunu bulduktan sonra daha kısa mesafe için hedefini belirlemişti. “Antrenmanları”, haftada bir gün, koltuk değnekleriyle 3.2km yürümekten ibaretti.

5K yarışı süresince arkadaşı ona tempo verip yüreklendirdi. “Sanki bir maraton koşmuşum gibi tükenmiştim. Bacaklarım daha iyi hissediyordu fakat kollarım helva gibi olmuştu.” dedi.

Şimdi Thorvilson, Herron gibi rekorlar kitabına katılıp katılamayacağını öğrenmeyi bekliyor. Bu denemesinden 4 hafta önce Guinness’e teyid için başvuruda bulundu. Henüz bir cevap gelmemiş olsa da, verilecek karar hakkında fazla endişeli olmadığını söyledi.

“Biraz salakça bir rekor ama benim salakça rekorum” şeklinde ekledi.

Önümüzdeki Eylül ayında Thorvilson, bir kemik dokusu nakli olacak ve bu onun 3 yıl içindeki 4. Ameliyatı olacak. Bu işlem, onu bir yıla kadar bir süredir desteksiz yürüyememesini önleyecek.

Oscar Pistorius Ağustos’ta Salıverilecek

Nike Air Zoom Pegasus 32 ile En Hızlı Koşu