Menu
in

Havuzda Unutulmaz 10 An

MICHAEL PHELPS’İN  VEDASI

Bu yazıyı sadece Phelps’in üzerine de kurabilirdik! Yaşayan efsane Rio’da 5 altın 1 gümüş madalya alarak toplamda 28′ ulaşarak tek başına geride bıraktığı ülkelere yenilerini ekledi. 200 metre kelebek yarı finali öncesi dört yıl önce yenildiği Chad le Clos’a bakışı bir internet fenomeni haline geldi. Şampiyon sporcularla küçüklüklerinde çektirmiş olduğu fotoğraflar paylaşıldı, şampiyonluk için çektirdiği şişeler ve çocuğunu tribünde öpmesi çok konuşuldu. Phelps, 4×100 karışıkta kazandığı altın madalyayla spora veda etti.

GÖNÜLLERİN ŞAMPİYONU MARDINI

Olimpiyat Oyunları’na bu sene ilk kez mülteci takımı katıldı. Almanya’ya kaçış hikayesi filmleri andıran, su alan botlarını kıyıya çeken Suriyeli Yusra Mardini, insanlara ilham vermeye Rio’da da devam etti. 18 yaşındaki sporcu 100 metre kelebekte elemelerini birinci sırada bitirdi ancak finallere kalamadı.

BİR NUMARA BENİM SEN DEĞİLSİN

Rus Yulia Efimova 16 aylık doping cezası sonrası Rio’da sporcular ve seyirciler tarafından pek de hoş karşılanmadı. Efimova, 100 metre kurbağalama yarı finalini kazandığında “1 numara” anlamında parmağını sallamasını izleyenler arasında Amerikalı Lilly King de vardı. King, aynı hareketle rakibine karşılık verince kısa süreliğine “soğuk savaş” günlerine döndük. King finalde Efimova’yı yenerken rakibini tebrik etmedi ancan madalya töreninde barış sağlandı.

ADAM OLACAK ÇOCUK MEKTUBUNDAN BELLİ OLUR

ABD’li Ryan Murphy’nin 8 yaşındayken 2003 yılında ailesi için yaptığı kartta şöyle yazıyordu: “Umarım yüzme hayatım devam eder ve büyüyünce bir olimpik sporcu olurum. Umarım dünya rekorları kırarım. Dünyanın en iyi yüzücüsü olmak istiyorum.” Murphy, 50-100 sırtüstü ve 4×100 karışıkta toplam 3 altın madalya kazanırken 100 metre sırtüstünde dünya rekoru kırdı.

MANUEL VE OLEKSIAK TARİH YAZDI

Kadınlar 100 metre serbestte tarihi bir an yaşandı. ABD’li Simone Manuel, Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan ilk siyah sporcu oldu. 20 yaşıdaki sporcu yarışın en iyi derecesini tek başına yapmadı. Kendisinden dört yaş küçük Kanadalı Penny Oleksiak da duvara Manuel’le aynı anda dokundu. Oleksiak da 2000 doğumlular arasında madalya alan ilk olimpik sporcu unvanını elde etti.

3 GÜMÜŞLE BİTEN YARIŞ

Erkekler 100 metre kelebekte Singapurlu Joseph Schooling 50.39’luk derecesiyle olimpiyat rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Bir önceki rekorun sahibi Michael Phelps ikinci sırayı Chad Le Clos ve Laszlo Cseh paylaşınca kürsüde bir altın, üç gümüş madalyalı sporcu yer aldı.

TEK BAŞINA YÜZEN LEDECKY

Kadınlarda 200, 400 ve 800 metre serbesti kazanan ABD’li Katie Ledecky havuza damgasını vuran isimlerden biriydi.  Ledecky 4×200 serbestte altın, 4×100’de gümüşle toplam olimpiyat madalyası sayısını 6’ya yükseltti. 800 metrede son turda havuzda adeta tek başına yüzdüğü anlar Rio 2016’nın unutulmazları arasına girdi.

DEMİR LEYDİ HOSSZU

Macar sporcu Katinka Hosszu, 100 metre sırtüstü, 200 ve 400 bireysel karışıklarda altın 200 metre sırtüstünde gümüş madalya alarak kadınlarda ön plana çıkan isimlerden biri oldu. “Demir Leydi” lakaplı Hosszu, 400 metre bireysel karışıkta da Londra 2012 Çinli Ye Shiwen’in kırdığı inanılmaz rekoru 2 saniye geliştirdi.

RIO’NUN MOUSSAMBANI’Sİ HABTE

Etiyopyalı Robel Kiros Habte, yüzücüyü andırmayan fiziğine rağmen Brezilya’da 100 metre serbest elemelerinde havuzdaydı. 59 kişi arasında son sırayı alan 24 yaşındaki sporcu yine de en çok alkışı alanlardan biri oldu. Habte’nin performansı Sydney 2000’e katılan Ekvator Gine’sinden Eric “the Eel” Moussambani’yi hatırlattı.

BAŞARISIZ ATICI SUN YANG

https://twitter.com/spordunyasi7/status/763458268836536321

Çin’in yüzmedeki ilk altın madalyalı sporcusu olan Sun Yang, doping cezası sonrası döndüğü oyunlarda 400 serbesti kaybettikten sonra 200 metre serbestte altına ulaştı. Yang’ın bonesini hayranlarına atmaya çalıştığı ancak bonesini havuza düşürdüğü an yüzme müsabakalarının en çok konuşulan olaylarından biri oldu.

EN YAVAŞ ŞAMPİYON

Kazak Dmitry Balandin 200 metre kurbalağama elemelerinden finale yükselenler arasında en kötü derecenin sahibiydi. 8. kulvarda yarışan 21 yaşındaki sporcu güçlü rakiplerinin arasından sıyrılarak altın madalyaya uzandı. Balandin ülkesinin oyunlar tarihinde, yüzmedeki ilk altın madalyasını aldı.

Yorum Yazın

Exit mobile version