Menu
in

Her Gün Sadece 5 dakika ile Forma Girin

sadece 5 dakikada forma girin

Günümüz yaşam tarzının en büyük problemlerinin başında hareketsizlik gelmektedir. İş ve yaşam telaşının arasında insanlar maalesef spor yapmaya vakit bulamıyor ya da vakit ayırmak istemiyor. Yoğun iş temposundan sonra çalışanlar ise genellikle evlerine gidip dinlenmeyi tercih ediyor. Zamanla bu alışkanlıklar yaşam tarzı haline geliyor ve çalışanların hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmasına neden oluyor. Bu durumun önüne geçmenin yolu ise kısa süreli egzersizlerden geçiyor. İş yerinde yoğunluktan vakit bulunduğunda veya evde sadece 5 dakika ayırarak yapılacak egzersizler, hem sağlıklı bir yaşam sürülmesini hem de fit bir vücuda sahip olunmasını sağlıyor. İşte gün içerisinde yapılabilecek bazı kısa süreli egzersizler…

Fırsattan İstifade Yürüyüş

Ofiste veya iş yerlerinde yapılabilecek en basit egzersizlerden biri yürüyüştür. Uzun saatler boyunca hareketsiz bir şekilde oturmak, kan dolaşımını olumsuz etkiler. Gün içinde zaman zaman ayak ve bacakların uyuşması, bunun bir göstergesidir. İş yerinde bir yerden bir yere gidilirken yolu bir koridor daha uzatmak, fotokopi çekmeye gidilirken aynı kattaki değil de bir üst veya alt kattaki fotokopi makinesini kullanmak, hem kan akışının yeniden düzenlenmesini sağlar; hem metabolizmayı hızlandırır hem de etkili bir şekilde yağ yakımına yardımcı olur.

Küçümsenmemesi Gereken Egzersiz: “Gerinme”

Gün içinde aslında herkesin farkında olmadan da olsa yaptığı bir harekettir gerinme. Tüm gün oturmanın sonucunda yalnızca bacaklarda değil tüm vücutta ağrılar meydana gelebilir. Gerinme hareketi pek önemsenmese de bu ağrılardan kurtulmak için basit yollardan birisidir. Bulunulan ofis içerisinde, topluluk içindeyken uzun uzadıya yapılması pek mümkün olmasa da fırsat bulundukça gerinme hareketleri yapılabilir. Gerinme hareketleri, bacakları, beli, kolları, sırtı ve diğer eklemleri esneterek yapılır. Gün içerisinde 5 dakika boyunca özellikle karın kasları kullanılarak gerinme ve esneme hareketleri yapmak,  yoğun şekilde çalışanlar için oldukça etkili bir rahatlama yöntemidir.

İp Atlama

Küçükken bir spor değil de oyun olarak yapılan etkinliklerin başında ip atlama, oldukça etkili bir egzersiz yöntemidir. Büyümekle beraber küçüklükte edinilen faydalı alışkanlıklar bir kenara itilse de hem eskisi gibi eğlenmek hem de formda olabilmek için ip atlamak çok faydalıdır. Tüm günün yoğunluğundan arınıp eve geldikten sonra küçük bir istirahat sonrası sadece 5 dakika boyunca 30 saniyelik periyotlarla ip atlamak mükemmel derecede kalori yakmayı sağlar. Hem erkekler hem de kadınlar için oldukça etkili bir yöntem olan ip atlama, birçok kası aynı anda çalıştırmakla birlikte karın bölgesindeki yağların erimesi ve iç bacakların sıkılaşması için yapılabilecek en etkili egzersizlerden biridir.

Atlamalı Squat Hareketi

Evde yapılabilecek en etkili hareketlerden birisi de atlamalı squat hareketidir. Yüksek düzeyde kalori yakılmasını dolayısıyla kilo verilmesini sağlayan atlamalı squat, vücudun tüm günün hantallığından kurtulması için birebirdir. Uykulu olarak eve gelinse de 5 dakikalık egzersizden sonra tüm uykunun açılmasına da yardımcı olabilir. Tabii ki bunların olması için hareketin doğru şekilde yapılması gerekiyor. Ayaklar omuz genişliğinde açılır ve dik bir pozisyonda durulur. Sırt dümdüz bir şekilde, kalça dışarı çıkarılarak dizler kırılır ve kalça yere paralel konuma gelene kadar dizler kırılmaya devam edilir. Ayağa kalkarken dizlerden güç alınıp zıplanır ve bacaklar omuz hizasında parmak ucuna basacak şekilde yere düşülür. 30 saniyelik periyotlarla 5 dakika boyunca bu hareket tekrarlanır. Zamanla düz bir karına ve sıkı bacaklara sahip olunduğu fark edilecektir.

Günlerin monotonluğundan ve hayatın sağlıksızlığından kurtulabilmek, formda bir vücuda sahip olmak için herkesin yapılabileceği bu egzersizlere siz de başlayabilirsiniz. Kısacık bir zamanınızı ayırarak yapacağınız bu egzersizler sonucunda zamanla ne kadar fit bir vücuda sahip olduğunuza siz bile şaşıracaksınız. Bu egzersizler için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm spor giysileri ve ekipmanlarını Barcin.com adresinde bulabilir, formda bir yaşam sürmek için hemen harekete geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version