in

Her Gün Spor Yapmak Sağlıklı mıdır?

Spor yapmanın pek çok faydası vardır ve bu faydalar hemen herkes tarafından bilinir. Çünkü düzenli egzersiz sizi daha güçlü, daha dirençli, ince ve genel olarak daha sağlıklı yapabilir. Bu tür faydalar ister güç antrenmanı yağın ister yüzme sporlarını tercih edin, her spor türü için geçerlidir. Ancak sağlıklı beslenmede olduğu gibi spor yapmanın da bir sınır vardır. Çok fazla egzersiz yapmak faydadan daha çok zarara sebep olabilir. Ancak ne kadar spor çok fazla olarak tanımlanabilir? Her gün egzersiz yapmak sağlıklı mı yoksa sınırlarınızı aşmanıza mı neden olur? Gelin her gün spor yapmanın etkilerine ve sağlıklı spor rutinin nasıl olması gerektiğine birlikte göz atalım.

Her Gün Egzersiz Yaptığınızda Vücudunuzda Neler Olur?

Herhangi bir hareketin temeli kasların kasılmasıdır. Bu kasılma için kasların özel bir enerjiye (protein gibi) ihtiyaçları vardır. Yiyeceklerden elde edilen enerji, oksijen yardımıyla ‘kas enerjisine’ dönüştürülebilir. Egzersiz esnasında akciğerleriniz ise havadaki oksijeni alır ve kana verir. Kalp daha sonra kanı, kan damarları yoluyla kaslarınıza pompalar. Bu nedenle hareket tüm vücudun çalışmasını sağlar. Tüm bunlar neticesinde her gün hareket etmeniz vücudunuz için oldukça uygundur. Ancak hareket etmek için belirli sporları tercih ettiğinizde bazı sınırlar belirlemeniz gerekebilir. Çünkü vücudunuzun sınırlarını aştığınızda telafisi zor kas, eklem ve kalp/damar sorunlarına yol açabilirsiniz.

Sporun uzun vadeli etkileri ise daha fazla direnç ve güç ile ilişkilendirilir. Çünkü insan vücudu hemen her şeye uyum sağlamak için yeteri kadar donanıma sahiptir. Örneğin, kaslar daha verimli bir şekilde kasıldıkları ve güçlendikleri için daha fazla güç iletebilirler. Kalp güçlenir, kalp atışı esnasında daha fazla kan pompalar. Bu sayede, kalp atış hızının düşmesine neden olur. Vücut oksijen ve enerji veren maddelerin emilimini geliştirir, böylece proteinden elde edilen besin kaslara daha hızlı gider. Bu nedenle genellikle antrenörler, sporcular ve daha çok spora yeni başlayanlar tarafından “günlük spor yapmak sağlıklı mı?” ve “her gün spor yapılır mı?” gibi sorularla karşı karşıya kalır. Ancak bu gibi sorulara net bir yanıt vermek doğru değildir. Çünkü metabolizma hızı, vücut direnci, kas onarımı gibi kişiden kişiye göre değişen birçok etken söz konusudur.

Haftada Kaç Kez Egzersiz Yapmak Sağlıklıdır?

Her gün aktif kalmanız vücudunuzun direnci ve formu için gereklidir. Her gün egzersiz yapmak da mümkündür, ancak vücudunuza çok fazla yükenmemeye dikkat etmelisiniz. Aşırı antrenman yapmak enerjinizi beklenenden daha fazla tüketir ve bu da bazı sorunlara yol açabilir.

Dikkatli bir eğitim programına ek olarak haftanın birkaç gününe yayılmış spor antrenmanı, olası sorunları önlemenin en iyi yoludur. Örneğin, haftada üç ila dört gün kuvvet antrenmanı yapabilir ve ardından iki gün daha kısa bir kardiyo antrenmanı yapabilirsiniz. Bu sayede neredeyse her gün kaslarınızı çok fazla zorlamadan kolayca egzersiz yapabilirsiniz.

Ne Sıklıkla Egzersiz Yapmalısınız?

Aslında ne kadar çok hareket edebileceğiniz, antrenman yapabileceğiniz yaşınıza bağlıdır. Örneğin yetişkinler için birkaç güne yayılmış, haftada en az 150 dakika (2,5 saat) orta veya şiddetli yoğunlukta egzersiz önerilir. Ayrıca haftada en az iki kez kas ve kemik güçlendirici aktiviteler yapabilirsiniz. Sporda yoğunluk farkları da vardır ve bu yoğunluklara bağlı olarak spor rutini oluşturmanız tavsiye edilir. Antrenman yoğunlukları ve egzersiz sıklığı hakkında bilmeniz gerekenler ise şöyle sıralanabilir:

  • Spor ve egzersiz farklı yoğunluklarda da yapılabilir.
  • Koşmak, yürümekten daha fazla çaba gerektirir ve merdiven çıkmak genellikle yogadan daha yoğundur.
  • Nefesinizin kesilmediği hemen her tür spor veya antrenman düşük yoğunluktadır. Örneğin yürüyüş, günlük olarak yapabileceğiniz zararsız tek hareket türüdür.
  • Yoğunluk hafif, orta ve ağır olarak ayrılabilir. Bu nedenle yapmak istediğiniz spor düşük ve orta yoğunlukta ise her gün yapabilir, yüksek yoğunluklu antrenmanı düşük yoğunluklu kardiyo ile birleştirerek kendi ideal antrenman planınızı yapabilirsiniz.
  • Koşu ve yüzme gibi kardiyo sporları, kasları çok daha az zorlar. Bu da daha az iyileşme süresine ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Her gün kardiyo yaparsanız , fazla çalışma riski bu nedenle daha azdır.
  • Kuvvet antrenmanı sonrası kaslarınızın toparlanması için ortalama 48 – 72 saat gerekir. Bu nedenle her gün kuvvet antrenmanından kaçınmanız gerekebilir.

Her gün spor yapmak mümkündür, ancak unutulmaması gereken önemli nokta yoğunluğu ve vücudunuzun gösterdiği tepkilerdir. Vücudunuzu zorlarsanız faydadan daha çok zarar görebilirsiniz. Bu nedenle iyi bir plan yapmak ve antrenman sonrası vücudunuzu dinlemeniz önemlidir. Öte yandan spor esnasında iyi bir ekipmanla vücudunuzu destekleyebilir ve daha fazla direnç elde edebilirsiniz. Kaliteli ve dayanıklı sporcu ekipmanları için Barcin.com’a göz atabilir, dilediğiniz spor ayakkabı, tayt ya da koruyucu ekipmana hemen sahip olabilirsiniz.

Futbol Tarihinin Unutulmaz Kalecileri

Yeni Başlayanlar için Jimnastik Egzersizi