Menu
in

Hulahop Çevirme ile Belinizi İnceltin

hulahop çevirme

Kökeni tam olarak bilinmeyen hulahop, antik çağlardan bu yana dünyanın çeşitli bölgelerinde kullanılan bir alettir. Hawaii’de popüler bel kıvırma hareketleri ile karakterize bir dans olan hula dansından esinlenerek hulahop adını alan alet, 1950’li yıllarda Avustralyalı iş adamı Alex Tolmer  tarafından plastik kullanılarak tasarlanmıştır. Tolmer firmasından satışa sunulan hulahop, 2 yıl içinde 100 milyonun üzerinde satılmıştır. Bir çocuk oyuncağı olarak tasarlansa da bir süre sonra her yaştan kişi tarafından ilgi gören oyuncak, yetişkinler tarafından spor aleti ya da gösteri amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. 2000’li yıllarda tekrar gündeme gelen hulahop, özellikle bel çevresini incelttiği için günümüzde de yaygın olarak kullanılan bir spor aletidir.

Çember şeklinde değişik ağırlıklarda ve boyutlarda üretilen hulahopların kişinin bedenine uygun olması egzersizin verimliliğini arttırır. Doğru hulahop seçimi için hulahop çapının kişinin karın hizasıyla göğsü arasında olması gerekir. Daha büyük boyutlardakini çevirmek daha kolaydır. Bu nedenle başlangıç için büyük boyutlu modeller seçilebilir. Küçük boyutluları bel etrafında çevirmek için daha yüksek efor harcanması gerekir. Sıkı bir egzersiz için küçük boyutlu hulahop tercih edilebilir.

Hulohop Çevirme Faydaları

  • Çemberin dengede kalabilmesi için belirli bir hızda sürekli döndürülmesi gerekir. Hareketin devamlılığı daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Kilo vermeyi kolaylaştıran hulahop egzersizleri vücudun formunu korumaya ve sıkılaşmaya yardımcı olur.
  • Düzenli olarak yapılan hulahop egzersizleri beyne giden kan akışını arttırır ve metabolizmayı hızlandırır.
  • Bel, kalça, bacak ve diz kaslarını güçlendirir. Bu bölgelerdeki yağların yakılmasını sağlar.
  • Koordinasyon özelliğini geliştirerek vücut hareketlerinin ve nefes alıp verişin düzenlenmesini sağlar. Düzenli nefes alıp verme gövdedeki kasların güçlenmesini sağlar ve omurganın daha esnek olmasına yardımcı olur.
  • Sadece bel ve karın kaslarını çalıştırıyor gibi görünse de hulahop egzersizleri neredeyse tüm vücut kaslarının çalışmasını destekler. Kalça, boyun, kol, bel, bacak, sırt ve omuz kasları düzenli egzersizlerle güçlenir.
  • Kardiyo egzersizinin yerini tutan hulahop çevirme, terleme ile vücuttan toksin maddelerin atılmasını sağlar ve vücudun daha enerjik olmasını destekler. Daha dinç ve canlı hissedilmesini sağlar.
  • Spor yapmayı daha eğlenceli bir hale getirir ve motivasyonu arttırır.

Belde Çember Nasıl Çevrilir ?

Tüm kardiyo hareketlerinde olduğu gibi belde çember çevirme için de ısınma hareketleri büyük önem taşır. Başlamadan önce vücudu esnetmek, egzersiz sonrası oluşabilecek kas ağrıları ve yorgunluklarının önüne geçer. Bele geçirilen hulahop bir kez el ile itilerek ivme kazanması sağlanır. Daha sonra ritmik bir biçimde karın kaslarını sıkarak belin hafif hafif kıvrılması gerekir. Hulahopun verimli bir şekilde dönebilmesi için mutlaka ince bir kıyafetin giyilmiş olması gerekir. Bedeni saran ince kıyafetler çemberin daha hızlı ve kolay dönmesine yardımcı olur. Kalın hırka ve kazak gibi kıyafetler sürtünme katsayısını arttırır ve çemberin hızlanmasını engelleyerek düşmesine neden olur.

Hulahopun daha iyi dönmesi için belli bir ağırlığa sahip olması önemlidir. Bacaklar omuz genişliğinde açılmalı ve pelvis bölgesi öne çıkartılarak bel kıvrılmaya başlanmalıdır. Karın, bel, üst bacak ve kalça kaslarını güçlendiren belde çember çevirme, bu bölgelerin forma girmesini ve şekillenmesini sağlar.  Başlangıç olarak günde 3 kez, üçer dakikalık egzersizler önerilir. Bu süre ilerleyen süreçte 10 dakikaya çıkarılmalıdır. Egzersizin etkin olması için doğru nefes alıp verme de önemlidir.

Diyafram kası yardımıyla burundan nefes alıp ağızdan yavaş yavaş nefes vermek daha yüksek kalori yakmayı sağlar. Hulahop kola geçirilerek de çevrilebilir. Kola geçirilen çember kolun daireler çizmesi ile hızlanır ve düzenli olarak omuzda çember çevirme kol kaslarını güçlendirir. Aynı zamanda omuzları ve üst gövdeyi de çalıştıran bu hareket ile kollardaki sarkmalar kısa sürede yok olur.

Belinizi inceltmek ve vücudunuzu şekillendirmek için kullanabileceğiniz spor giyim modelleri ve spor malzemelerinden dilediğinizi sepetinize ekleyebilir ve Barcin.com üzerinden güvenli alışveriş imkanı ile ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version