Menu
in

İşlenmiş Gıdaların Vücudumuzda Bıraktığı Tahribat!

Günümüzde şehir yaşamının getirdiği yoğunluk ve hız nedeniyle pek çok kişi pratik öğünlerle yemek yeme ihtiyacını gidermeye çalışır. Bu öğünler ise çoğu zaman paketli gıdalar ve fast food tipi ürünlerden oluşur. Kimyasal süreçlerden geçerek üretilen söz konusu ürünler arasında kahvaltılık malzemeler, konserveler, mısır cipsleri, salam ve sosis gibi işlenmiş etler, hazır kahveler donmuş gıdalar ve çikolata türleri başı çeker. Bu tip ürünlerin fazla tüketiminde de yetersiz bağışıklık sistemine eşlik eden hastalıklar, sindirim problemleri, obezite, kanser ve çeşitli cilt sorunları ortaya çıkabilir. Peki, işlenmiş ürünler vücutta ne gibi zararlara yol açar? İşte, işlenmiş gıdaların bedenimiz üzerindeki bazı olumsuz etkileri…

Hazır Ürünler Bağımlılığa Neden Olur

Genetiği değiştirilmiş olan rafine besinler kimyasal işlem süreçlerinden geçerek raflardaki yerini alır. Bu da onları doğal ürünlerden ayrıştırır. İşlenmiş ürünlerin fazla tüketilmesi vücutta aşırı dopamin üretimine sebebiyet verebilir. Dopamin; acıyı, hazzı, duyguları ve hareketleri etkileyen bir hormondur. Vücutta dopaminin gereğinden fazla üretilmesi ise besinlere karşı bir haz, yani bağımlılık oluşturur. Bu durum da söz konusu ürünleri sürekli tüketme isteği yaratır. Böylece kişilerde obezite ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar.

Rafine Gıdalar Doğal Değil Laboratuvar Ürünüdür

İşlenmiş ürünler doğal süreçler yerine laboratuvar ortamında üretilir. Süpermarketteki herhangi bir işlenmiş gıda paketinin içeriğine baktığınızda bilmediğiniz pek çok terim görürsünüz. Bu durum söz konusu besinlerin gerçek gıdalar yerine koruyucu, renklendirici, kıvam arttırıcı ve aromadan oluştuğunu gösterir. Kimyevi maddeler olarak da adlandırılan bu tip içerikler zamanla vücutta önemli tahribatlara sebep olabilir. En sık görülen sorunlar arasında ise erken yaşlanma, kemik yapısında bozukluklar, organların işleyişinde bozulmalar ve kanser türleri sayılabilir.

Paketli Yiyecekler Zihnin İşleyişini Olumsuz Etkiler

Yapılan araştırmalara göre, hızlı atıştırmalıklar olarak adlandırılan sağlıksız gıdalar insanlar üzerinde rahatsızlık, gerginlik ve sinirlilik durumu yaratma eğilimi gösterir. Çikolata, cips, kola ve gazoz tipi gıdalar kan şekerinizi kontrolsüz bir şekilde yükseltir ve bedeninizde insülin artışına neden olur. Bu duruma karşı vücudunuzda çeşitli ağrılar, gerginlikler ve ruh hali değişimleri gözlemleyebilirsiniz. Bu duruma karşı önlem olarak hem beden hem zihni rahatlatacak sporlar yapabilir, yüzme malzemeleri alarak plaja gidebilirsiniz. 

Doğal içerikli yemek yemeye yönelmek için ilk adım spor yapmakla başlanabilir. Eğer siz de bu tip sorunlardan şikayetçiyseniz yediğiniz gıdaları gözden geçirmenizde ve paketli gıdalardan olabildiğince uzak durmanızda fayda var. Bu tip gıdalar yerine organik olanları tercih ederek kendinizi daha iyi hissedebilir ve enerji seviyenizi yükseltebilirsiniz. 

Paketli Gıdalar GDO İçerir

Hazır gıda ürünlerinin ana maddesini kimyasal içerikler meydana getirir. Yani, bu gıdaların etken maddesi genetiği değiştirilmiş organizmalar olarak adlandırılabilir. GDO’lu ürünler ise kısırlık, alzheimer, tümör oluşumu, sindirim sistemi sorunları, diyabet, iç organ hastalıkları ve kanser gibi birçok sağlık problemine davetiye çıkarır. GDO içerikli gıdaları düzenli ve çok miktarda tüketmek kanın asidik olmasına, kilo almaya, bağırsak florasının bozulmasına, bağışıklık sisteminin zarar görmesine ve kansere yol açabilir. Bu bağlamda işlenmiş ürünlerin tüketimini sınırlandırmak ve doğal ürünlere yer açmak sağlıklı yaşam adına son derece önemlidir.

Hazır Ürünler Sindirim Sisteminin İşleyişini Bozar

Sindirim sistemi vücutta oldukça önemli işlevlere sahiptir. Yemek yoluyla vücuda giren maddeleri ayrıştıran ve parçalayan sindirim sistemi, daha sonra bunları tüm vücuda dağıtarak merkezi bir görevi yerine getirir. Hazır gıdalar ise bağırsak florasını bozan içerikleriyle besleyici değildir. Bu durum da sindirim sisteminin işleyişini olumsuz yönde etkiler. Market raflarında aylarca bozulmadan bekleyen ürünler, sindirim sistemine yarar sağlayan bakteri ve enzimleri yok ederek doğal döngüyü bozar. Bunun sonucunda ise vücudunuz pek çok hastalığa açık hale gelir.İşlenmiş gıdaların vücutta yarattığı tahribatları önlemek için paketli gıdalardan olabildiğince uzak durmalı ve organik ürünlere yönelmelisiniz. Doğal beslenme sürecine spor alışkanlığı da ekleyerek sağlıklı bir yaşamın kapısını arayabilirsiniz. Siz de Barcin.com’un dünyaca ünlü markalardan oluşan spor giyim ürünleri, ekipmanları ve futbol malzemeleri seçkisine hemen göz atabilir, beğendiğiniz ürünler için şimdi sipariş oluşturabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version